جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۸
همدردي کاریکاتوریست‌های جهان با مردم غزه

کتاب «مسابقه بین المللی کارتون بازگشت به خانه» شامل 449 اثر است که در تمام آنها عنصری اصلی به نام «سنگ» که سمبل مقاومت و پیروزی و انتفاضه است، به شکل های مختلف به کار رفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-الناز مردی: کتاب «مسابقه بین المللی کارتون بازگشت به خانه»مجموعه آثار برگزیده هنرمندانی است که از سراسر دنیا در مسابقه بین المللی کارتون بازگشت به خانه در سال 1391 شرکت کرده بودند. این مسابقه به مناسبت حرکت «کاروان های جهانی الی بیت المقدس» و راهپیمایی نمایندگان ملت های مختلف و آوارگان فلسطینی به سوی مرزهای فلسطین اشغالی برگزار شد و هنرمندان طرح های خود را با موضوع «بازگشت به خانه» در این مسابقه شرکت دادند.

هنرمند به واسطه هنر خود می تواند با زبانی ساده و تصویری که به نمایش می گذارد مردم جهان را از اتفاقات رخ داده در دنیا و ظلم هایی که حاکمان مستبد بر مردم روا می دارند با خبر کنند و به روایت جنگ بپردازد. از این رو کاریکاتور که دیگر تبدیل به یک زبان بین المللی شده و می تواند با همگان ارتباط سریع برقرار کند در این امر اطلاع رسانی مستثنی نیست.

کتاب «مسابقه بین المللی کارتون بازگشت به خانه» شامل 449 اثر است که در تمام آنها عنصری اصلی به نام «سنگ» که سمبل مقاومت و پیروزی و انتفاضه است به شکل های مختلف وجود دارد. حضور این عنصر اصلی حتی در جلد این کتاب هم دیده می شود که در کنار پرچم کشور فلسطین وجود دارد و نمایانگر ایستادگی تا پبروزی برای به دست آوردن فلسطین و بیرون راندن رژیم اشغالگر از این کشور است.

در یکی از آثار انتخابی در این کتاب تصویری از یک سرباز وحشت زده صهیونیست دیده می شود که یک فلسطینی را در حالی که تیر و کمان در دست دارد نزد پزشک برده و به این موضوع فکر می کند که او با یک سنگ می تواند آنها را از بین ببرد. این طرح نشانگر ایمان به پیروزی فلسطین از سوی خود صهیونیست ها هم است. پزشک نیز در این اثر با ذره بینی که در دست دارد مشغول آزمایش این سنگ و پیدا کردن نیرویی است که سنگ به فلسطینی ها می دهد.

اثر دیگری که توسط عابدین محمدی از ایران در این کتاب منتشر شده، فضایی سیاه و تاریک را نشان می دهد که سرزمین فلسطین همچون بطری آب در آن به تصویر کشیده شده و لوگوی صهیونیست ها به شکل یک کوسه در حال بیرون کردن ماهی هایی هستند که پرچم فلسطین بر دم آنها نقش بسته است. این طرح نمایانگر مظلومیت مردم این کشور در برابر این رژیم غاصب است.

تصویر دیگری که حمید قالیجاری آن را طراحی کرده سرزمین فلسطین را به زمین کشاورزی تشبیه کرده که در آن صهیونیست ها به شکل یک مترسک این سرزمین را اشغال کرده و در حال نابودی فلسطینیان هستند. هنرمند در این اثر قصد دارد روحیه ظلم طلبی و جنگ ستیزی رژیم صهیونیستی را به مخاطب خود نشان دهد.

در تصویر دیگری که توسط کاریکاتوریست میانماری «مائونگ هتای» کشیده شده، مادری را با چشمان اشک بار نشان می دهد که کودکی را در آغوش گرفته و در حال بازگشت به خانه اش است. این اثر روز پیروزی را نشان می دهد که پس از پایان جنگ مردم به خانه های خود باز می گردند و در حال گریستن برای عزیزانی هستند که با خون های خود برای پیروزی سرزمینشان قدم برداشتند.این طرح نشان دهنده مقاومت مردم تا پای جان برای رهایی خاک کشورشان از دست صهیونیست هاست.

کتاب «مسابقه بین المللی کارتون بازگشت به خانه» که خانه کاریکاتور ایران آن را گرد آوری کرده، با قطع خشتی کوچک و جلدی زیبا با طرح «پرچم فلسطین و سنگ» که نشانگر ایستادگی فلسطین تا پای جان است با 7000 نسخه در سال 1391 توسط اتحادیه بین المللی امت واحده منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها