شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
با زیباترین کتابخانه‌های عمومی جهان آشنا شوید

به مناسبت هفته ملی کتاب بر آن شدیم تا نگاهی به زیباترین کتابخانه‌های جهان که هنوز مامنی برای خوره‌های کتاب به شمار می‌رود، بیندازیم. شاید مسیر شما نیز روزی به یکی از کشورها افتاده و بازدیدی از این کتابخانه‌های زیبا داشته باشید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت، برای افرادی که به اصطلاح «کرم کتاب» هستند هنوز تجربه کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی خوشایند است، به خصوص اگر این تجربه در کتابخانه‌های زیبا اتفاق بیفتد. در اینجا ۱۰ کتابخانه عمومی زیبایی جهان را معرفی می‌کنیم.کتابخانه اسکندریه، مصر

سوزاندن کتابخانه در اسکندریه به دست ژولیوس سزار و تئودوس اول در وقایع تاریخی به عنوان یکی از بزرگترین بی‌حرمتی‌های فرهنگی تاریخ ثبت شده است، با این حال به رغم آن‌که ۷۰۰ هزار کتابی که از دست رفت هرگز بازیابی نشد، در سال ۲۰۰۳ مصر کتابخانه جدید اسکندریه را گشود و آن را با کمک نهادهایی در سراسر جهان به یک قطب فرهنگی جهانی تبدیل کرد؛ ایتالیا با حفظ دست‌نوشته‌ها، یونانی‌ها با قرض دادن چند اثر باستانی و آمریکا هم با تامین سخت افزار کامپیوتر کشورهایی بودند که به مصر یاری رساندند. کتابخانه که «‌مرکزی برای یادگیری، تسامح، گفت‌وگو و آگاهی» معرفی شده، میزبان نمایشگاه‌های هنری و کارگاه‌های آموزشی است و چهار موزه دارد و ساختمان به هم پیوسته‌ای است که بیش از پنج میلیون کتاب را در خود جای داده است. هر ۱۵ دقیقه یک‌بار تورهایی به زبان انگلیسی، عربی، فرانسه و سوئدی در کتابخانه برگزار می‌شود.

 

کتابخانه قدیمی کالج ترینیتی، دوبلین
یکی از کارهایی که حتما باید در دوبلین، پایتخت ایرلند انجام داد رفتن به کالج ترینیتی برای دیدن کتاب کیلز است. کتاب کیلز نسخه خطی و تذهیب شده کتاب گاسپل است. اما علاوه بر این نسخه خطی تذهیب شده، محیط کتابخانه قدیمی با تالار بزرگ قرن هجدمی‌اش (که طولش ۶۵ متر است) نیز جذابیت فراوانی دارد. در این کتابخانه حدود ۲۰۰هزار کتاب قدیمی نگهداری می‌شود.

 

کتابخانه مادلین و کالج‌ الهیات آکسفورد
این کتابخانه، بهترین کتابخانه بریتانیا و یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های اروپا به شمار می‌رود که هر کتابی که در چهارصد سال گذشته در بریتانیا به چاپ رسیده در آن موجود است. در این مجموعه عظیم ۱۲ میلیون نسخه کتاب در ساختمان‌های مختلف و گذرگاه‌های زیرزمینی دور شهر قرار دارد. تورهای راهنما از فضای اصلی چهارگوش زرد‌رنگ آغاز می‌شود و شما را به همه جا می‌برد. از کتابخانه قرون وسطایی دوک همفری تا ساختمان دایره‌ای ردکلیف کمرا که در یک قسمت از سریال بازرس مورس دیده می‌شود. کالج الهیات که در قرن پانزدهم ساخته شده نیز را نباید از دست داد، این کالج سقفی طاقی شکل دارد که به صورت چتر بالای راهروی بلند را گرفته است. این مکان چنان زیباست که کارگردان قسمت اول فیلم هری‌ پاتر اینجا را به عنوان صحنه فیلمبرداری انتخاب کرد.

 

کتابخانه رضا رامپور در ایالت اوتار پرادش (هند)
کتابخانه رضا رامپور که در قرن هجدهم در شهر رامپور ایالت اوتار پرادش ساخته شد و به عنوان بنای تاریخی ملی ثبت شده، مرکزی مهم برای مطالعات اسلامی است که در سال ۱۷۷۴ میلادی، نواب فیض‌الله خان بنا نهاد. این مجموعه که در ابتدا به عنوان کتابخانه خصوصی دایر شد، طی سال‌های بعد دست‌نوشته‌ها و نسخ خطی اضافه شد این کتابخانه همه رنده به جز جمعه‌ها باز است.

 

کتابخانه لورنزی فلورانس
بدیهی است کتابخانه‌ای که در خاستگاه رنسانس ایتالیا قرار دارد، خوب باشد. میکل آنژو، نقاش مشهور ایتالیایی در بخشی از کلیسای سن لورنزو متعلق به خانواده قدرتمند مدیچی، در طبقه بالا کتابخانه‌ای را در سال ۱۵۷۱ طراحی کرد و ساخت که مجموعه خصوصی خاندان مدیچی را نیز شامل می‌شود. این کتابخانه پر از نسخه‌های خطی تذهیب شده و اولین صفحات چاپی است. جورجو وازاری، نقاش و معمار ایتالیایی مبهوت طراحی این بنا شده بود که دور یک راهرو پیچیده شده و اتاق مطالعه میز و نیمکت‌هایی دارد که در طول قرن‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این کتابخانه به طور منظم نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌شود.

 

کتابخانه ملی اتریش، وین
بزرگترین کتابخانه اتریش نیز که سالن تشریفات مرکزی‌اش در سال ۱۷۲۳ به عنوان کتابخانه سلطنتی گشایش یافت و ترکیبی فوق العاده از طراحی توأمان باروک و کتابخانه سنتی است، یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان به شمار می‌رود. مجسمه‌های شیشه‌ای بزرگ بین قفسه‌های خودنمایی می‌کند، قفسه‌های کتاب با ستون‌‌های نمادین سر پا نگه داشته شده‌اند و سقف‌های رنگ شده با آبرنگ و کف‌پوش‌های شیشه‌ای، حس غریب دوره باروک را منتقل می‌کند. در کتابخانه ملی اتریش، تورهای راهنما هم وجود دارد، تنها هم می توانید از آن دیدن کنید. یک فضای نمایشگاهی کوچک نیز در کتابخانه‌ وجود دارد.

 

کتابخانه کلمنتانم، پراگ
یکی دیگر از گوهرهای دوره باروک، کتابخانه کلمنتانم پراگ است که بخشی از یک مجموعه یسوعی به شمار می‌رود. با نقاشی‌های دیواری وهم گرایانه که تقلیدی از سقف‌های گنبدی است، کفپوش شیشه‌ای و ستون‌های چوبی با حکاکی کوریتنی بین قفسه‌های کتاب، فضای فوق‌العاده مجللی در کتابخانه شکل گرفته است.
این کتابخانه با بالکنی تزیین شده و نرده‌های طلاکاری شده، زرق و برق ویژه‌ای به سطح نیم‌طبقه داده است. امروزه، اتاق اصلی پر از گوی‌ها و ساعت‌های عتیقه، کتاب و کتاب و کتاب است.کتابخانه سلطنتی پرتغالی، ریودوژانیرو
این کتابخانه در سال ۱۸۳۷ در مرکز شهر ریو دو ساخته شد، اما به خاطر نورپردازی حزن‌انگیز و دکوراسیون داخلی چوبی حکاکی شده‌اش بسیار قدیمی‌تر به نظر می‌رسد. این کتابخانه قبل و بعد از بازی‌های المپیک سال ۲۰۱۶ برای نوسازی بسته بود، اما حالا بازگشایی شده و شکوه و جلال اصلی‌اش را بازیافته است. قفسه‌های این کتابخانه مملو از کتاب‌های کلاسیک برزیلی و پرتغالی است و در تمام روزهای هفته به روی مردم باز است.کتابخانه عمومی بوستون، ماساچوست
این کتابخانه شاید به اندازه همتایان اروپایی‌اش قدیمی نباشد، اما هرآنچه از قدمت کم دارد، اما با حیاط بزرگ ایتالیایی‌اش و نقاشی‌های دیواری جان سینگر سارجنت و در اختیار داشتن ۲۳ میلیون نسخه کتاب بر شکوه و عظمت‌اش افزوده شده است. این کتابخانه به خاطر مجموعه نقاشی‌های دیواری سینگر سارجنت نقاش بزرگ چهره‌نگار آمریکایی موسوم به «پیروزی دین» که در فاصله سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۹ در تالار سارجنت خلق شد، شهرتی جهانی یافته است.

 

کتابخانه ملی مرقس، ونیز
تقریبا همه ۴۰ هزار گردشگری که روزانه به ونیز می‌آیند به میدان سن مارکو می‌روند؛ عده‌ای سراغ موزه کور می‌روند، نمایشگاهی که در طبقات بالایی ساختمان‌های پروکوارتی نوو برپاست و به میدان مشهور یو شکل می‌پیوندد. این کتابخانه را سانسو وینو، معمار بزرگ قرن شانزدهم ایتالیا طراحی کرده، نقاشی‌های تیسین و تینتورو، دو نقاش مشهور ایتالیایی بر دیوارهایش آویخته شده و گوی‌ها و نسخی از قرن پانزدهم تا به امروز را در خود جای داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها