چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
انتشار پرونده پنج شاعر معاصر در «خورشید‌های همیشه»

کتاب «خورشید‌های همیشه» که به احمد شاملو،‌ فروغ فرخزاد، حسین منزوی، سیمین بهبهانی و عمران صلاحی می‌پردازد با تلاش‌های آیدا مجد‌آبادی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «خورشید‌های همیشه» که مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایی است که آیدا مجدآبادی درباره پنج شخصیت معاصر ادبیات یعنی احمد شاملو،‌ فروغ فرخزاد، حسین منزوی، سیمین بهبهانی و عمران صلاحی انجام داده، طی روزهای گذشته از سوی نشر سیب سرخ راهی بازار نشر شده است.

در این کتاب گفت‌وگو و یادداشت‌هایی از یوسفعلی میرشکاک، علیرضا طبایی، هادی خوانساری، آیدا سرکیسیان، ضیاء موحد، عبدالحسین فرزاد، محمود معتقدی، محمدعلی علومی، کامبیز درمبخش، پوران فرخزاد، سیدعلی صالحی، سیروس نوذری و چند چهره دیگر آمده است.

آیدا مجدآبادی در توضیح این کتاب به ایبنا گفت: چند سالی است که در نشریه الکترونیکی «چوک» ویژه‌نامه‌هایی برای شاعران مطرح معاصر آماده می‌کنیم. این ویژه‌نامه از زمان انتشار مورد توجه علاقه‌مندان ادبیات قرار گرفت و از این رو افراد زیادی با ما در این بخش همراه شدند. این روند ادامه داشت و از آنجایی که نشر سیب‌سرخ این ویژه‌نامه‌ها را دنبال می‌کرد، از من خواست تا مطالب این ویژه‌نامه‌ها را در قالب یک کتاب آماده کنم و برای آنها بفرستم که من نیز از این اتفاق استقبال کردم و کتاب را به دوستان تحویل دادم.
 
وی ادامه داد: افرادی که در این کتاب درباره آنها بحث شده، همگی از افراد مطرح ادبیات معاصر هستند، افرادی که من با نظر شخصی آنها را انتخاب کردم. اگر بخواهم دلیل این انتخاب‌ها را توضیح دهم باید بگویم که بدون شک احمد شاملو یکی از تاثیرگذاران شعر نو بوده است. از طرفی فروغ نیز نخستین شاعر زنی است که توانست در شعر معاصر حرفی برای گفتن داشته باشد. حسین منزوی و سیمین بهبهانی نیز به دلیل فعالیت‌های چشمگیر در غزل معاصر انتخاب شدند و در آخر درباره عمران صلاحی باید گفت که او به تنهایی دنیای متفاوتی دارد و شعر طنز و کاریکاتور را بهم آمیخته و به نظرم در ادبیات معاصر رقیب ندارد.
 
این روزنامه‌نگار در توضیح محتوای این اثر گفت:‌ «خورشید‌های همیشه»، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهاست و من یادداشت‌هایی را نیز که برای ویژه‌نامه از دوستان شاعر و منتقد گرفته‌ام در این کتاب آورده‌ام. مطالب این کتاب مربوط به بهار 94 تا پایان 96 است.

وی افزود: این کتاب هم برای طرفداران عامه ادبیات مناسب است و هم علاقه‌مندان خاص آن؛ چراکه از طرفی به زبان خیلی ساده نوشته شده است و در نگارش مطالب به حاشیه نرفته‌ام، اطناب ندارد و مسائل تخصصی به صورت خیلی ساده بیان شده که برای همه قابل فهم است. از طرف دیگر اکثر کسانی که در این کتاب یادداشت نوشته‌اند و گفت‌وگو کرده‌اند از بزرگان ادبیات هستند که می‌تواند برای خواص خواندنی و جالب باشد.
 
مجد‌آبادی در تشریح ویژگی‌های کتاب گفت:‌ من در این کتاب حتی از کسانی مطلب آورده‌ام که در حوزه کاریکاتور و نقاشی فعالیت دارند؛ چراکه می‌خواستم به یک جمع‌بندی جامع از شخصیت‌های پرداختی برسم. یکی از ویژگی‌های شاخص این کتاب این است که من در این کتاب به مسائل خصوصی این شخصیت‌های ادبی نپرداخته‌ام؛ من مخالف صددرصد مطرح شدن این مسائل در ادبیات هستم، خصوصا در رابطه با افرادی که دیگر دست‌شان از دنیا کوتاه است و فرصت دفاع از خود را ندارند.
 
وی در پایان گفت: این مطالب قبل از اینکه کتاب شود؛ آثار خاص و قابل قبولی بودند؛ چراکه به نظرم اسم افرادی در این کتاب آمده است که در ادبیات و شعر حرفی برای گفتن دارند. البته شاید در دهه هفتاد یا چهل یا پنجاه شاهد چنین مطالبی در مطبوعات بودیم اما این روزها خیلی کم می‌توان دید.

کتاب «خورشید‌های همیشه»، اثر آیدا مجدآبادی در 329صفحه، شمارگان 500نسخه و به‌بهای 56هزارتومان از سوی نشر سیب‌ سرخ منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها