چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
شعر دفاع مقدس، در مسیر رشد و بالندگی گام نهاد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس گفت: شعر مقاومت و دفاع مقدس، توانسته است در مسیر رشد و بالندگی قدم بردارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، سعید کوشکی، امروز چهارشنبه 20 اسفند 1399 در آیین اختتامیه بیست و دومین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت که به صورت همزمان در سراسر کشور به میزبانی فارس برگزار شد، با اشاره به جنبه‌های مختلف شعر دفاع مقدس گفت: شعر دفاع مقدس درخشان‌ترین نمایه حماسی خود را از عاشورا گرفته است؛ نه‌تنها اندیشه عاشورایی، بلکه نماد‌های عاشورایی و تشبیه سمبولیک رزم‌آوران آن، در تهییج جوانان آرمان‌خواه جهادطلب نقش اساسی داشته است.
 
وی گفت: جنگ پدیده اجتماعی ولی شوم و ویرانگر اما اثر آن، مانا و عمیق، سطح اثر و بردار فراتر از همه اذهان و قلوب انسان های قرارگرفته در متن و پهنای جغرافیایی جنگ و کرانه‌های جغرافیایی آن است.
 
این یادگار جنگ تحمیلی، دفاع  مقدس را تحسین‌برانگیز، قدسی، مطلوب، واجب، و پرجاذبه دانست و تصریح کرد: امت یا ملت یا مردمانی که مورد هجوم قرار گرفته‌اند، جان خود را بر این پیمان و عهد می‌گذرانند. از همه هستی، کیان و نوامیس مادی، فرهنگی، جغرافیایی تمدن خود می‌کنند.
 
کوشکی ادامه داد: دفاع مقدس، واژه‌ای زیبا و الهی است که در واپسین سال‌های قرن ۲۰ میلادی، وارد ادبیات جهان‌شمول فرهنگ و تمدن بشری شد؛ واژه‌ای که تجلی خود را وامدار امامت صالح‌ترین حاکم برخاسته از بطن و هویت اسلام ناب محمدی(ص) امام روح الله(ره) و تابعیت فرزندان راستین اسلام از ایشان و تقدیس‌شده با خون و ایثار هزار رزمنده مدافع هویت و عظمت اسلام و کهن سرزمین مادری ایران سرفراز است.
 
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس گفت: پرتوهای نورانی دفاع مقدس حاصل انفجار و تجلی نور الهی بود که همه ابعاد زندگی بشر را متاثر ساخت و بخشی از آن بر بال نازک اندیشه و احساسات پاک در قالب شعر و مداحی، جان‌های فرشته‌گون تشنگان معارف عظیم الهی را تقدیس تکریم تجلیل و نواخته و می‌نوازد.
 
وی اظهار کرد: شعر دفاع مقدس درخشان‌ترین نمایه حماسی خود را از عاشورا گرفته است؛ نه تنها اندیشه عاشورایی، بلکه نماد‌های عاشورایی و تشبیه سمبولیک رزم‌آوران آن، در تهییج جوانان آرمان خواه جهاد طلب نقش اساسی داشته است.
 
کوشکی از جمله ویژگی‌های اساسی و عمده شعر این دوره را محدودنبودن آن در حصار زمانی و مکانی خاص دانست و گفت: مخاطب اشعار این دوره آن مردمی سرزمین‌های تحت ستم و تجاوز مستکبران در سرتاسر عالم است.
 
وی با بیان اینکه شعر مقاومت و دفاع مقدس، توانسته است در مسیر رشد و بالندگی قدم بردارد. این شعر، ادبیات معاصر ایران را بسیار غنی و پربار کرده است، گفت: این نوگرایی را می‌توان در اشعار شاعرانی همچون حمید سبزواری، نصرالله مردانی، محمدخلیل جمالی، احد ده‌بزرگی، علیرضا قزوه و دیگران مشاهده کرد.
 
به گفته کوشکی، شعر زیبا و جان‌افزا و روح‌نواز دفاع مقدس با پرچمداری علمدار پایگاه پاک احساس، شور و شعور رحمانی، آیت الله خامنه‌ای، روز به روز بیشتر نورافشان، و امواج نورانی آن صحنه‌ها و کرانه‌ها و سینه‌های عاشقان را درنوردید و به چنان جایگاه رفیعی دست یافت که بخشی از هویت امت اسلامی در سرزمین‌های اسلامی شد.
 
کوشکی بیان کرد: امروز با گذشت بیش از ۳۲ سال از دفاع مقدس هنوز اشعار دفاع مقدس و قله رفیع ادبیات این مرز و بوم کهن ایستاده و الهام‌بخش شاعران شیراز این شهر راز و قدسی و سومین حرم اهل بیت(ع) مأمن و پایگاه شعرا و ادبا، عرفا و عالمان در طول قرن‌های متمادی مفتخر است که در چهلمین سالگرد دفاع مقدس میزبان بیست و دومین کنگره ملی شعر دفاع مقدس کشور است.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس ادامه داد: این میزبانی، افتخاری مضاعف برای یادگاران هشت سال حماسه در استان پهناور فارس و مامن 15 هزار شهید گلگون کفن است که در پرتو برگزاری کنگره ملی شعر دفاع مقدس به صورت حضوری و مجازی، میزبان سبک‌بالان و نازک‌خیالان و زیبااندیشان و سرایندگان معارف الهی در قالب شعر دفاع مقدس هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها