یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
جنجال هنوز درباره ممنوعیت کتاب در مدارس تگزاس ادامه دارد

شورای آموزشی در ایالت تگزاس آمریکا تغییراتی را در محتوای کتاب‌های درسی تائید کرده که منتقدان می‌گویند منجر به سیاسی‌شدن سیستم آموزشی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شورای آموزشی در ایالت تگزاس آمریکا تغییراتی را در محتوای کتاب‌های درسی تائید کرده که منتقدان می‌گویند منجر به سیاسی‌شدن سیستم آموزشی می‌شود.
 
در این تغییرات از سازمان ملل متحد به‌عنوان تهدیدی برای آزادی‌ها در آمریکا یاد شده است. همچنین در این تغییرات به این مساله اشاره شده که بنیادگذاران ایالات متحده آمریکا قصد نداشتند در این کشور جدایی کامل دین و مذهب را به اجرا دربیاورند.
 
اعضای جمهوری‌خواه شورای آموزشی تگزاس می‌گویند با این کار خود می‌خواستند گرایش‌های لیبرالی فعلی در کتاب‌ها را اصلاح کنند. این افراد به تلاش برای واردکردن عقاید و باورهای خود به کتاب‌های آموزشی متهم شده‌اند.
 
منتقدان می‌گویند این تغییرات ایدئولوژیک است و تاریخ را تحریف می کند. به گفته کارشناسان، تگزاس با پنج میلیون دانش‌آموز، اهمیت زیادی در آمریکا دارد.
 
خبرنگار بی‌بی‌سی در لس آنجلس می‌گوید ناشران کتاب‌های درسی در آمریکا اغلب کتاب‌هایی را منتشر می‌کنند که در تگزاس در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود.
 
در تگزاس، به دنبال تغییراتی که در محتوای کتاب‌های درسی ایجادشده، دانش‌آموزان از مزایای اقتصاد بازار آزاد آگاه خواهند شد. در این کتاب‌ها به آنها گفته می‌شود که مالیات‌های وضع‌شده توسط دولت می تواند به توسعه و پیشرفت اقتصادی لطمه وارد کند.
 
این دانش آموزان یاد می‌گیرند که ارزش‌های آمریکایی برای جهانیان سودمند است؛ اما نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد برای آزادی‌های شخصی در آمریکا تهدید به شمار می‌روند.
 
در کتاب‌های درسی جدید، نام توماس جفرسون، به رغم اینکه او یکی از پدران بنیانگذار آمریکا محسوب می‌شود -به دلیل این که به جدایی دین و سیاست باور داشت- حذف شده است.
 
دولت آمریکا بر اساس جدایی دین و سیاست بنیان گذاشته شده است؛ اما برخی گروه‌های مذهبی و شورای آموزشی تگزاس با این برداشت مخالف هستند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها