یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
گودرزی «تئاتر سهروردی» را برای اعضای بنیاد سهروردی روی صحنه برد

روز گذشته هیات موسس بنیاد سهروردی در محل گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم فیلم تئاتر سهروردی به کارگردانی شکرخدا گودرزی را دیدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) پیش از نمایش این فیلم، شکرخدا گودرزی کارگردان با اشاره به دشواری‌های ساخت این تئاتر گفت: از زمانی که نمایش‌نامه «سهروردی» را نوشتم تا وقتی به اجرا برسد 9 سال زمان گذشت تا توانستیم بالاخره مجوز بگیریم. تنها سه سال طول کشید تا این متن بتواند مجوز بگیرد. سال‌ها این متن رفت و عدم صدور مجوز خورد و اصلاحیه‌هایی را در آن انجام دادیم. ایرادهایی به داستان می‌گرفتند که عجیب بود در حالی که سهروردی در ایران امروز هم نبوده و در حلب می‌زیسته نمی‌دانم چرا عده‌ای دوست دارند همه چیز را به خودشان بگیرند.

او ادامه داد: برای نوشتن نمایشنامه جلسات مشترکی با آقای جمالی مدیریت وقت بنیاد رودکی همراه با استاد ابراهیمی دینانی و با حضور افرادی که درباره سهروردی کار کرده‌ بودند -مانند استاد نجفقلی حبیبی- برگزار کردیم. در این جلسات نمایشنامه را به طور کامل برای آقای دینانی خواندم و نظراتی که ایشان داشتند را هم در بازنویسی لحاظ کردم. در این میان از کتاب جهل مقدس استاد محقق داماد نیز بهره‌برداری کردیم. سپس فیلم تئاتر سهروردی به‌مدت دو ساعت برای هیات موسس بنیاد سهروردی پخش شد.

سپس استادان حاضر در جلسه سوالاتی را مطرح کردند که توسط کارگردان پاسخ داده شد.

شکرخدا گودرزی در پایان گفت که این فیلم تئاتر درحال ترجمه و زیرنویسی است و قرار است در پاریس نیز به نمایش گذاشته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها