دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
استاندار آذربایجان شرقی بر انتقال مرکز اسناد شمال غرب کشور تاکید کرد

به‌دنبال پیگیری ایبنا در رابطه با نامناسب بودن ساختمان فعلی مرکز اسناد شمال غرب کشور برای نگهداری اسناد تاریخی، استاندار آذربایجان شرقی بر انتقال مرکز اسناد شمالغرب کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان شرقی، چند روز پیش ایبنا در مصاحبه‌ای با با رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال غرب کشور، به موضوع نامناسب بودن خانه قدیمی «اردوبای» تبریز به عنوان محل نگهداری اسناد تاریخی، پرداخته بود که در این گفت‌وگو، «غلامعلی پاشازاده» مکان فعلی این مرکز را مناسب نگهداری اسناد تاریخی ندانسته و آن را فاقد استانداردهای لازم عنوان کرده بود (اینجا).

وی گفته بود: «مشکل اصلی این مرکز در همان ابتدا هم کمبود فضا برای نگهداری اسناد بوده و فضای فعلی امکان نگهداری ۳۰ میلیون برگ سند را ندارد. ما یک سالن دیگر نیز در اختیار داریم اما آن هم جوابگوی نگهداری اسناد نیست. مشکل بعدی ما نبود فضای مناسب برای نگهداری اصولی اسناد و نسخ تاریخی است، الان هر دو مکان فعلی از هیچ نظری، استانداردهای لازم برای نگهداری اسناد تاریخی را ندارند و در صورت بروز یک زلزله سنگین یا آبگرفتگی و حوادث دیگر، تمامی عکس‌ها و آرشیو اسنادی ما که دارای ارزش بسیاری هستند، از بین خواهند رفت.»
 
چند روز پس از انتشار این مصاحبه، استاندار آذربایجان شرقی به مرکز اسناد شمال‌غرب کشور رفته و در بازدید از این مجموعه، بر انتقال مرکز به مکانی مناسب‌تر تاکید کرده است.

محمدرضا پورمحمدی در سخنانی در بازدید از مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال‌غرب کشور، با اشاره به اینکه خانه‌ای تاریخی برای نگهداری اسناد تاریخی با توافق شهرداری در اختیار مرکز اسناد ملی شمالغرب کشور قرار گرفته است، گفت: با توجه به اهمیت حفظ اسناد، این مرکز باید به ساختمانی جدید دارای تمامی ملاحظات ایمنی، دسترسی و خدمات پشتیبانی منتقل شود.

وی همچنین نسبت به توسعه و صیانت از این مجموعه نفیس و ارزشمند تاکید کرد و افزود: کشورهای غربی که تاریخ مکتوب طولانی ندارند سعی می‌کنند پیشینه خود را با عظمت و قدرت مطرح کرده و به رخ بکشند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ما تاریخ بسیار درخشان و با عظمتی داریم ولی متاسفانه نتوانستیم این گذشته را به خوبی حفظ کنیم و آثارش را در اختیار نسل‌های جدید قرار دهیم، از مردم خواست اسناد تاریخی خود را به مرکز اسناد ملی شمال‌غرب کشور تحویل دهند.

پورمحمدی گفت: جمع آوری و نگهداری ۳۰ میلیون سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال غرب کشور واقع در تبریز کاری بسیار مهم و با اهمیت است که باید تمهیدات لازم برای حفظ و نگهداری اسناد در بهترین شرایط اندیشیده شود.

وی اظهار کرد: ضروری است اسناد بعد از گردآوری به‌روزرسانی شوند تا  به صورت دیجیتال و یا کپی به راحتی در اختیار پژوهشگران و مردم قرار گیرد.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال‌غرب کشور نیز در این دیدار گفت: ۳۰ میلیون برگ سند در عرض ۳۰ سال گذشته در این مرکز جمع آوری و نگهداری می‌شود که مجموعه بزرگ و کم‌نظیری است.

غلامعلی پاشازاده افزود: در این مرکز اسناد سه استان آذربایجان شرقی آذربایجان غربی و اردبیل گردآوری و نگهداری می‌شود که از مجموع ۳۰ میلیون برگ سه میلیون سند فهرست نویسی و دیجیتال شده و در اختیار محققان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اسناد بسیار ارزشمند دوره‌های مختلف تاریخی از دوران صفویه گردآوری شده است ولی با وجود ۳۰ سال تلاش متاسفانه مکانی مناسب به نام و در اختیار این مرکز وجود ندارد.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال‌غرب کشور با تاکید بر اینکه ضروری است مرکز اسناد ملی به مکانی جدید انتقال یابد، گفت: ممکن است با کوچکترین زلزله و آبگرفتگی سالها تلاش برای گردآوری گنجینه و میراث مکتوب منطقه از بین برود و تاریخ و گذشته ما به دست آیندگان نرسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها