یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
بیانیه گروه داوری لا‌ک‌پشت پرنده

بیانیه گروه داوری لا‌ک‌پشت پرنده در ششمین دوره‌ اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده قرائت شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) همزمان با برگزاری ششمین دوره اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده بیانیه گروه داوری لا‌ک‌پشت پرنده در ششمین دوره‌ اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده قرائت شد که در ادامه می‌آید:

گروه داوری لاک‌پشت پرنده در حالی قدم در ششمین سال فعالیت خود می‌گذارد که داوری سالی متوسط را به پایان برده است، سالی که ‌کم‌تر کتاب هیجان انگیزی برای کودکان و نوجوان منتشر شد، سالی که تالیف نسبت به سال گذشته‌اش که شعله‌های امید را در دلمان روشن می‌کرد، کم‌رمق‌تر ظاهر شد، سالی که سال ترجمه بود، سال انبوه ترجمه‌‌ها از کتاب‌های شبیه به هم، با ترجمه‌های ضعیف و دم دستی، سالی که اگر برخی اتفاق‌های خوش‌آیند نبود، سال ناامیدی بود، اما در میانه همین ناامیدی‌ها، روزنه‌های نور را هم می‌شد دید. کودکان و نوجوانان در شهرها و روستاهای دور کتاب‌های کودکان را بیش‌تر از سال‌های پیش خواندند. نام نویسنده ایرانی در میان نامزدهای جایزه‌ای معتبر و جهانی نشست و وزیر آموزش و پرورش با صدور بخشنامه‌ای تکلیف نوروزی برای دانش‌آموزان را ممنوع کرد و مهم‌تر از آن خواندن و نوشتن کتاب و قصه را جایگزین آن کرد.

گروه داوری لاک‌پشت پرنده از کسانی که باعث گشودن چنین روزنه‌هایی شده‌اند سپاسگزار است، اما با ارجاع به تجربه‌های پیشین نگرانی‌هایی هم دارد. ما داوران لاک‌پشت پرنده امیدواریم که این ایده خوب با اجرای بد، ناکام نماند. امیدواریم که حق کودکان و‌دانش‌آموزان در انتخاب کتاب‌ برای خواندن  به رسمیت شناخته شود و امیدواریم لذت خواندن و کیفیت ادبی کتاب‌ها مهم‌ترین معیار در انتخاب کتاب‌ها باشد.

پیشنهاد گروه داوری لاکپشت پرنده، پرهیز ازاکتفا به انتخاب‌های دولتی و فراهم کردن زمینه حضور دانش‌آموزان کتاب‌فروشی‌ها و کتاب‌خانه‌ها و بهره‌گیری از کتاب‌های برگزیده جوایز و فهرست‌هایی مانند لاکپشت پرنده است. 
گروه داوری لاک‌پشت پرنده در آستانه سال نو خانواده‌ها را به خواندن با کودکان دعوت می‌کند. خواندن با کودکان یکی از فعالیت‌های فرهنگی است که تاثیر عاطفی آن نیز شگفت‌انگیز است. از خانواده‌ها دعوت می‌کنیم که برای خواندن با کودکان منتظر فهرست‌های آموزش و پرورش و نهادهای دولتی نباشند و از همین امشب و با فهرست‌ کتاب‌های برگزیده لاکپشت پرنده شروع کنند!

در پایان توجه خانواده‌ها، کتابداران، آموزگاران و دست‌اندرکاران امور فرهنگی کودکان و نوجوانان را به نکاتی درباره فهرست لاکپشت پرنده جلب می‌کنیم:

۱-  گروه داوری لاک‌پشت پرنده در تدوین فهرست‌های فصلی و انتخاب کتاب‌های شایسته دریافت نشان نقره‌ای و طلایی بر معیارهایی شفاف و اعلام شده اتکا دارد که هر فصل در مجله پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر می‌شود و در شبکه‌های اجتماعی لاک‌پشت پرنده نیز در دسترس است.

۲. برای رعایت بی‌طرفی و عدالت کتاب‌های داوران، جداگانه ‌و توسط گروهی که در آن فصل کتاب نداشته باشند، داوری می‌شود.

۳.کتاب‌های داوران تنها تا مرحله راهیابی به فهرست ارزیابی می‌شوند و  در رقابت برای دریافت نشان قرار نمی‌گیرند.

۴. آن دسته از داورانی که با موسسات نشر همکاری داشته باشند، حق اطهار نظر و حق رای درباره کتاب‌های آن موسسه را ندارند.

۵. در داوری کتاب‌های ششمین دوره‌ی لاک‌پشت پرنده، مجموعه کتاب پتش خوارگر به خاطر اهمیت در فهرست ۱۰ نامزد دریافت نشان‌های لاک‌پشت پرنده قرار گرفت، اما به دلیل این‌که هنوز انتشار مجلدات بعدی آن ادامه دارد، داوری آن برای دریافت نشان طلا یا نقره به انتشار دوره کامل آن موکول شد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها