یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۵
افزایش تولید کاغذ در داخل کشور با برنامه‌ریزی امکان‌پذیر است

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اشاره به ظرفیت‌های کشور در تولید کاغذ گفت: اگر بخواهیم ایران را با کشورهایی مانند روسیه و کره جنوبی مقایسه کنیم، ظرفیت کمی داریم اما همین ظرفیت برای نیاز داخلی کافی است و با برنامه‌ریزی می‌توانیم کاغذ کشور را تامین کنیم._

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اظهار کرد: مشکل ما در تولید کاغذ تامین مواد اولیه سلولوزی است که ما با کمبود آن روبه‌رو هستیم، برای حل این مشکل باید بتوانیم کاغذ را بازیافت کنیم، زیرا پتانسیل بالایی برای این کار داریم.

روغنی‌گلپایگانی با بیان این‌که حدود 140 میلیون هکتار جنگل در سیبری وجود دارد، گفت: یکی از بزرگترین جنگل‌های دنیا در کشور روسیه است و ما به راحتی می‌توانیم از این جنگل‌ها از طریق حمل و نقل دریایی با روسیه تجارت کنیم اما به دلیل مقررات بسیار سختگیرانه این امکان از ما و سایر تولیدکنندگان سلب شده است.

رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران ادامه داد: در سند چشم‌انداز 1404، کاغذ مازندران به دنبال تبدیل شدن به قطب نخست تولید کاغذ در خاورمیانه است، اکنون 20 درصد سهم تولید داخلی کاغذ در کشور متعلق به این کارخانه است اما در تلاش هستیم با فعالیت‌های رو به جلو و با آغاز به کار دولت یازدهم به اهداف بزرگ این کارخانه‌ دست پیدا کنیم. 

وی ادامه داد: کشور ما ظرفیت مناسبی برای ایجاد جنگل‌های صنعتی دارد، در آذربایجان و فارس شرایط لازم برای کاشت درختان صنوبر و اکالیپتوس فراهم شده است تا جنگل‌های صنعتی ایجاد کنیم، شاید ظرفیت بالایی در تولید کاغذ نداشته باشیم اما با توجه به شرایط موجود می‌توانیم نیاز داخل را برطرف کنیم. 

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اشاره به پیشرفت‌های روز دنیا در تولید کاغذ گفت: شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در حال خرید دستگاه‌های جدید از کشورهای اروپایی است تا با تجهیز کارخانه به دستگاه‌های مدرن و به‌روز دنیا بتوانیم با کشورهای منطقه رقابت کنیم و کاغذی با کیفیت را تحویل متقاضیان بدهیم. 

روغنی‌گلپایگانی درباره انتخاب محمدرضا نعمت‌‌زاده به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نعمت‌زاده بهترین انتخاب ممکن بود که از سوی دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران گرفته شد، چراکه نعمت‌زاده با کوله‌باری از تجربه به این وزارتخانه بازگشته است، وی شناخت کافی از صنعت دارد و با استفاده از معاونان متخصص می‌تواند مشکلات صنعت چاپ را نیز برطرف کند.
 
وی ادامه داد: در مدت زمانی که از پذیرش مسوولیت توسط نعمت‌زاده گذشته است، وی به طور مداوم پیگیر مسایل موجود بوده است و از ما هم اطلاعات و گزارش می‌گیرد، اطمینان دارم که مشکلات صنعت چاپ با تلاش‌های نعمت‌زاده برطرف خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط