دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۸
چهره و نام واقعي ما در قيامت

«فرهنگ نام و اسماء هم‌نام» با بيان تمامي نام‌هايي كه در سال‌هاي اخير از ثبت احوال كشور شناسنامه دريافت كرده‌اند، ذكر مربوط به هر نام را بر اساس حروف ابجد بيان مي‌كند. به اعتقاد نويسنده اين كتاب، هر فردي با بيان ذكر هم‌نام خود به آرامش قلبي دست خواهد يافت و در هنگام حشر با همان نام كه يكي از اسماء خداوند است، محشور مي‌شود.

مهدي قرباني در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با بيان اين مطالب، از اين اثر به عنوان «فرهنگ نامه‌اي مرجع» ياد كرد كه از آثار مورد علاقه تمام خانواده‌ها به ويژه زوج‌هاي جوان است كه با تشكيل زندگي به فكر فرزندارشدن و به دنبال نام زيبا براي كودك مي‌گردند.

وي اظهار داشت: در اين اثر حدود 6000 نام ايراني و اسلامي جاي دارند كه توسط سازمان ثبت احوال كشور براي آنها شناسنامه صادر شده و معاني ادبي و تاريخي آن در كتاب مستقلي به چاپ رسيده است. در اين كتاب اين اسماء را به حساب ابجد كبير تبديل و معادل آن عدد را از اسماء باري تعالي عنوان كرده‌ام.

پژوهشگر حوزه دين ادامه داد: به عنوان مثال، نام «فاطمه» كه بر حسب حروف ابجد معادل عدد 135 مي‌شود، معادل آن يك اسم يا دو اسم از اسماء باريتعالي انتخاب شده كه ذكر هم‌نام آن فرد مي‌شود. براساس دستورالعمل متون اسلامي، هر كسي در طول روز به تعداد مشخص بايد ذكر ويژه نام خود را كه يكي از نام‌هاي پروردگار است، تكرار كند تا در عالم حشر با همان نام باريتعالي، متجلي شود و اين نور اسماء باريتعالي او را معرفي خواهد كرد.

قرباني درباره آثار دنيوي ذكر هم‌نام گفت: در دنيا نيز به حكم آيه شريفه «علي به ذكر الله تطمئن القلوب» آرامش قلبي بر فرد حاكم مي‌شود؛ ‌به نحوي كه هميشه از اضطراب‌هاي دنيايي رها خواهد شد. چنانچه انسان از نظر روحي آرامش داشته باشد، از نظر جسمي نيز در سلامت به‌سر خواهد برد.
 
محقق و مولف «فرهنگ نام و اسماء هم‌نام» درباره كاربردهاي اين اثر متذكر شد: به اين دليل كه مضامين اين كتاب به نوعي وام گرفته از علوم غريبه‌اند و اين علم براي همگان آشنا نيست، شايد مخاطبان در بدو امر تصور كنند اين ذكر معنايش چيست و چه آثاري را در برخواهد داشت. از اين رو، معاني اذكار را در كنار هر اسم آورده‌ام. همچنين اين مطالب را در بخشي به عنوان «خواص اسماء حسني» بر اساس كتاب قديمي «جنات الخلود» استخراج كرده‌ام.

وي با اشاره به اين كه دانستن سرّ هر نام ممكن است از ديگر پرسش‌هاي هر فرد باشد، گفت: بخش ديگري از اين نوشتار به سرّ برخي نام‌ها و نام‌گذاري آنها اختصاص دارد. بر پايه يكي از منابع معتبر به نام «علل الشرائع شيخ صدوق» مطالب اين بخش را استخراج و عنوان كرده‌ام.

مدير مسوول انتشارات قاف مشهدارضا(ع) در پاسخ به اين پرسش كه «چنانچه نام فردي در اين كتاب نباشد، چگونه مي‌تواند ذكر هم‌نام خود را به دست آورد؟» گفت: در اين اثر نحوه تبديل اسم افراد به حساب حروف ابجد عنوان شده است. براي اين منظور جدول اسماء باري‌تعالي با ذكر معاني و اعداد ابجد در كنار ساير موضوعات جاي گرفته است. به اين ترتيب مخاطبان با مطالعه‌ اين كتاب با حدود 6000 نام ايراني و اسلامي، عدد ابجدي آن، اسماء هم نام، معرفت و معاني اسماء باري‌تعالي و خواص اسماء حسني آشنا خواهند شد.

وي درباره انگيزه تاليف اين كتاب بيان داشت: با توجه به صراحت احاديث و روايتي‌هايي كه از پيامبر(ص) و ائمه‌اطهار نقل شده‌اند، مبني بر انتخاب نام نيكو براي فرزندان به عنوان حق فرزند بر والدين، بسياري از افراد وقتي به سن تشخيص مي‌رسند، از نام خود اظهار نارضايتي مي‌كنند و اين مساله از نظر روحي و رواني، آنها را دچار نوعي كمبود مي‌كند كه ناگزير به انتخاب اسم مستعار يا رنج بردن از نام خويش مي‌شوند.

نويسنده و پژوهشگر حوزه دين افزود: اين كتاب نگراني و دغدغه‌هاي اين افراد را برطرف مي‌كند و فرد با انتخاب اين اسماء هم‌نام و تكرار آن، آثار روحي ـ رواني اين آرامش را كسب مي‌كند و علاوه بر دنيا، در آخرت نيز با نورانيت اين نام الهي حشر خواهد يافت، چرا كه در كتاب‌هاي متعدد حديثي و روايي آمده است؛ هركس اسم خود را به عدد ابجد حساب كند و يكي از نام‌ها الهي را موافق آن عدد(اسماء هم‌نام) انتخاب كند و هر روز به همان عدد آن نام را تكرار كند، در روز قيامت به همان نامي كه همواره تكرار كرده، شناخته خواهد شد

قرباني استفاده از قلم ساده و و روان براي عامه مخاطبان را از ويژگي‌هاي اين كتاب خواند و تاكيد كرد: تمامي مطالب اين اثر مستندند؛ به‌گونه‌اي كه مي‌توان از اين كتاب به عنوان منبع و مرجعي براي پژوهش‌هاي آتي ياد كرد. همچنين اين اثر، نخستين كتابي است كه در اين زمينه تصنيف شده است. از اين رو، واژه تصنيف را به جاي تاليف به كار مي‌برم كه موضوع آن بديع و نوآورانه است. بر خلاف تاليف كه مولف در پي اثبات مدعاي خويش، ‌مطالب و داده‌هايي را گردآوري مي‌كند، «تصنيف» نوعي نوآوري است كه فرد براساس داده‌هاي علمي خود، مطلبي را عملياتي يا كاربردي مي‌كند. 

نخستين چاپ كتاب «فرهنگ نام و اسماء هم‌نام» را انتشارات قاف مشهدالرضا(ع) در شمارگان 3000 نسخه، 408 صفحه، قطع وزيري و بهاي 80000 ريال به چاپ رسانده و در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران كه از 14 تا 24 ارديبهشت ماه در مصلاي تهران برگزار مي‌شود، ارايه خواهد كرد.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
  جالب بود
 • هاجر ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۸
  اسم همنام هاجر جیست
  • ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
   با سلام طاعات وعبادات شمامقبول درگاه حق اسمم حوا هست باکدام یک ازاسماهست استاد ؟لطفا جواب بفرمایید
  • صابر ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
   با عرض سلام و ادب و آرزوی قبولی طاعات و روزه های جنابعالی می خواستم اسم همنام صابر را بدانم بسیار ممنون
 • سید عیسی ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۳
  سلام استاد گرامی اسم من سید عیسی ابجد من ظاهرآ150 است و همسرم فریده ابجد آن 299 است لطف نمایی ذکر اسم مارا بیان کنید ممنون می شوم.
 • علیرضا ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  سلام: ذکر مربوط به آن چه میشود.
 • علی ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  اسم همنام علی چیست استاد عزیز
  • صابر ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   سلام استاد لطفا در صورت امکان اسم همنام صابر و ذکر مربوط به آن را بیان بفرمایی
 • فاطمه ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  سلام.اسم همنام آرمیتا چی میشه؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم
 • امین ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
  سلام لطفا ذکر امین را بگویید
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
  سلام نام من داود است ولی من بررسی کردم داود را به دو شکل داود و داوود می نویسند من ابجد کدام یک را حساب کنم در ضمن سید را هم جزو اسم بیاوریم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط