جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
دسترسی دانشجویان به تمامی داده‌های هواشناسی

دانشجویان رشته‌های مربوط به علوم آب و هوا در کتاب «آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم(GrADS)» به راحتی می‌توانند به تمامی داده‌های هواشناسی دسترسی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم(GrADS)» به آموزش و نحوه استفاده از نرم‌افزار(GrADS) و دسترسی آسان به داده‌های هواشناسی پرداخته است. این کتاب از سوی دکتر محمد سلیقه، سعید جوی‌زاده و حسین لطفی به نگارش در‌آمده است.
 
نرم افزار(GrADS) نوعی سامانه‌ی نمایشی و تحلیل شبکه است. این نرم‌افزار امکان تجزیه و تحلیل داده‌های هواشناسی و محیط زیستی را فراهم می‌کند. این داده‌ها از طریق اداره ملی جوی – اقیانوسی مانند شبکه اقلیم‌شناسی تاریخی جهانی، منتشر می‌شوند و فقط از طریق نرم افزار(GrADS) قابل خواندن و تجزیه و تحلیل هستند.
 
گروه مولفان در پیشگفتار کتاب معتقدند: «آشنایی با نرم‌افزار(GrADS) به رشته‌های گوناگون هواشناسی این امکان را می‌دهد که به راحتی به تمامی داده‌های هواشناسی دسترسی داشته باشند و تجزیه تحلیل‌های مورد نظر را روی داده‌ها انجام داده و نتایج را به صورت نقشه‌ها و با داده‌های عددی ارائه دهند.»

در کتاب «آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم(GrADS)» دانشجویان رشته‌های مربوط به علوم آب و هوا مانند آبیاری، هواشناسی، هواشناسی کشاورزی، اقلیم‌شناسی، زهکشی، سازه‌های آبی و محیط زیست با یادگیری نرم‌افزار (GrADS) و کسب مهارت تجزیه و تحلیل داده‌های هواشناسی می‌توانند در پروژه‌های مختلف آبیاری، هواشناسی کشاورزی و اقلیمی از بانک داده‌های هواشناسی جهانی استفاده کنند.
 
«کلیات و اصول آب و هواشناسی»، «نحوه اخذ داده‌های هواشناسی»، «نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار(GrADS)»، «آشنایی با اصول کار با(GrADS)»، «فراخوانی داده‌ها در محیط نرم‌افزار»، «پردازش داده‌های رقومی»، «ذخیره‌سازی خروجی‌ها»، «پایگاه داده‌های مرکز پیش‌بینی میان‌مدت جوی اروپایی» عنوان هشت سرفصل این کتاب است.
 
کتاب «آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم(GrADS)» در 158 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به قیمت 25000 تومان از سوی انتشارات انجمن جغرافیای ایران به چاپ رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها