علی رمضانی، در نشست خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب با اعلام ایجاد تغییرات در برگزاری طرح‌های حمایتی، هدف این رویکرد را توسعه عدالت فرهنگی بیان کرد.
اعتبار یارانه «پاییزه کتاب» مناطق محروم افزایش پیدا می‌‌کند/ تغییرات ساختاری طرح‌های فصلی منطبق بر عدالت
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری این رویداد و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا، درباره تغییرات در برگزاری طرح‌های حمایتی ـ پاییزه کتاب ـ همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب و رویکرد عدالت‌محوری معاونت فرهنگی در برگزاری این طرح گفت: در موسسه خانه‌کتاب و ادبیات ایران اشکالاتی به نوع فروش کتاب که بر مراجعه مخاطب به کتاب‌فروشی متمرکز است، احصاء شده بود؛ پیش‌تر این پرسش را مطرح کرده بودم که آیا این طرح به گسترش عدالت‌ فرهنگی کمک می‌کند یا خیر؟ وقتی تجمع کتابفروشی‌ها در برخی شهرها و استان‌های خاص وجود دارد و یارانه‌ای تخصیص داده می‌شود، عمدتاً افرادی می‌توانند از یارانه بهره‌مند شوند که در آن شهر حضور دارند و یا حداکثر به‌طور اتفاقی در زمان برگزاری در آن منطقه حاضرند.
 
وی ادامه داد: در برخی شهرها در مقایسه با دیگر شهرها کتابفروشی کمتر وجود دارد، بنابراین کمتر یارانه مصرف می‌شود در حالی‌که ‌باید به این سمت و سو برویم که افراد مختلف دسترسی عادلانه‌ای به یارانه و کتاب داشته باشند.
 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اولین گام نخست برای توزیع عادلانه یارانه بود؛ چراکه مخاطب با مراجعه به سامانه نمایشگاه کتاب را خریداری و درج نشانی دقیق، خرید خود را دریافت می‌کرد. بنابراین تغییراتی از جنس گسترش عدالت فرهنگی مشابه نمایشگاه مجازی کتاب، است. در پاییزه کتاب 1400 بخشی، تاکید می‌کنم بخشی از تغییرات را در برگزاری خواهیم داشت. ادامه این تغییرات در دوره‌های آتی انجام خواهد شد.

یارانه طرح‌های فصلی به مناطق محروم اختصاص پیدا می‌کند
 رمضانی افزود: در پاییزه 1400 یارانه بیشتری به مناطق محروم اختصاص می‌دهیم، علاوه بر این مهلت پایان طرح در این مناطق تغییر خواهد کرد تا امکان دسترسی بیشتری برای ساکنان این مناطق فراهم شود. دانشجویان و دانش‌آموزان در صورتی که مجدد تأکید می‌کنم در صورتی که بتوانیم اطلاعات آن را دریافت کنیم تسهیلات ویژه‌ای را در نظر خواهیم گرفت.
 
وی ادامه داد: برخی مسائل و اتفاقات نامناسب در طول برگزاری می‌افتاد و از طریق گزارش‌های مردمی به دست مجریان می‌رسید، این اشکالات را برطرف می‌کنیم. از کتابفروشی‌های فعال در خط مقدم ایجاد بررسی مخاطبان به کتاب قرار دارند می‌خواهیم در برگزاری بهتر پاییزه کتاب ما را کمک کنند.
 
رمضانی ادامه داد: دیدار با کتابفروشان و ناشران به عنوان یکی از برنامه‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در حال برنامه‌ریزی است و جزییات آن اعلام خواهد شد. جشنواره کتاب و رسانه با تغییراتی همراه است اگر این تغییرات در آیین‌نامه اجرایی و در گفت‌وگو با اصحاب رسانه نهایی شود در هفته کتاب فراخوان بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه منتشر خواهد شد.
 
وی درباره بررسی و پژوهش کارشناسی تاثیرگذاری برنامه‌های هفته کتاب گفت: به‌طور طبیعی باید به این پرسش پاسخ مثبت دهم تلاش کردیم در هفته کتاب امسال به برنامه‌های متفاوت توجه کنیم و به اصطلاح به آن‌ها ضریب بدهیم میزان اثرگذاری برنامه‌های هفته کتاب در سطح گسترده آن ارزیابی می‌شود. مجریان برگزاری برنامه‌های هفته کتاب مشابه ماهی حوض کتاب و کتابخوانی هستند برای فهم اینکه در این هفته چه اتفاقاتی در فضای عمومی جامعه رخ می‌دهد به کمک و همراهی رسانه بستگی دارد. تلاش می‌کنیم تمرکز عموم جامعه را در این هفته متمرکز کتاب و کتابخوانی کنیم.
 
رمضانی درباره توجه ویژه مدیریت شهری به هفته کتاب 1400 بیان کرد: تبلیغات شهری در هفته کتاب برنامه‌های فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. تعداد زیادی از نقاط مرتبط با تبلیغات شهری مانند عرشه پل‌ها به موضوعات کتابخوانی اختصاص پیدا می‌کند که به معنای فتح بابی برای توجه بیشتر به موضوع کتاب در طول سال است.
 
وی با اشاره به تاثیر برگزاری طرح‌های حمایتی بر ایجاد عادت منفی در مخاطبان و انتظار آن‌ها برای برگزاری دوره بعد از طرح بیان کرد: در اصلاح سامانه طرح‌های فصلی باید ببینیم به هر ایرانی چه میزان یارانه اختصاص پیدا می‌کند قاعدتا اگر سوء رفتاری باشد باید به سمت خرید کتاب تغییر کند در طول 18 دوره برگزاری طرح‌های حمایتی، هر دوره شاهد افزایش میزان مشارکت کتابفروشی‌ها بودیم. اتفاقا کتابفروشی بزرگ و معظم درخواست افزایش یارانه را داشتند چراکه پیش از پایان دوره یارانه آنها به پایان می‌رسید.
 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: باید دغدغه‌ها درباره طرح‌های حمایتی برطرف شود تا کتابفروشان در طول سال یعنی قبل و بعد از طرح بازار خود را داشته باشند. از کتابفروشی‌ها می‌خواهم لطف کنند و در نوزدهمین دوره طرح‌های حمایتی خانه کتاب و ادبیات ایران مشارکت داشته باشند. حضور کتابفروشی‌های بزرگ زمینه‌ساز افزایش مشارکت خواهد شد.
 
رمضانی با مقایسه تحلیل تأثیر برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و طرح‌های فصلی بر کتابفروشی‌ها بیان کرد: پیشتر نیز درباره تاثیر منفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بر کاهش میزان فروش کتابفروشی‌ها بحث می‌شد با گذشت چنددوره از برگزاری طرح‌های حمایتی مباحث مشابهی شکل گرفت. بنابراین برای علاج عادت مشتری به تخفیف در قالب طرح‌های حمایتی به فکر هستیم تا آسیب‌های آن را کاهش دهیم.
 
وی درباره نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های هفته کتاب در مراکز استان‌ها بیان کرد: وظیفه نظارت بر این برنامه‌ها برعهده ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است. رصد چگونگی برگزاری وجود دارد.
 
در پایان از پوستر بیست و نهمین دوره هفته کتاب رونمایی و خبرنگاران این پوستر را به رسم یادبود امضا کردند.
کد مطلب : ۳۱۳۴۸۴
https://www.ibna.ir/vdcaaeney49n6y1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیاده‌روی اربعین 1401