سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
جلسه نقد و بررسی کتاب «‌ماهیت عکس‌ها» برگزار شد

چهاردهمین جلسه نقد و بررسی کتاب «ماهیت عکس‌ها» نوشته استیون شور  با حضور محسن بایرام نژاد مترجم اثر و فرشاد عسگری‌کیا منتقد کتاب، به همت معاونت پژوهشی دانشگاه سوره با همکاری دانشکده هنر سوره دوشنبه 29دی ماه 1399 به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی دانشگاه سوره، به نقل از معاونت پژوهشی دانشگاه، با همکاری دانشکده هنر سوره، چهاردهمین جلسه نقد و بررسی کتاب «ماهیت عکس‌ها» نوشته استیون شور،  به میزبانی رامتین شهبازی با حضور محسن بایرام نژاد مترجم اثر و فرشاد عسگری کیا منتقد کتاب و جمعی از استادان و دانشجویان علاقه‌مند برگزار شد.

عکاسی، رشته‌ای تجربی و تحلیلی است و عکاسِ علاقه‌مند، پس از آشنایی با مبانی ابتدایی، وارد مرحله جدیدی می‌شود که همزمان با کسب تجربه، باید ببیند و از داشته‌های دیگران، ذهنیت بگیرد.

نمی‌توان که پیشاپیش، از نتیجه کارِ خود مطلع بودکه چه چیزی پیش می‌آید و دو عکس از یک مکان، با اندک اختلافِ زاویه به چشم نمی‌آید، به طور کلی عکس ها از لحاظ بصری و محتوایی متفاوت هستند.
دلیل تفاوت عکس ها، یاد گرفتنی است، اما در عمل، باز هم نتایج متفاوتی به دست می‌آید. با توجه به داشته‌های ذهنی، باید عکس گرفت و امتحان کرد. عکاس، ابزار و انتخاب‌های زیادی به لحاظ تکنیکی و ذهنی پیشرو دارد.

کتاب «ماهیت عکس‌ها» به سادگی، مسائل ریزِ عکاسی را یادآوری می‌کند. مقالات صرفا تکنیکی، خسته‌کننده و در نتیجه، تاثیر کمتری بر روی مخاطبان می گذارند.

 استیون شور در این کتاب، ماهرانه، در باب "عکس" می‌گوید و با تصاویری که همراه نوشته آمده، به خواننده‌ها ذهنیت می‌دهد.

در ابتدای جلسه، محسن بایرام نژاد مترجم این اثر، درباره انگیزه خود از ترجمه این کتاب گفت: به دلیل اینکه در سالهای گذشته منابع اصلی برای تدریس عکاسی وجود نداشت و این رشته به درستی تدریس نمی شد به همین خاطر این مسئله را نوعی نیاز دیدم و تصمیم به ترجمه کتاب هایی در حوزه عکاسی به خصوص کتاب «ماهیت عکس‌ها» گرفتم.

وی در رابطه با این اثر افزود: کتاب «ماهیت عکس‌ها» کتابی مهم و ساده ست، البته ساده به معنای لفظ روان و قابل درک این اثر است که تاکتیک های استیون شور را در بر میگیرد که به مباحث نظریه عکاسی می پردازد و وارد فاز نظری عکاسی می شود به نوعی این کتاب فضای خالی بین مکتب و نظریه هارا با زبانی گویا پر می کند؛ در این کتاب جملات ساده و تیتری نگارش شده است که مخاطب باید برروی جملات کتاب تفکر کند.

فرشاد عسگری کیا منتقد کتاب، نیز در رابطه با اهمیت این اثر گفت: کتاب ماهیت عکس ها به نظریه هایی در عکاسی پرداخته است که ذیل نقد ادبی قرار می گیرند و نظریه های استیون شور  در این اثر نظریه هایی ملموس قابل فهم برای مخاطب است.

وی در ادامه در رابطه با کیفیت چاپ تصاویر و جلد کتاب افزود: این کتاب به لحاظ کیفی از چاپ مناسبی برخوردار است و وجود عکس ها در این اثر به قابل فهم بودن مطالب کمک می کند.

بایرام نژاد نیز با بیان اینکه هزینه ها بر روی کیفیت چاپ اثر می گذارد گفت: قیمت کاغذ و هزینه های چاپ از کفیت های قابل توجه تصاویر و جلد کتاب می کاهد و اگر قرار باشد یک کتاب با کیفیت بالایی به چاپ برسد به جهت قیمت بالای آن قدرت خرید مخاطب نیز کاهش پیدا می کند.

عسگری‌کیا سه سطح نمایشی، فیزیکی و ذهنی عکس را در این کتاب نام برد و از مترجم اثر خواست تا این سه سطح را به صورت مختصر توضیح دهد؛ وی افزود: سطح نمایشی عکس به مسائل پایه ای در عکس اشاره می کند و در سطح ذهنی نیز از برداشت های ذهنی مخاطبان نسبت به تصاویر بحث می شود؛ در بحث سطح فیزیکی نیز به  تکنیک ها پرداخته است.

*در انتهای جلسه نیز به تمامی سوالات علاقه مندان در این حوزه پاسخ داده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها