سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵
نشست بررسی ادبیات معاصر ایتالیا برگزار شد

به مناسبت حضور ایتالیا به عنوان مهمان ویژه سی‌مین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نشست بررسی ادبیات معاصر ایتالیا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران؛ این نشست با حضور رضا قیصریه؛ نادیا معاونی؛ اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال؛ آنا ماریا موتاکی؛ پاسکوینا نادیا ماراتزی و کلارا کورونا اساتید اعزامی سفارت ایتالیا در دانشگاه آزاد اسلامی و حضور گسترده دانشجویان و علاقه‌مندان رشته زبان ایتالیایی برگزار شد.

رضا قیصریه در این نشست با اشاره به ادبیات؛ تئاتر و سینمای کشور ایتالیا گفت: در فاصله جنگ جهانی اول و دوم گرایش در تئاتر؛ ادبیات؛ سینما و نقاشی در ایتالیا رشد کرد . منتقدان آن را نئورالیسم نامیدند که به 2 دوره تقسیم می شد و سانسور بیشتری در آن صورت می‌گرفت و در واقع نبردی بین فقرا و ثروتمندان بود.

در ادامه این نشست آناماریاموتاکی در خصوص قواعدی که در ادبیات ایتالیا وجود دارد سخنرانی کرد و بخشی از کتاب‌های نویسندگان و شاعران ایتالیا را برای حاضران در جلسه خواند.

کلارا کورونا نیز در این نشست با اشاره به اصطلاح سال‌های صفر در ادبیات ایتالیا گفت: این اصطلاح در حدود نیمه دهه اول بعد از سال 2000 باب شد و رفته‌رفته به مدد استفاده نویسندگان و نقادان به تثبیت رسید.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مسائل مهمی که در مواجهه با این ادبیات مطرح است به مشروعیت مطالعه آن مربوط می‌شود زیرا نادر نیستند کسانی که کیفیت ادبی رمان‌های سال‌های صفر را به زیر سوال می‌بردند و حتی اگر به تعمق در برخی گرایشات آن بپردازند با بی‌اعتنایی با آن مواجه می‌شوند.

پاسکوینا نادیا ماراتزی نیز در این نشست در خصوص مجموعه داستان‌های بلند بوکس که اولین کتاب نویسنده جوان ایتالیایی (پیترو گاسیسی) که جوایز ارزشمند ادبی از جمله مجایزه (cam piello) اروپا را به خود اختصاص داده سخنرانی کرد.

او گفت: این مجموعه‌ای از داستان‌های روزمره جوانان عادی است. قهرمانان داستان در لحظاتی درگیر وقایعی هستند که مجبورشان می کند رشد کنند و هویت خویش را بیابند. در این مجموعه داستان‌ها سادگی طفولیت جای خویش را به پیچیدگی زندگی بزرگسالان می‌دهد و این‌ها همه با سبک روایی خاصی بیان شده که با لذت خوانده می‌شود.

این نشست با پرسش و پاسخ دانشجویان در خصوص ادبیات ایتالیا و نقش آن در ایران و نقش مترجمین در ارتقاء آن پایان یافت.
سی‌مین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود. ایتالیا مهمان ویژه نمایشگاه است. به‌همین مناسبت تا شروع نمایشگاه نشست‌های مختلفی بدین منظور برگزار می‌شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها