یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
کتاب‌های قدیمی بویی شبیه قهوه و شکلات دارند !

یک تیم تحقیقاتی در کالج سلطنتی لندن به این نتیجه رسیده‌اند که کتاب‌های قدیمی و کهنه دارای موادی هستند که بوی خاصی مثل شکلات و قهوه ترشح می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بیزینس اینسایدر- هنگامی که در میان قفسه کتاب‌ها قدم می‌زنید بوی خاصی از کتاب‌های قدیمی به مشام می‌رسد که برای بسیاری از مردم استشمام این بو لذت‌بخش است.

بر اساس یافته‌های جدید کالج سلطنتی لندن، عطری که از کتاب‌های قدیمی استشمام می‌شود مربوط به ترکیبات ارگانیکی فرار (VOC) است که در نتیجه تجزیه سلول‌های کتاب ایجاد می‌شوند. این ترکیب شبیه سلول‌هایی است که بوی شکلات را ایجاد می‌کند.

در این تحقیق، 79 دانشجو بوهای مختلف را استشمام کرده و درآخر بیشتر آنها بیان کردند که بوی کتاب‌‌های قدیمی مانند بوی شکلات و قهوه است. تیم تحقیقاتی پس از انجام تحقیقات گسترده‌تر بر پایه این اطلاعات دریافتند که ترکیب شیمیایی که بوی کتاب‌های قدیمی را ایجاد می‌کند شبیه ترکیب مواد موجود در بوی قهوه و شکلات است.

در بخشی دیگری از مطالعه، شرکت‌کنندگان به کتابخانه‌های بزرگ مانند کتابخانه کلیسای سنت پاول در لندن برده شدند، اما در آنجا بوی کتاب‌های قدیمی استشمام نمی‌شد. محققان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که این بوی کتاب‌های قدیمی تنها از تجربه مواد داخل کتاب‌ها ایجاد می‌شود و در محیط های بزرگ یا باز قابل احساس نیست.

نتایج این تحقیق در مجله علمی «هریتیج» نیز منتشر شده است و نشان می‌دهد کتاب‌های قدیمی بر اثر تجزیه کاغذ بوی خاصی ایجاد می‌کنند که روی انسان تاثیر خوبی دارد و خاطرات خاصی به ذهنش می‌آورند. اما حال این سوال مطرح می‌شود که همانطور که قهوه و شکلات دارای مواد اعتیادآوری هستند، ممکن است استشمام بوی حاصل از تجزیه کتاب‌های قدیمی نیز نوعی اعتیاد برای عاشقان کتاب ایجاد ‌کند؟
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها