چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵
مجموعه «تاریخ شفاهی زندان قصر» رونمایی شد

آیین رونمایی از مجموعه «تاریخ شفاهی زندان قصر» همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان خاطرات برخی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و مسئولان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین رونمایی از مجموعه «تاریخ شفاهی زندان قصر» با حضور جمعی از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب و مسئولان همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان خاطرات و سخنان حسین هوشیار، مدیر باغ موزه قصر، موسی اکرمی، وزیر اسبق آموزش و پرورش، سرتیپ اصغر پورنگی، رئیس اسبق زندان قصر، سیدمحمد میلانی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و ایمانی، داماد روانشاد مرضیه حریرچی‌دباغ (مادر انقلاب) سه‌شنبه 19 بهمن ماه در باغ موزه قصر برگزار شد.
 
حسین هوشیار، مدیر باغ موزه قصر در مراسم رونمایی از «مجموعه تاریخ شفاهی زندان قصر» گفت: یکی از سندهای ماندگار ایثارگران در قالب مصاحبه با 35 نفر از زندانیان سیاسی قبل انقلاب که خاطرات خود را بیان کرده‌اند به رشته تحریر درآمده است.
 
وی با بیان اینکه موسسه سپیده ماندگار ایرانیان، اسناد ماندگار انقلاب اسلامی را ثبت کرده است، اظهار کرد: این یک پیش درآمد است و قطعا افراد زیادی هستند که در تاریخ انقلاب نقش‌آفرینی کرده‌اند و در فازهای بعدی به گردآوری خاطرات این عزیزان نیز اقدام می‌کنیم.
 
مدیر باغ موزه قصر با اشاره به گردهمایی زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در دهه مبارک فجر ادامه داد: با کمک هسته مرکزی کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب جمعی از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب در مراسم امروز حضور دارند.
 
هوشیار با بیان اینکه همه زندانیان سیاسی قبل از انقلاب زیر پرچم اصل نظام به یاد دوران مبارزه که قطعا از ذهن تاریخ نخواهد رفت گرد آمده‌اند، اظهار کرد: باغ موزه قصر افتخار می‌کند که بتواند امانتدار این تاریخ ارزشمند باشد.
 
وی عنوان کرد: تلاش کرده‌ایم تا علاوه بر حفظ جنبه گردشگری و توریستی باغ موزه قصر هویت زندان قصر در ایستادگی و استقامت افرادی که در زندان سیاسی قبل از انقلاب بوده‌اند اسناد شفاهی تاریخ انقلاب را گسترش دهیم.
 
مدیر باغ موزه قصر با بیان اینکه بسیاری از اسناد ارزشمند و گنجینه‌های تاریخی موجود در زندان قصر از بین رفته‌اند و یا گم شده‌اند، اظهار کرد: دنبال این هستیم که این اسناد را پیدا کنیم، اسنادی که خاطرات و تاریخ ماندگار قصر است.
 
هوشیار از راه‌اندازی کتابخانه‌ای در باغ موزه قصر خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم کتابخانه‌ای که بتواند شناسنامه زندان قصر باشد اواسط سال آینده افتتاح کنیم تا مرکز و محلی برای رجوع علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی باشد.

ایمانی، داماد روانشاد دباغ با بیان خاطراتی از مبارزات زنده‌‌یاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیان کرد: اندیشه وی این بود که به آرمان الهی پایدار باشد و در جامعه بشری خود تحولی ایجاد کند.
 
وی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی در برهه‌ای که در لبنان به سر می‌برد با گسترش مبارزات انقلابی در ایران از موسی صدر برای بازگشت به ایران کسب تکلیف می‌کند و با این استدلال به ایران بازمی‌گردد که بتواند پیام انقلاب، اسلام و امام خمینی را به انقلابیون منتقل کند.
 
ایمانی افزود: وقتی کسی عمل به تکلیف برایش مهم است که از نظر فکری و الهی بتواند خود را قانع کند.
 
وی در ادامه با بیان خاطراتی از روانشاد دباغ عنوان کرد: وی قبل از پیروزی انقلاب و در بحبوحه مبارزات انقلابی با وجود داشتن 6-7 فرزند خود را کشور به کشور به فلسطین می‌رساند و از آنجا به خدمت امام خمینی(ره) می‌رسد و در تمام سال‌های مبارزه قبل از انقلاب در نوفل لوشاتو در محضر امام به مبارزات انقلابی خود ادامه می‌دهد.
 
سیدموسی اکرمی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در ادامه مراسم به بیان خاطراتی از دوران مبارزات، زندان رفتن‌ها و پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد.
 
در ادامه، سیدمحمد میلانی، از مبارزان و زندانیان سیاسی قبل از انقلاب خاطراتی از دوران مبارزات و زندان برای حضار بیان کرد.
 
همچنین داوود اسعدی‌خامنه یکی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با اهدای قرآن کریم و لوح به صورت نمادین و به نمایندگی از سایر زندانیان سیاسی قبل از انقلاب تجلیل شد.
 
اجرای سرود توسط اعضای گروه نسیم قدر به مناسبت دهه مبارک فجر و در گرامیداشت شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه‌های آیین رونمایی از مجموعه تاریخ شفاهی زندان قصر بود. در پایان مراسم، از مجموعه «تاریخ شفاهی زندان قصر» با حضور زندانیان سیاسی قبل از انقلاب رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها