یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱
تشکیل کارگروه «حمایت از حقوق نشر» برای مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل کارگروهی با هدف حمایت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد سلگی، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با هدف حمایت از حقوق نشر خبر داد و اظهار کرد: با توجه به رویکرد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از حقوق فعالان عرصه نشر و نیز ضرورت مقابله با نقض حقوق مادی و معنوی ناشران و پدیدآورندگان کتاب از طریق تکثیر غیرقانونی آثار توسط افراد سودجو به روش‌های مختلف اعم از چاپی، الکترونیک و فضای مجازی، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی به نمایندگی از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مذاکره با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پرداخت و کارگروهی با عنوان «حمایت از حقوق نشر» ایجاد شد.

وی افزود: نظر به سیاست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر واسپاری امور به تشکل‌ها، دبیرخانه این کارگروه در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران مستقر است و امور اجرایی توسط این اتحادیه انجام خواهد شد. این کارگروه تلاش خواهد کرد با استفاده از تمامی اهرم‌ها و ابزارهای قانونی به مقابله با جریان تکثیر غیرقانونی آثار اعم از چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری، چندرسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی بپردازد.

سلگی با اشاره به اهداف تشکیل این کارگروه، عنوان کرد: حمایت و صیانت از حقوق مادی و معنوی ناشران و پدیدآورندگان، بهبود فضای کسب و کار، رونق اقتصادی و فرهنگ‌سازی برای ممانعت از تکثیر غیرقانونی و ترویج اخلاق حرفه‌ای از جمله اهداف تشکیل این کارگروه به‌شمار می‌آیند.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نحوه همکاری ناشران و پدیدآورندگان با این کارگروه، گفت: تمامی ناشران و پدیدآورندگان برای پیگیری مشکلات خود می‌توانند به دبیرخانه این کارگروه واقع در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران مراجعه کنند و مدارک و اسناد شکایت خود را تحویل دهند. ضمنا این کارگروه از پرونده‌های ارسال شده به دبیرخانه، پشتیبانی حقوقی و قضایی می‌کند و پرونده‌ها را تا رسیدن به نتیجه و احقاق حقوق زیان‌دیدگان پیگیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از گسترش این پدیده و تبعات آن لازم است اتحادیه‌های ذیربط برای تعیین‌تکلیف کتابفروشی‌های فاقد مجوز اقدام کنند و در صورت سرباز زدن کتابفروشی‌ها، اقدامات حقوقی لازم را به عمل آورند.

سلگی همچنین درباره نحوه رسیدگی به شکایات ناشران و پدیدآورندگان در استان‌ها عنوان کرد: به استناد مصوبه همایش مدیران‌کل استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمامی ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به حمایت از زیان‌دیدگان هستند. بنابراین شایسته است ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها از توانمندی‌های خود برای کشف تقلب، تنظیم صورت‌جلسه شکایات و مقابله با متخلفان استفاده کرده و ناشران در صورت عدم حل مشکل می‌توانند پرونده‌های خود را به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کنند تا از طریق دبیرخانه کارگروه مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. 

وی افزود: خوشبختانه در چند ماه گذشته با پیگیری‌های انجام‌شده احکام قضایی برای برخی از متخلفان که اقدام به نشر غیرقانونی کتاب‌ها می‌کردند، در تهران و شهرستان‌ها صادر شده که به زودی اعلام خواهد شد و امیدواریم این کارگروه بتواند به نتایج خوبی در این زمینه دست یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها