سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
کتاب گویای «از ری تا شام» منتشر شد

کتاب گویای تاریخ شفاهی شهید مدافع حرم احمد غلامی با عنوان «از ری تا شام» تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب گویای «از ری تا شام» به نویسندگی علی مژدهی و یدالله ایزدی و به تهیه‌کنندگی محمد تن و صداپیشگی علیرضا حائری، علیرضا خدادوست، راضیه فلاح، عصمت سادات عالی‌زاده و مژگان صالحی افشار در سه جلد، جلد اول ۴۴۵دقیقه، جلد دوم ۴۴۳، جلد سوم ۴۵۰ دقیقه تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

تاریخ شفاهی فرماندهان، مهم‌ترین منبع دفاع مقدس برای تاریخ‌نگاری و آگاهی جامعه از چیستی، چرایی و چگونگی این رویداد بزرگ تاریخ معاصر ایران است، زیرا در جنگ هشت‌ساله فرماندهان بودند که در سطوح گوناگون، از فرمانده‌ عالی و فرمانده قرارگاه مرکزی تا فرمانده لشکر و فرمانده گردان، عملیات‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز را برای آزادسازی سرزمین‌های ایران و استیفای حقوق ملت طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌کردند. تحول و توانمندی ایران در هشت سال دفاع مقدس، در پیشینە‌ی تاریخی این مرزوبوم بی‌بدیل است. ایران اسلامی در آینده می‌تواند با اتکا به تجربه‌ها و دستاوردهای علمی و مکتب دفاعی دوران دفاع مقدس بالنده‌تر شود و در محیط پیرامونی خود نقش مؤثری ایفا کند.

کتاب «از ری تا شام» روایت ناتمام سردار احمد غلامی است. وی جانشین تیپ ۱۰ سیدالشهدا(ع) و فرمانده تیپ ۱۱۰ خاتم‌الانبیا(ص) در دوران دفاع مقدس بود. سردار شهید غلامی در این کتاب جنگ را از منظر خود و آن‌گونه که درک کرده بود، روایت کرده است. درواقع این کتاب مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، تجربه‌ها و البته قضاوت‌های شخصی اوست.

این کتاب نتیجه ۱۸ جلسه گفت‌وگوی مرحوم علی مژدهی با سردار شهید غلامی است؛ البته این کتاب به دلیل شهید شدن این سردار بزرگوار در دفاع از حرم، ناتمام ماند. زبان کتاب روان است و شش بخش دارد و در ابتدای هر بخش خلاصه‌ای از مطالب فصل آمده است.

کتاب «از ری تا شام» در سال ۱۳۹۸توسط انتشارات اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها