چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
فراخوان نگارش قصه‌های کوتاه به مناسبت شب یلدا

رایزنی فرهنگی ایران ‌در پاریس فراخوان نگارش حکایت یا قصه‌های کوتاه با نام «قصه‌های شب یلدا» را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در متن این فراخوان آمده است: 

در گذشته‌هایی نه چندان دور، نیاکان ما شب‌های یلدا را زیر کرسی گرم با صرف آجیل، میوه و شیرینی جات پاس می داشتند و بزرگانِ خانواده با نقل خاطرات زیبا، قصه های شیرین و حکایت های عبرت انگیز برای کوچکترها، آن شب تاریک و طولانی را به سحر می‌رساندند.

برای زنده نگاه داشتن یاد وخاطره این شب باستانی و با توجه به وضعیت کرونایی موجود در سر تا سر گیتی، بر آن شدیم تا با استفاده از هنر داستان سرایی و خاطره گویی، این شب طولانی را تا به صبح به پایان برسانیم. بی شک امروزه قصه سرایی کوتاه یا همان حکایت نویسی از بخش های مهم ادبیات فارسی بوده که خود از هنرهای هفتگانه می‌باشد.

گرچه گاهی بحث و گفتگو پیرامون قصه کوتاه، بیشتر درباره تعیین تعداد صفحات و یا مقدار کلمه های به کار رفته در آن می باشد و یا آنکه بحث و جدال بر سر تاریخچه پیدایش قصه کوتاه است، اینکه به قرن نوزده در غرب باز می گردد یا از حکایت های کهن ایرانی نشات می گیرد؛ اما واقعیت آن است که این بحث ها کمترین نقشی در چگونگی نگارش یک قصه کوتاه خوب و جذاب نداشته و شب طولانی یلدای ما را با خوشی به سحر نمی رساند .

یک‌ حکایت یا قصه کوتاه خوب و جذاب می تواند از چند سطر تا چندین صفحه باشد، منوط برآن که شروع قصه و نقطه اوج و فرود آن با درایت و زیرکی نگارش یافته و به انتها برسد؛ مهمتر آن که این داستان کوتاه بتواند پیام و اندرزی را برای خواننده به ارمغان بیاورد. در واقع قصه کوتاه دریچه ای است بر روی زندگی یا حادثه ای، واقعی یا تخیلی، که برای مدت کوتاهی باز می شود تا اثری واحد را القا کند.

در همین‌ راستا با توجه به وضعیت کرونایی حاکم و عدم امکان فعالیت های حضوری در خانه فرهنگ‌ایران‌ در پاریس، بر آن شدیم که برای بزرگداشت این شب بزرگ یک‌ دوره مسابقه داستان نویسی یا قصه سرایی کوتاه به مناسبت شب یلدا با نام « قصه های شب یلدا » در فضای مجازی بر پا نماییم. امید داریم با شیرینی قلم دوستان اهل هنر بتوانیم زیبایی های این شب باستانی را پاس بداریم و یلدا را با خوشی و سلامت به سحر برسانیم. با آرزوی آن که در سال های آینده در کنار هم شب های یلدای زیباتری را برگزار نماییم .

 شرایط شرکت در فراخوان نگارش حکایت یا قصه های کوتاه با نام «قصه‌های شب یلدا»:
۱- هیچ محدودیتی در عنوان و موضوع قصه نبوده و انتخاب آن به دلخواه نویسنده می باشد. بنابراین الزامی نیست که حتما موضوع «قصه های شب یلدا» در ارتباط با این شب طولانی و زیبا باشد.

۲- آثار ارسالی نباید قبلا در کتاب ها یا نشریه های دیگری منتشر شده باشند. ترجمه قصه های نویسندگان خارجی در این مسابقه مردود است .

۳- شرکت کنندگان می توانند حداکثر با پنج اثر داستانی در این مسابقه شرکت نمایند .

۴- هیچ شرط ملیتی و سنی در این فراخوان در نظر گرفته نشده است. بنابراین تمامی نویسندگان از اقصی نقاط دنیا می توانند در این دوره از مسابقه شرکت نمایند.

۵- آثار ارسالی حداکثر باید در هفت صفحه یا دوهزار کلمه، با فونت B Nazanin و اندازه 14 باشند. قصه ها بصورت فایل Word ارسال گردند .

خواهشمند است هنگام ارسال هر اثر عنوان ایمیل بصورت « فرا خوان قصه های کوتاه شب یلدا » ذکر شده و به نشانی cciran.paris@gmail.com ارسال گردد.

در این دوره از مسابقات جوایز مختلفی برای نفرات برتر به شرح زیر در نظر گرفته شده است:
الف- مبلغ دویست یورو برای بهترین قصه کوتاه از نظر هیئت داوران.
ب- مبلغ یکصد و پنجاه یورو برای دومین اثر برتر از نظر هیئت داوران.
ج- مبلغ یکصد یورو برای سومین اثر برتر از نظر هیئت داوران.
د- مبلغ یکصد و پنجاه یورو برای بهترین قصه کوتاه از نظر خوانندگان.
ه- هدیه نفیس به حکم‌ قرعه به سه نفر از خوانندگان قصه های شب یلدا که در انتخاب بهترین قصه کوتاه نقش دارند.

کلیه آثار ارسالی و مورد پذیرش، در مجموعه ای بنام « قصه های شب یلدا » به چاپ خواهند رسید.
در صورتی که آثار ارسالی از نظر هئیت داوران دارای ایرادات نوشتاری و یا نواقص دیگری باشند، نویسنده پس از تصحیح می‌تواند قصه را مجددا برای مسابقه بفرستد.

قصه‌هایی که فاقد استاندارهای نگارش از نظر هیئت داوران باشند در انتشار کتاب «قصه های شب یلدا» جایگاهی نخواهند داشت.

مهلت ارسال آثار تا اول دی ۱۳۹۹ برابر با بیست و دوم دسامبر ۲۰۲۰ یعنی شب یلدا می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق ایمیل رایزنی فرهنگی ایران ‌در پاریس به نشانی cciran.paris@gmail.com و با شماره تلفن ۲۰ ۱۹ ۴۹ ۴۵ ۱ (۳۳ ۰۰) همه روزه به غیر از یکشنبه‌ها و ایام‌تعطیلی رسمی از ساعت ۹ الی ۱۸ به وقت فرانسه تماس حاصل فرمائید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها