شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «اختلاف نظر»

نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «اختلاف نظر»، سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، ساعت ۱۸، از سوی کافه فلسفه و نشر کرگدن برگزار می‌‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کافه فلسفه و نشر کرگدن نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «اختلاف نظر»، نوشته فرانسیس برایان و ترجمه غزاله حجتی را برگزار می‌‌کنند.

این نشست رونمایی با حضور غزاله حجتی، محسن زمانی و حسین شیخ‌رضایی در سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، ساعت ۱۸ برگزار و به صورت هم‌زمان در اینستاگرام @kargadan.pub و @cafe_philoso پخش می‌شود.

در قسمت‌هایی از متن کتاب می‌خوانیم: «صرف نظر از اینکه چه کسی هستید یا چگونه زندگی می کنید، با میلیون‌ها نفر در بسیاری از موضوعات از سیاست، دین و اخلاق گرفته تا ورزش، فرهنگ و هنر اختلاف نظر دارید. مگر اینکه توهم زده باشید، می‌دانید که بسیاری از افرادی که با شما مخالف هستند به اندازه شما باهوش و متفکر هستند -در واقع، می دانید که اغلب آنها باهوش‌تر و آگاه‌تر هستند. اما اعتقاد بر اینکه شخص باهوش‌تر یا آگاه‌تر در مورد یک موضوع خاص است، معمولا نظر شما را تغییر نمی‌دهد. آیا باید تغییر دهد؟ 

اختلاف‌نظر همه‌جا هست و می‌تواند بر سر هرچیزی باشد. ممکن است در حوزۀ سیاست، دین، اخلاق، ورزش، فلسفه، تاریخ، علم، سرگرمی و تجارت پدید آید. اختلاف‌نظر پدیده‌ای شایع است. این کتاب در مرز بین معرفت‌شناسی نظری و کاربردی قرار دارد و به این مسئله می‌پردازد که وقتی متوجه می‌شویم افرادی با ما مخالف‌اند، باید چه کنیم. کانون توجه کتاب اختلاف‌نظر در زندگی واقعی و نیز کاری است که انتظار می‌رود در واکنش به کشفِ اختلاف‌نظر انجام دهیم. مثلاً شما به B باور دارید و متوجه می‌شوید برخی درمورد B با شما اختلاف‌نظر دارند. به نظر آنها B کاذب است، درحالی‌که شما آن را صادق می‌دانید. اکنون آیا شما باید باورتان را به B حفظ کنید؟
اگر فقط می‌توانستیم اختلاف‌نظرهایمان را بهتر حل‌وفصل کنیم، احتمالاً زندگی میلیون‌ها نفر را نجات می‌دادیم؛ فقط اگر می‌توانستیم».

کتاب «اختلاف نظر»، نوشته فرانسیس برایان و ترجمه غزاله حجتی از سوی نشر کرگدن و با قیمت 65000 تومان در 248 صفحه منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها