چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
لزرغلامی: «توم بوم کارامبی» کتابی تعاملی است

حدیث لزرغلامی، خالق «توم بوم کارامبی»- اثر راه‌یافته به مرحله دوم جایزه کتاب سال- می‌گوید: این کتاب در قالب مجموعه پنج جلدی «گولا گولا» منتشر شده و داستانی تصویری و کاملا تعاملی است و می‌تواند تبدیل به یک بازی برای بچه‌ها شود.

حدیث لزرغلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب «توم بوم کارامبی» که به مرحله نهایی سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال راه یافته، توضیح داد:  این کتاب دومین جلد از مجموعه «گولا گولا» با تصویرگری علی خدایی است. البته من نمی‌دانم چرا اسم یک جلد از این مجموعه را آورده‌اند؛ معمولا کل مجموعه را در نظر می‌گیرند.
 
وی در ادامه توضیح داد: این مجموعه شامل پنج جلد مانند «ریز ریز ریزامبی» و «توم بوم کارامبی» و ... است و هر جلد داستان مستقلی دارد که برای گروه سنی خردسال نوشته شده و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است. انتهای کتاب اول «گولا گولا» از تخم درمی‌آید و بچه‌ها با آن آشنا می‌شوند و در جلدهای بعدی با آن ارتباط‌های مختلفی برقرار می‌کنند مثلا در یک جلد با «گولا گولا» ارتباط عاطفی می‌گیرند، در یک جلد با او تلفنی صحبت می‌کنند، در یک جلد زبان او را یاد می‌گیرند و ...
 
 

این نویسنده و منتقد ادبی با بیان اینکه «گولا گولا» موجودی تخیلی و فانتزی است، افزود: من این کتاب، را حدود هشت سال پیش نوشتم اما در تصویرگری با مشکلاتی مواجه شد و دو بار تصویرگر آن عوض شد تا تصویرهای مورد نظر خلق شود. داستان‌های این مجموعه تصویری است و بخشی از متن از طریق تصاویر روایت می‌شود و متن به تنهایی برای جذب مخاطب کافی نیست.
 
به گفته لزرغلامی، این مجموعه کاملا تعاملی است و نوعی داستان بازی است و می‌تواند به یک بازی برای بچه‌ها هم تبدیل شود.
 
لزرغلامی گفت: جلدهای این مجموعه همزمان با هم منتشر نشده، جلدهای چهارم و پنجم آن تازه منتشر شده و هنوز به‌دستم نرسیده است.
 
 حدیث لزرغلامی، از شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان است. از جمله آثار وی می‌توان به «قوقولى غوغول»، «روبى»، «قصه‌هاى كوچولو»، «بين ما شمعدانى‌ است»، «آلبالوهاى بهشت رسيده‌اند»، «من و سرخ‌پوستم»، «يه تنگى بود كه آب نداشت»، «دخترک فواره‌ای»، «جادوگر طبقه هشتم» و «روى دماغ يك فيل گنده» اشاره کرد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها