سه‌شنبه ۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۳
قلم شاعران خط‌شکن خواهد بود

سعید حدادیان، شاعر و مداح اهل بیت (ع) گفت: در عرصه مقاومت و پایداری کسی که اهل قلم‌ شود پرچم‌دار می‌شود و گاهی قلم شاعران خط‌شکن خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سعید حدادیان در اولین عصر شعر و نغمه «اشک و حماسه» که عصر امروز، دوم آبان به بهانه عملیات طوفان الاقصی و جنایات رژیم اشغالگر قدس در غزه، به همت سازمان هیات و تشکل‌های دینی در امامزاده صالح (ع) برگزار شد، عنوان کرد: شعر گفتنی است نه نوشتنی زیرا قول است که به گفتار تبدیل می‌شود. وقتی ما یک غزل در حوزه پایداری می‌نویسیم، ملکوتی محسوب می‌شود. کسی که نوحه‌سرایی می‌کند و آن را سر زبان‌ها قرار می‌دهد، در حوزه مقاومت و ادبیات پایداری است زیرا سفره امام حسین (ع) را پهن کرده است.


وی گفت: استقامت در این است که بتوانیم بر ترس غلبه کنیم. چه کسانی در این مسیر انسان را کمک می‌کنند؟ ملائکه و کسی که اهل قلم‌ شود پرچم‌دار خواهد شد. گاهی قلم شاعران خط‌شکن خواهد بود.

این مداح اهل بیت (ع) با اشاره به اهمیت خواندن برای مردم فلسطین تاکید کرد: به گفته آیت‌الله نوری همدانی اگر مداحی خواند و پشت تریبون از موضوع فلسطین چیزی نگفت ظلم کرده است.

همچنین محمد رسولی، مسئول دفتر نوحه سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در مورد هدف از برگزاری این عصر شعر گفت: هر سال در مناسبت‌های مختلف شب شعرهایی برگزار و شاعران در این جلسات اقدام به شعرخوانی می‌کنند، اما بسیاری از شاعران هستند که اشعار و آثارشان توسط دیگران اجرا می‌شود و خود اجرا کننده آن نیستند. این افراد کسانی هستند که در بخش‌های هیأت و یا گروه‌های سرود اقدام به سرودن شعر می‌کنند. فلسفه برگزاری این جلسه حضور شاعرانی است که برای دفاع از مظلوم یعنی مردم فلسطین آثار خود را اجرا کنند تا مداحان نیز دست‌شان برای خواندن سروده‌هایی با این مضامین پُر شود. امید است همین صداهایی که به جایی نمی‌رسد، آن هم در روزهایی که مردم غزه در سنگین‌ترین جنایات تاریخ معاصر قرار گرفتند از سوی خداوند و ولی‌عصر (عج) شنیده شود و اسباب آزادی مظلومان به‌ویژه مردم فلسطین فراهم شود.


در بخش دیگری از این مراسم حمید رمی، شاعر آئینی دقایقی در مظلومیت مردم فلسطین نغمه‌سرایی کرد و دو اثر با موضوع فلسطین در قالب حماسه خواند.

اگر مداحی پشت تریبون برود برای فلسطین نخواند، خیانت کرده است
در بخش دیگری از این مراسم سیدجواد پرئی با بیان اینکه امروز جامعه به جایی رسیده‌ایم که باید جایگاه مظلوم و ظالم را تبیین کنیم، تصریح کرد: این وظیفه ماست که با قلم خود این‌ کار را انجام دهیم.

این شاعر حوزه کودک و نوجوان در ادامه تولیدات خود را برای فلسطین را خواند. او ابتدا نوحه اخیر خود با مطلع بیا گریه کنیم را خواند و سپس اثر جدیدش برای تولید یک سرود کودکانه با موضوع فلسطین را قرائت کرد.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد زمانی، با اشاره به اهمیت شعر در این روزها گفت: بحث فلسطین از حد شعر آیینی فراتر رفته و در این روزها در ایران و سایر کشورهای عرب زبان به این موضوع روی آورده‌اند. نکته جالب این است که تمام شاعران با هر سلیقه به این حوزه یعنی شعر مقاومت روی آورده و به موضوع فلسطین پرداختند. سال‌ها پیش رهبر معظم انقلاب در سالن اجلاس سران فرمودند که فلسطین از نهر تا بحر است و آرمان ما آزادی کل سرزمین فلسطین است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها