شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
رونمایی از کتاب مجموعه اشعار امام حسین (ع) در نمایشگاه کتاب دهلی نو

به همت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از کتاب «القمر‌المنیر» مجموعه اشعار امام حسین(ع) در غرفه ایران در نمایشگاه کتاب دهلی نو رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، کتاب «القمر‌المنیر» مجموعه اشعار امام حسین (ع) روز گذشته (25 دی‌ماه) در غرفه ایران در نمایشگاه کتاب دهلی نو رونمایی شد.

این کتاب به کوشش حجت‌الاسلام دکتر داود کمیجانی به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی گردآوری و منتشر شده است. در این مراسم عابدی، معاون رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، پروفسور چندر شکن، رییس دپارتمان فارسی دانشگاه دهلی نو، دکتر سینگ، رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه دهلی نو و جمعی از استادان و دانشجویان زبان فارسی و علاقه‌مندان به اهل بیت (ع) در سالن کنفرانس بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب دهلی نو حضور داشتند.

در این مراسم حجت‌الاسلام دکتر کمیجانی گفت: شناخت ما از امام حسین (ع ) از حدود ۵۷ سال زندگی و ۱۰ سال امامت ایشان اندک و بیشتر محدود به ۱۰ روز کربلا است. بررسی زندگانی امام حسین (ع) از تمامی جوانب و نشر آن یکی از راه‌های مناسب برای معرفی ابعاد شخصیتی آن امام است. برجستگی حماسه عاشورا و تجلی آن باعث شده تا دیگر بخش‌های شخصیتی امام به درستی درک نشود.

کمیجانی افزود: امامان شیعه به اقتضای زمان و مکان شعر می‌سرودند و گاهی هم به شعر شاعران پیشین استناد می‌کردند. از امام حسین (ع) نیز اشعار زیادی نقل شده، چه آن چه در حوادث کربلا به صورت موعظه رجز و جز آن بیان کرده و چه آن چه پیشتر به مناسبت‌های مختلف سروده است.

نویسنده کتاب «القمر المنیر» گفت: در این کتاب بیش از۵۰ قصیده از امام حسین (ع) گردآوری شده که متناسب با محتوای آنها در ۵ بخش مباحث اخلاقی، سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و موضوعات شخصی و خانوادگی تفکیک شده که بیشتر موضوعات آن درباره عدم توجه به مادیات و توجه به معاد و مباحث اخلاقی است.

کمیجانی افزود: منابع این کتاب دست اول بوده و در تاریخ سندیت دارند و از کتابخانه‌های قدیمی به‌ویژه قم گردآوری شده‌اند.

وی به بررسی یکی از اشعار امام حسین (ع) در باب چگونگی رسیدن به سعادت ابدی پرداخت و گفت: در این اشعار راه رسیدن به سعادت ابدی انسان، عمل نیک و دوری از گناه بیان شده است.

پس از انجام مراسم رونمایی، پروفسور چندر شکن و دکتر سینگ از زحمات صورت گرفته برای تهیه و تولید این کتاب و رونمایی آن در نمایشگاه کتاب دهلی نو تشکر و قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد همکاری و پیوند میان جامعه فارسی زبان هند به ویژه جامعه دانشگاهی با کشور ایران بیش از پیش مستحکم‌تر شود و شاهد همکاری‌های بیشتری در این‌ باره باشیم.

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی نو فردا (27 دی‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد. مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها