سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
میزبانی محفل ادبی قند پارسی از 10 نشست تخصصی تا نیمه نخست امسال

غلامرضا کافی، دبیر محفل ادبی قند پارسی با بیان اینکه برنامه‌های عمومی و اختصاصی این محفل تا پایان سال تنظیم شده است، عنوان کرد: در نیمه نخست سال محفل ادبی قند پارسی شیراز میزبان 10 نشست تخصصی در سطح ملی و فراملی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، غلام‌رضا کافی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز و دبیر جدید محفل ادبی قند پارسی کتابخانه‌های عمومی با اعلام اینکه محفل ادبی قند پارسی در سال جاری میزبان رویدادها و برنامه‌های استانی، ملی و فراملی خواهد بود، عنوان کرد: کارنمای این محفل در 6 ماهه نخست سال مکتوب شده و برنامه‌ریزی‌ها برای نیمه دوم سال نیز با توجه به مناسبت‌های پیش‌رو و رخدادهای حوزه‌های فرهنگ و ادب در حال برنامه‌ریزی است.
 
این استاد ادبیات با اشاره به اینکه در نیمه اول سال ویژه ‌رنامه‌های محفل را تماما به صورت مجازی دنبال خواهیم کرد، اضافه کرد: محفل ادبی قند پارسی برنامه‌های عمومی و هفتگی خود را برگزار می‌کند تا در این نشست‌ها از ظرفیت اندیشمندان، ادیبان و فعالان فرهنگ و ادب کشور استفاده شود. پیش از این محوریت برنامه‌های محفل قند پارسی «شعر و شعرخوانی» بوده است؛ اما از این پس در کنار شعر، موضوع‌های همچون، فلسفه، داستان، مفاخر ادبی، تاریخ، تاریخ ادبیات، کتاب‌شناسی، نقد ادبی و معرفی کتاب دنبال می‌شود.
 
وی با بیان اینکه 10 نشست اختصاصی برای نیمه نخست سال برنامه‌ریزی شده است، گفت: از این میان دو نشست «عطر سخن سعدی» هم‌زمان با یکم اردیبهشت‌ماه و روز بزرگداشت این شاعر بزرگ پارسی زبان و «عصاره عصر» در آستانه سالروز رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران با حضور اندیشمندان و شاعران ملی و فراملی در آستانه رحلت ایشان برگزار شد.
 
دبیر محفل ادبی قند پارسی اضافه کرد: نشست‌های «چشم و چراغ شیراز» ویژه برنامه روز حضرت شاهچراغ (ع)، «هشت بهشت» ویژه میلاد امام رضا (ع)، «قدر قلم» ویژه برنامه گرامیداشت روز قلم، «نقش در سنگ» ویژه روز ادبیات کودک و نوجوان، «شور و شعر غدیر» ویژه عید غدیر، دو ویژه برنامه شعر عاشورایی با عنوان «باز این چه شورش است» و قند پارسی «ویژه برنامه روز شعر و ادب فارسی» از دیگر نشست‌هایی است که در سطح ملی و با حضور اهالی قلم، استادان، اندیشمندان و متخصصان هر موضوع برنامه‌ریزی شده است.
 
کافی با اشاره به اینکه در برنامه‌ریزی‌ها بر ترویج مطالعه متمرکز خواهیم بود، عنوان کرد: تلاش ما این است که برنامه‌های محفل ادبی قند پارسی در راستای رسالت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باشد؛ به این معنا که علاوه بر توجه به بعد فرهنگی و ادبی نشست‌ها، بر اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی که برگزاری برنامه‌های کتاب‌محور، معرفی کتاب‌های خوب و تشویق برای مطالعه بیشتر است، متمرکز خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها