جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۶
انتشار 255 عنوان کتاب ادبی در کمتر از یک هفته

از 21 تا 28 خرداد ماه255 عنوان کتاب در حوزه ادبیات منتشر شده است که از این میان 175 عنوان چاپ اولی و 80 جلد تجدید چاپ است.

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، از بین این تعداد 188 عنوان کتاب تألیفی و 67 عنوان کتاب ترجمه از زبان‌های دیگر است. 210 عنوان کتاب در تهران و 45 عنوان توسط ناشران شهرستان راهی بازار کتاب شده که از این تعداد 59 عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان  و دو عنوان کتاب آموزشی و کمک درسی به ویترین کتابفروشی‌ها راه یافته است.
 
وقتی به فهرست نخستین کتاب‌های این هفته نگاهی می‌کنید فکر می‌کنید که در هفته آخر بهار 1394 با نوعی رکود روبه‌روییم و کتاب دندان‌گیری در حوزه ادبیات چاپ نشده  اما کتاب «مدرسه سقوط می‌کند» با ترجمه سپیده خلیلی از جمله کتاب‌های خوب تجدید چاپ شده در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است. «مدرسه عجیب‌تر می‌شود» نیز کتاب دیگری است که به قلم همین مترجم مانند کتاب قبل به چاپ دوم رسیده است.
 
در این بازه زمانی«زندگی عزیز» نوشته آلیس مونرو نویسنده برنده نوبل ادبیات هم با ترجمه مژده دقیقی چاپ شد و کتاب «میدان مسابقه مال من است»  با ترجمه مشترک مهدی غبرایی و هرمز ریاحی از سوی انتشارات گل‌آذین به چاپ رسید و «روایت‌هایی از گوته» نوشته یورگ دریوز نیز با ترجمه مهشید میرمعزی روانه بازار کتاب شد.
 
همچنین کتاب «کین»(برداشتی از الکساندر دوما) با ترجمه قاسم صنعوی از دیگر کتاب‌های خوبی است که در این هفته در حوزه ادبیات منتشر شد. این کتاب را نشر ثالث راهی بازار کتاب کرده است. «مگره و شاهدان گریزان» اثر ژرژ سیمنون کتابی است که علاقه‌مندان به داستان‌های جنایی می‌توانند آن را بخوانند. «یک سبد سیب حوا» (گزیده اشعار بانوان شاعر ایتالیا) با ترجمه بهاره نیک‌فرجام از تازه‌های انتشارات سرزمین اهورایی است و همچنین نشر ماهی رمان «نبرد» کارلوس فوئنتس، نویسنده مکزیکی را با ترجمه عبدالله کوثری راهی بازار کتاب کرد. «ابله» داستایوسکی با ترجمه‌ای جدید در دو جلد منتشر شد و «یادداشت‌های زیرزمین» از دیگر آثار این نویسنده روس در انتشارات امیرکبیر به چاپ رسید.
 
«عاشقانه‌های ساعت بیست و یک» عاشقانه‌های ناظم حکمت است که به همت ابوالفضل پاشا راهی بازار کتاب شده است. در حوزه ادبیات کلاسیک شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی، دیوان حافظ، دیوان امامی هروی و در شعر معاصر «حیدر بابایه سلام» شهریار و دیوان پروین اعتصامی –همزمان با برگزاری ششمین دوره جایزه پروین اعتصامی در هفته قبل- توسط ناشران مختلف برای چندمین بار چاپ شد و نهایتا کتاب  «پله‌پله تا ملاقات خدا» نوشته زنده‌یاد زرین‌کوب چاپ جدید خورد.
 
باز در ادبیات معاصر گزیده اشعار شهاب مقربین منتشر شد و «هوای حوصله ابری است» محمدرضا عبدالملکیان و «زنی دور از خاورمیانه نزدیک» پروین سلاجقه و «بالاتر از اکنون» شیرینعلی گلمرادی انتشار یافتند.  در این هفته همچنین مجموعه شعر «پریزاد» از سارا جلوداریان منتشر شد و «روزهای بادبادک» بیوک ملکی از سوی نشر مروارید به چاپ رسید.
 
انتشارات مروارید در هفته‌ای که گذشت «گزینه اشعار پرویز ناتل خانلری»  و «روزگار سنگی» عبدالستار کاکایی را به چاپ رساند. در هفته آخر خرداد ماه همچنین دیوان امام خمینی(ره) تجدید چاپ شد. «روبان قرمز» احمدرضا احمدی به بازار آمد و کتاب «بهترین‌های توی دنیا» با ترجمه ناصر کشاورز  برای رده سنی کودکان و نوجوان نیز منتشر شد.

«جنایت جردن» عنوان رمانی از علیرضا محمودی است که ازسوی نشر چشمه راهی بازار کتاب شده است. در هفته گذشته با حجمی از اشعار چاپ اولی شاعران جوان نیز روبه‌رو بودیم. در این بین داستان «آدم عوضی» پوریا عالمی هم به چاپ رسید. آتوسا صالحی نیز کتاب دیگری از سوی نشر افق راهی بازار کتاب کرد. «فاصله‌ای که پیر شد» محمدرضا شمس هم در این مدت منتشر شد.
 
ابراهیم حسن‌بیگی کتاب «تشنه‌تر از من» را برای بچه‌ها منتشر کرد و «پیراهن ‌قرمزی» محمود بدرطالعی راهی بازار کتاب شد. «سودابه و سیاوش» نام کتاب دو زبانه‌ای است که محمدرضا یوسفی منتشر کرد و «پس از پاییز» حسن احمدی نیز برای بچه‌ها انتشار یافت. «قصه‌های قبل از غذا» فریبا کلهر کتاب دیگری است که برای بچه‌ها منتشر شده است. «مثل خون در رگ‌های من» (نامه‌های احمد شاملو به آیدا) از دیگر کتاب‌های چاپ شده در هفته جاری بود. همچنین «پنجره‌های رو به سپیده‌دم» شیرکو بی‌کس نیز چاپ شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها