دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
شانزدهمین دوره «بزم‌ اندیشه» برگزار می‌شود

شانزدهمین دوره «بزم‌ اندیشه» با سخنرانی مهدی گلشنی، درباره «علم دینی و علم سکولار؛ با نگاهی به کتاب‌های درسی» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، شانزدهمین دوره «بزم‌ اندیشه» به همت سازمان پژوهش چهارشنبه (11 اسفند‌ماه) برگزار می‌شود.

دکتر مهدی گلشنی، در این نشست درباره «علم دینی و علم سکولار؛ با نگاهی به کتاب‌های درسی» سخنرانی می‌کند. دکتر مهدی گلشنی، یکی از مدافعان سرسخت نظریه علم دینی است.

وی معتقد است که علم هم در مرحله نظر و عمل از پیش فرض‌های دینی و متافیزیکی تاثیر می‌گیرد. گلشنی، از ایده علم‌ مقدس یا علم اسلامی دفاع می‌کند و معتقد است که میان دین و علم رابطه وجود دارد. این استاد دانشگاه، همچنین بر این باور است که علم نیز نوعی پرستش و عبادت از دیگر پرستش‌ها و عبادات به حساب می‌آید چنان‌که دین و علم هر دو قصد دارند ما را به تحقیق و پژوهش در آثار خداوند دعوت کنند.

وی موضوع تنظیم دقیق در قوانین فیزیکی را به‌عنوان شاهدی بر وجود طراح و ناظمی با قصد بر می‌شمارد و بر این باور است که علم به تنهایی انسان را به تعالی نمی‌رساند بله به دین و متافیزیک نیز در این سیر نیاز است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها