شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
ببری که برای چای آمد، جنجال آفرید

در اسکاتلند جنبشی اینترنتی به راه افتاده است که گفته می‌شود داستان نوشته‌شده توسط این نویسنده پا به سن گذاشته دارای مطالبی علیه تبعیض جنسیتی علیه زنان است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت، در روزهای گذشته کاربران توئیتر بارها درباره داستان کلاسیک کودکان جودیت کر نویسنده انگلیسی شنیده و خوانده‌اند. در اسکاتلند جنبشی اینترنتی به راه افتاده است که گفته می‌شود داستان نوشته‌شده توسط این نویسنده پا به سن گذاشته دارای مطالبی در تقابل با تبعیض جنسیتی علیه زنان است. گروهی به نام «تحمل صفر» در اسکاتلند کمپین گسترده‌ای علیه این داستان به راه انداخته و می‌گویند این داستان نقش زنان را کمرنگ جلوه داده است.
 
«جودیت کر»، نویسنده‌ کتاب‌های کلاسیکی مانند «ببری که برای چای آمد»، تا کنون بیش از ۳۰ عنوان کتاب منتشر کرده و اخیراً هم برنده‌ جایزه‌ یک عمر دستاورد هنری سال ۲۰۱۶ از سوی بنیاد خیریه‌ بوک‌تراست  (BookTrust) شده است.  اين جايزه به نويسنده يا تصويرگری اهدا می‌شود که مجموعه آثار وی، سهم برجسته و ماندگاری در ادبیات کودکان داشته و به رشد و غنای ادبیات کودکان در انگلستان کمک کرده است. هيئت داوران اين جايزه شامل كريس ريدل، سفير برجسته‌ ادبيات كودک و شامی چاكرابارتی، فعال حقوق بشر است.
 
جودیت كر متولد سال ۱۹۲۳ میلادی در برلين به دنيا آمد. او به همراه خانواده‌اش براي فرار از نازی‌ها به انگلستان مهاجرت کرد. این نویسنده و تصویرگر مشهور دو سال پیش به دلیل به بیماری در سن ۹۵سالگی درگذشت.
 
«ببری كه براي چای آمد»، نخستين كتاب تصويری او است که در سال ۱۹۶۸ چاپ شد و هنوز هم تجدید چاپ آن ادامه دارد. او همچنین مجموعه كتاب هفده‌جلدی «ماگ، گربه» را نوشته و تصويرگری كرده است که از اين مجموعه، كتاب «مصيبت روز كريسمس ماگ» در فهرست پرفروش‌ترين كتاب‌های کریسمس سال گذشته قرار گرفت. از دیگر آثار کر می‌توان به مجموعه‌ی سه‌گانه‌ «به دور از زمان هيتلر» اشاره کرد که درباره‌ فرار خانواده‌اش از نازی‌ها و مهاجرت به انگليس نگاشته است.
 
کاربران اسکاتلندی شبکه اجتماعی توئیتر می‌گویند در داستان ببری که برای چای آمد مطالبی وجود دارد که همه مسئولیت‌ها را برای پدر خانواده متصور شده است و مادر هیچ جایگاهی در داستان ندارد. «ریچل آدامسون» فعال زنان اسکاتلندی این جنبش را ایجاد کرده است و اعتقاد دارد نویسنده در این داستان نقش پدر را پررنگ جلوه داده است درحالیکه هیچ اهمیتی برای مادر خانواده قائل نمی‌شود.
 
آدامسون در صفحه‌ی شخصی خود می‌نویسد: من البته جایگاه جودیت را در ادبیات کودک انکار نمی‌کنم و نمی‌خواهم همه کتاب‌های او را آتش بزنند؛ ولی خانواده‌ها بهتر است در انتخاب داستان‌ برای کودکان خود دقت بیشتری به خرج دهند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها