سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۱
سه‌گانه طنز امید مهدی‌نژاد منتشر شد

مجموعه سه‌جلدی منظوم «الا دختر»، «ابولچپ» و «خاک عالم» سروده امید مهدی‌نژاد به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در معرفی ناشر از این مجموعه آمده است: «مهدی‌نژاد در این سه کتاب با رویکردی که آمیخته طنز و فکاهی است، به مسائل گوناگون اجتماعی نظر انداخته و خواندن شعرهای طنز او لحظات شیرینی را برای خواننده خلق می‌کند.»


«الادختر» مجموعه دوبیتی‌های فکاهی و مطایبه‌آمیزی است که با نظر به فرم مشهور دوبیتی‌های فولکلور (فرهنگ عامه) عاشقانه سروده شده‌اند، اگرچه به گفته شاعر رگه‌های گاه پیدا و پنهانی از طنز و نقد نیز در آن یافت می‌شود.

شاعر در مقدمه این دفتر تاکید می‌کند دوبیتی‌های «الادختر» ترانه‌های عامیانه است که مردمان ساده‌دل شهر و روستا و ایل قصه‌ها و احوالات عاشقانه‌شان را در این قالب بیان کرده‌اند و حالا او به بازسازی آنها در حال و هوای امروز پرداخته است.

دفترهای دوم و سوم از این سه‌گانه با عنوان‌های «ابولچپ» و «خاک عالم» نیز به ترتیب با ۲۵ و ۲۶ شعر طنز عمدتاً بلند، موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به طنز کشیده‌اند.


شاعر در ابتدای دفتر «ابولچپ» توضیح می‌دهد که ابولچپ گوشه‌ای است متعلق به دستگاه همایون که در راست‌پنج‌گاه نیز اجرا می‌شود. ابوالچپ کیفیتی محزون دارد و در اجرای راست‌پنج‌گاه مقدمه‌ای برای گوشه لیلی و مجنون محسوب می‌شود.

در ابتدی دفتر «خاک عالم» هم امید مهدی‌نژاد وجه تسمیه کتاب را این‌طور برای خواننده روایت می‌کند: «منظور از خاک عالم، خاک تمامی عالم یا تمامی خاک‌های عالم است. این عبارت وقتی به کار می‌رود که گوینده با رویداد ناگواری روبه‌رو شود یا یک‌باره به یاد آورد که امر مهمی را فراموش کرده است. خاک عالم همچنین در خطاب هم کاربرد دارد و زمانی استفاده می‌شود که گوینده بخواهد شخصی را بابت اینکه از پس انجام کار ساده‌ای برنیامده است شماتت کند.

سوره مهر هر یک از این سه کتاب را با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و قیمت ۸۵ هزار تومان راهی بازار کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها