چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
نقش آموزش در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

کتاب «بیماری‌های مقاربتی»، اطلاعاتی درباره تشخیص،‌ درمان و پیشگیری از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. بیشتر تمرکز کتاب حاضر بر بیماری ایدز به‌عنوان یکی از کابوس‌های هولناک جوامع امروزی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، بیماری‌های مقاربتی، از مهلک‌ترین و پیچیده‌ترین بیماری‌هایی هستند که بشر به خود دیده و در همه سنین، نژادها، اقوام و فرهنگ‌ها با سرعت سرسام‌آوری در حال گسترش است. برخی از آن‌ها می‌توانند مادام‌العمر همراه انسان باشند یا به مرگ بینجامند. این بیماری‌ها مسری بوده و عمدتا از طریق تماس جنسی و در مواردی از طریق سرنگ مشترک،‌ زایمان یا حتی شیردهی انتقال پیدا می‌کنند. بیش از 20 نوع بیماری مقاربتی وجود دارد که هرکدام نشانه‌ها، شدت و تأثیرات متفاوتی دارند. صِرف پیشرفت‌های علمی و صَرف هزینه‌های هنگفت، چندان برای درمان این بیماری‌های هولناک موثر نیست و برای مقابله با آن‌ها، پیشگیری و آموزش همگانی یک امر حیاتی است.
 
کتاب «بیماری‌های مقاربتی؛ نگاهی به تشخیص، درمان و پیشگیری» نوشته تاسیا کولسنیکف با ترجمه سید نادر آزادصفت،‌ به معرفی انواع متداول بیماری‌های مقاربتی شامل، سیفلیس، ‌سوزاک، کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، پاپیلومای انسانی، هپاتیت C، شپش تناسلی، گال، تریکومونیازیس و ایدز می‌پردازد و روش‌های انتقال این بیماری‌ها را مورد بحث قرار داده و به راه‌های تشخیص و درمان، شیوه‌های پیشگیری و همچنین پیامدهای هولناک این بیماری‌ها اشاره کرده است.
 
«بیماری های مقاربتی: یک دلیل متداول برای نگرانی»، «تشخیص و درمان بیماری‌های مقاربتی»، «چالش پیشگیری»، «زندگی کردن با ایدز» و «آینده بیماری‌های مقاربتی» فصل‌های پنج‌گانه کتاب را شامل می‌شوند.

 
بیماری‌های مقاربتی چه کسانی را بیشتر تهدید می‌کند؟

هر فرد فعال به لحاظ جنسی در هر جایی در خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی قرار دارد. بیماری‌های مقاربتی همه گروه‌های نژادی، قومی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی را تحت‌‌تاثیر قرار می‌دهند. به میزان کمتر، افراد همه سنین، فعال یا غیرفعال به لحاظ جنسی می‌توانند یک بیماری مقاربتی را از طریق مایعات بدنی آلوده منتقل سازند. با این وجود، برخی گروه‌ها و فعالیت‌ها به نسبت خطر بالاتری را با خود حمل می‌کنند. اکثر موارد جدید در افراد سنین 15 تا 25 سال اتفاق می‌افتد. نوجوانان یکی از گروه‌هایی هستند که در بالاترین خطر برای ابتلا به بیماری‌های مقاربتی قرار دارند، به‌طوری‌که بیش از یک‌چهارم موارد جدید در افراد زیر بیست سال اتفاق می‌افتد.

رفتارهای پرخطر این گروه‌های سنی، منجر به بیماری‌های قابل پیشگیری بسیاری می‌شود. افراد زیر 25 سال نیز در بالاترین خطر ابتلا به HIV قرار دارند. حدود 50 درصد همه موارد جدید HIV در افراد زیر 25 سال تشخیص داده می‌شود و سریع‌ترین میزان ابتلا در میان همجنس‌گرایان مونث 13 تا 19 ساله مشاهده می‌شود. بنابراین بدیهی است که ابتلا به HIV صرفا به رفتارهای پرخطری مثل تزریق درون‌وریدی مواد مخدر و رابطه حنسی مقعدی محافظت نشده، محدود نمی‌شود.


نقش آموزش در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی
در نبود درمان برای بیماری‌های مقاربتی جدی، آموزش تنها روزنه امیدی است که برای پیشگیری از شیوع این دسته از بیماری‌ها وجود دارد. طبق گفته دبرا هافنر؛ رئیس شورای مسائل جنسی ایالات متحده، پرهیز و تک‌همسری اثربخشی 100 درصدی دارد، درصورتی‌که واقعا نسبت به آ‌ن‌ها تعهد وجود داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهند که اگر مردم آموزش خوبی دریافت کنند، آن‌ها از خودشان محافظت خواهند کرد. با توجه به شیوع بالای بیماری‌های مقاربتی میان نوجوانان، این گروه سنی به یکی از اهداف اصلی برای کمپین‌های آموزشی در زمینه بیماری‌های مقاربتی تبدیل شده است. اما روی این موضوع که چه اطلاعاتی ارائه داده شود و برنامه‌‌های آموزشی چه زمانی ارائه شوند، اختلاف نظر وجود دارد.
 
نخستین چاپ کتاب «بیماری‌های مقاربتی؛ نگاهی به تشخیص، درمان و پیشگیری» در 152 صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 20 هزار تومان از سوی انتشارات آوای نور راهی بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها