دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
گزارش «جایزه کتاب سال» منتشر شد

گزارش سی‌و‌هفتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌و‌هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، گزارش سی‌و‌هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، شامل نمایه اجمالی آثار برگزیده، نمایه تفصیلی آثار برگزیده، نمایه اجمالی آثار شایسته تقدیر، آیین‌نامه جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، گزارش روند اجرایی، داوران، جدول‌های آماری، فرم‌های داوری، فراخوان، پوستر و دعوت‌نامه از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
 
موسسه خانه کتاب، همچنین گزارش بیست‌و‌هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، شامل گزارش اجمالی این جایزه و معرفی آثار برگزیده به زبان فارسی و انگلیسی را منتشر کرده است.
 
ویراست جدید کتاب «آینه دوران؛ گزارش سی‌و‌شش دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» در دو دفتر منتشر شده است؛ دفتر اول شامل دوره‌های یکم تا بیستم و دفتر دوم شامل دوره‌های بیست‌و‌یکم تا سی‌و‌ششم را در بر می‌گیرد. نمایه‌های بیست دوره جایزه کتاب سال و  نمایه شانزده دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به ویرایش جدید این کتاب اضافه شده است.
 
ویرایش جدید مجموعه دو جلدی «آینه دوران؛ گزارش سی‌و‌شش دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» به بهای ۱۷۰هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
 
نیکنام حسینی‌پور در مقدمه گزارش سی‌و‌هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «در میان جوایز و جشنواره‌های حوزه کتاب، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین و با سابقه‌ترین و فراگیرترین آن‌هاست.
 
این رویداد فرهنگی تلاش می‌کند با معرفی آثار ارزشمند، به ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه یاری رساند. هدف از برگزاری این پاسداشت ملی، از سویی قدردانی از سعی پدیدآورندگان آثار منتخب و ناشران آن‌هاست و از سوی دیگر ایجاد شوق روزافزون برای مطالعه و اطلاع رسانی درباره آثار و تحقیقات ارزشمند نوین.»
 
حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، نیز در سخن سردبیر این کتاب آورده است: «اکنون ما در روزگاری به سر می‌بریم که کتاب چهره‌های گونه گونی یافته است؛ از مکتوب بر کاغذ گرفته تا نسخه‌های دیجیتالی و الکترونیکی و...با این همه تامل کردنی و اندیشیدنی است که جامعه ما خواندنش بیشتر از پیش شده است یا نه؟ آیا هرچه دستیابی به برآیند دانش افزون شده است، همدلی و همراهی با نتایج و آثار آن هم فزون‌تر شده است؟ متاسفانه باید بگوییم و تایید کنیم که آسمان امسال مثل آسمان سال‌های دیگر بود، یعنی همچنان کتاب و نشر با همه گونه‌هایش از سیطره کمیت رنج می‌برد و نگاشته‌های فاخر، سخته و پخته اندک شمار است و گاه در موضوع‌هایی یافت نمی‌شود و تکرار مکررات، گفتن، نوشتن و نشر دادن موضوع‌ها و مطالبی برای بارهای بار جان پژوهش‌های علمی را خسته است. سال‌های پیشین نیز بر این واقع صادق رنج دهنده تاکید کرده‌ایم که ژرفایی و استواری در نگاشته‌ها رضایت‌بخش نیست و شوربختانه امسال در بخش‌های مختلفی از علوم‌انسانی- اسلامی، اثر مهم و فاخر کم داشتیم. امیدواریم راه دانشوری، دانش‌پژوهی، گسترش اندیشه و فکر و مالا شکل‌گیری میراث مکتوب هموارتر شود و جامعه شاهد آثار درخشان‌تری، اثر گذارتر و فاخرتر باشد.»

گزارش سی‌و‌هفتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۲۵هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها