یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰
تولید آثاری برای افزایش درک و فهم دانش‌آموزان براساس استانداردهای پرلز

معصومه نجفی، عضو هیات علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دفتر تالیف گروه زبان و ادب فارسی، از تولید تعدادی مجموعه جدید برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی براساس استانداردهای آزمون پرلز خبر داد و گفت که این آثار سبب افزایش و بهبود قدرت درک و فهم دانش‌آموزان شده و به‌زودی از سوی انتشارات سبز و مدرسه راهی بازار کتاب می‌شوند.

معصومه نجفی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از تولید تعدادی کتاب جدید برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در سطوح مختلف تحصیلی خبر داد و گفت: این کتاب‌ها براساس استانداردهای سطوح مختلف آزمون پرلز برای هر مقطع تحصیلی آماده شده و مبنای نظری دارد و براساس مدل سازنده‌گرایی طراحی شده و ما این مجموعه‌ها را برای انتشارات مدرسه و انتشارات سبز تولید می‌کنیم.
 
این عضو هیات علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دفتر تالیف گروه زبان و ادب فارسی، درباره مجموعه‌های انتشارات مدرسه توضیح داد: از جمله این مجموعه‌ها می‌توانم به «فکرینه» اشاره کنم که شامل سه جلد است؛ جلد نخست آن که سطح ابتدایی است برای دانش‌آموزان دوم و سوم ابتدایی، جلد دوم آن که سطح متوسط است برای دانش‌آموزان چهارم و پنجم و جلد سوم آن در سطح پیشرفته و برای دانش‌آموزان ششم مناسب است. تا به حال دو جلد از آن برای دانش‌آموزان دوم و سوم و چهارم و پنجم آماده شده است.
 
وی ادامه داد: همچنین مجموعه دیگری هم برای انتشارات مدرسه آماده کرده‌ایم که شامل 48 داستان‌ برای دانش‌آموزان از سوسن طاقدیس بوده و هنوز عنوان کلی این مجموعه نهایی نشده است. یک کتاب شامل 24 داستان برای دانش‌آموزان پایه دوم و یک کتاب شامل 24 داستان برای پایه سوم ابتدایی است. این کتاب به‌صورت تحقیقی است و به بچه‌های مدارس ارائه می‌شود و براساس سوالاتی که در پایان هر کتاب طرح شده، میزان درک و فهم آن‌ها به‌صورت غیرمستقیم از متن داستان‌هایی که برای آن‌ها خوانده شده یا خودشان می‌خوانند، ارزیابی می‌شود.
 
نجفی هدف از تولید این کتاب‌ها را افزایش میزان درک و فهم کودکان بیان کرد و افزود: براساس نتایج آزمون پرلز مشخص شده که بچه‌های ایرانی از نظر درک و فهم متن ضعیف هستند، براین اساس به معلمان آموزش می‌دهیم تکالیفی به بچه‌ها ارائه ‌دهند که سبب بالا بردن میزان درک و فهم آن‌ها شود. در هر کتاب یک متن داستانی گنجانده شده و در پایان هر متن سوالاتی براساس استانداردهای سطوح مختلف آزمون پرلز برای هر مقطع تحصیلی طراحی شده است. این متن‌ها از یک پاراگراف شروع می‌شود و طول آن‌ها با شیب مشخصی افزایش می‌یابد. البته در برخی متن‌ها به لحاظ عمیق بودن محتوای معنایی، سطح دشواری آن مشخص می‌شود. تابه‌حال پایه‌های دوم و سوم آماده شده و پایه‌های چهارم و پنجم و ششم در حال آماده‌سازی است.
 
به گفته این نویسنده و مولف کتاب‌های درسی، این یک کار کاملا عمومی برای دانش‌آموزان است و اصلا شبیه کتاب‌های درسی نیست. این کتاب‌ها در جهت آموزش زبان فارسی و افزایش قدرت خواندن و درک متن تولید می‌شود و می‌تواند برای دانش‌آموزان ایرانی و همچنین بچه‌هایی که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند و برای آموزش زبان فارسی مشکل دارند، مفید باشد. حتی برای کودکان و نوجوانانی که در رده‌های سنی مختلف مشتاق به آموزش زبان فارسی هستند نیز سودمند است.
 
نجفی عنوان کرد: این کار را برای انتشارات سبز از پایه دوم تا ششم نیز انجام داده‌ایم؛ البته تفاوت مطالب این آثار در این است که متن‌های تاریخی از طاهره خلیلی، متن‌های طنز از فرهاد حسن‌زاده، متن‌های داستانی از سوسن طاقدیس و متن‌های علمی براساس آزمون‌های پرلز به این مجموعه اضافه شده که فضا را روش‌مندتر کرده و  اطلاعات کافی به مخاطب ارائه می‌دهد. این مجموعه‌ها نیز در مرحله آماده‌سازی است و تا پایان مهرماه آماده می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها