سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۷
خاویر ماریاس برنده جایزه ادبی فورمنتور 2013 شد

خاویر ماریاس، نویسنده اسپانیایی به عنوان برنده جایزه فورمنتور 2013 انتخاب شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از افه، این جایزه 50 هزار یورویی برای تجلیل از جایگاه ادبی ماریاس 13 آگوست(22 مرداد) در مایورکا به وی اهدا می شود.

گروه داوری جایزه فورمنتور به ریاست باسیل بالتازار، شامل فلیکس د آزوآ، مانوئل رودریگز ریورو، خوان آنتونیو ماسولیور بودناس و برتا ماهو با بررسی تمامی نامزدها، ماریاس را به عنوان برنده 2013 برگزیدند.

به گفته گروه داوری ماریاس که متولد 1951 است، امروز یکی از معتبرترین نویسندگان اسپانیایی زبان در کشورهای اروپایی است و با توجه به این که کار نویسندگی را از سنین جوانی آغاز کرده، کتاب هایش خوانندگان ثابت قدم خود را دارند و وی را به یکی از مهم ترین نویسندگان اسپانیایی زبان بدل کرده اند.

گروه داوری همچنین با تحسین زبان روایتی ماریاس، طنز موجود در آثار وی را ستود و گفت این آثار همواره ارایه کننده پیچیدگی زندگی واقعی، خاطرات و حقیقت است.

خاویر ماریاس رمان نویس، مترجم و ستون نویس روزنامه است. او متولد مادرید است و نخستین تجربه اش در زمینه برگردان ادبی با ترجمه «دراکولا» دردوران نوجوانی اش شروع شد و بعدها آثاری از آپدایک، هاردی، کنراد، ناباکف، فاکنر، کیپلینگ، جیمز، استیونسون و شکسپیر را به اسپانیایی برگرداند. سال 1979 او جایزه ملی اسپانیا را برای ترجمه دریافت کرد.

ماریاس نخستین داستان کوتاهش را وقتی تنها 14 سال داشت نوشت و نخستین رمانش در 17 سالگی منتشر شد. او تا کنون 15 عنوان رمان و مجموعه داستان کوتاه نوشته که جدیدترین آن «شیدایی» سال 2011 منتشر شد. تقریبا تمامی آثار وی به زبان انگلیسی نیز ترجمه و منتشر شده اند.

جایزه فورمنتور به ارزش 50 هزار یورو (65 هزار دلار) پیش از این به چهره های برجسته ای چون خورخه لوییس بورخس، سامویل بکت، سال بلو، خورخه سمپروم و ویتولد گومبروویچ اهدا شده است. این جایزه از سال 1961 به وسیله ناشری به نام «سیکس بارال» تاسیس شده و به نام جزیره ای اسپانیایی در مایورکا که از نظر ادبی شهرت دارد، نامیده شده است.

سال پیش کارلوس فوئنتس، نویسنده برجسته مکزیکی و برنده همین جایزه در سال 2011 چند روز پیش از فوت نابهنگامش، از سوی گروه داوری خوان گویتیسولو را به عنوان برنده 2012 معرفی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها