چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
کتاب  محمدجواد ظریف  در نمایشگاه کتاب پرفروش شد

کتاب «دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی» نوشته مشترک محمدجواد ظریف، محمدکاظم سجادپور و عبادالله مولایی پرفروش‌ترین کتاب غرفه نشر وزارت خارجه را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی» نوشته مشترک محمدجواد ظریف، محمدکاظم سجادپور و عبادالله مولایی عنوان پرفروش‌ترین کتاب غرفه نشر وزارت امور خارجه در هفتمین روز سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را به خود اختصاص داد.

این کتاب، مبنای نظری بسیاری از بحث‌هایی است که طی سال‌های اخیر از سوی وزیر امور خارجه در بسیاری از مناسبت‌ها، اجلاس‌ها و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی مطرح شده است.

اهمیت این کتاب در طرح مباحثی است که صرفا کپی و بازنویسی نظریه‌پردازی غربی‌ها نیست و حتی در برخی موارد بر آن‌ها در شناخت واقعیات دوران گذار پیشی گرفته است. محور بحث‌های کتاب، تبیین شرایط گذار در روابط بین‌الملل است که برخلاف دوره‌های گذار قبلی تاریخ روابط بین‌الملل، این بار نه در جهان غرب متمرکز است و نه کنشگران آن صرفا غربی‌ها هستند؛ به همین دلیل نام کتاب تحت عنوان «جهان پساغربی» انتخاب شده است.

نکته قابل توجه این است که عنوان کتاب مدت‌ها پیش از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۷ که با موضوع " Post Truth, Post West, Post Order " اخیرا در آلمان برگزار شد، انتخاب شده است.

کتاب «دوران گذار روابط بین الملل در جهان پساغربی» بر پایه مباحثی است که ظریف و تعدادی از همکاران دانشگاهی وی و پیشکسوتان عرصه سیاست خارجی کشور در سال ۸۹ جمع‌بندی و در اختیار شورای راهبردی روابط خارجی قرار دادند.

واقعیت «پساغربی بودن گذار در روابط بین الملل» در کنار تحولات دیگری همچون «تعدد کنشگران»، «تکثر منابع قدرت و نفوذ»، «فراهم شدن زمینه تاثیرگذاری برای کنشگران نوظهور جهانی» و اهمیت یافتن «قدرت معنایی» از همان زمان از سوی نویسندگان کتاب در محافل و فرصت‌های مختلف مورد بحث قرار می‌گرفته و به‌ویژه فرصت‌های فراوانی را که شرایط جدید برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است، در کانون توجه جدی آنها در فعالیت‌های آکادمیک بوده است.

نویسندگان کتاب «پساغربی بودن گذار در روابط بین الملل» بر این باورند که بهره‌برداری از این دوران، نیازمند درک دقیق شرایط و محاسبه صحیح و تکیه بر ابزارهای واقعی قدرت کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها