دوشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
آب مروارید در جوانی در اثر چه چیزی رخ می‌دهد؟

اگر علت های آب مروارید چشم در جوانی را بررسی کرده و به دلایل بروز آن آگاه شوید، می‌توانید بیشتر به سلامتی خود توجه کنید و مانع بروز آب مروارید چشم شوید. آب مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشم است، در ادامه به این مقوله می‌پردازیم.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ اگر علت های آب مروارید چشم در جوانی را بررسی کرده و به دلایل بروز آن آگاه شوید، می‌توانید بیشتر به سلامتی خود توجه کنید و مانع بروز آب مروارید چشم شوید. آب مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشم است که باعث تاری دید در فرد می‌شود و به‌مرور، سطح بینایی او را کاهش می‌دهد.

کارکرد عدسی چشم به شکلی است که اتوماتیک‌وار، پرتوهای نوری که به داخل چشم تابیده می‌شوند را منعکس کرده و باعث ایجاد دید در انسان می‌شود. به همین علت باید شفاف و تمیز باشد تا دیدی واضح را برای فرد ایجاد کند. اما دلایل مختلفی می‌تواند باعث شود کدر شدن عوسی‌ها شود و شفافیت دید را از بین ببرد. برای مثال با بروز آب مروارید و آب سیاه این اتفاق برای افراد رخ خواهد داد. البته این اتفاق در سنین کهن‌سالی طبیعی است؛ اما متاسفانه برخی از جوانان نیز به آب مروارید دچار شده و خیلی زودتر از زمان طبیعی، دید چشم خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم درباره علل آب مروارید در جوانی صحبت کرده و به شما کمک کنیم تا از بروز این عارضه در سنین جوانی پیش‌گیری کنید.

آب مروارید چیست؟
آب مروارید یا کاتاراکت نوعی عارضه چشمی است که معمولا در اثر افزایش سن و در سنین کهن‌سالی رخ داده و به‌مرور، میزان بینایی فرد را کاهش می‌دهد. فردی که به آب مروارید چشم دچار شده، گویی از پشت لایه‌ای یخ‌زده و مه‌آلود به دنیای اطراف خود نگاه می‌کند. به همین دلیل باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و برای درمان خود اقدام کند. چرا که اگر آب مروارید عمل نشود، فرد رفته‌رفته بینایی خود را از دست می‌دهد و قدرت دیدن اجسام را به جز از فاصله بسیار نزدیک، ندارد.

فرق آب مروارید با آب سیاه چیست؟
آب مروارید و آب سیاه، هر دو از عارضه‌های رایج چشم هستند که موجب کاهش سطح بینایی می‌شوند. اگرچه این دو بیماری از نظر ظاهری شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند، اما علل و همچنین شکل بروز آن‌ها متفاوت است. به همین دلیل نیز از روش‌های متفاوتی برای درمان هر یک از این دو استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، آب مروارید عارضه‌ای است که تدریجی و به‌مرور رخ می‌دهد. کاتاراکت، معمولا بدون درد است و مهم‌ترین نشانۀ بروز آن، این است که میزان شفافیت چشم را کاهش می‌دهد و دید را تیره‌وتار می‌کند. در حالی که گلوکوم چشم یا آب سیاه، در اثر آسیب رسیدن به عصب بینایی رخ می‌دهد و مستقیما روی پیوند بین مغز و چشم اثر می‌گذارد. به همین دلیل معمولا سریع و ناگهانی رخ داده و با درد شدیدی همراه است.
 


فرق آب مروارید با آب سیاه
علل آب مروارید در جوانی
مهم‌ترین بخش چشم که در اثر آب مروارید با مشکل مواجه می‌شود، عدسی است. عدسی چشم، عضوی بسیار مهم است که اگر دچار مشکل شود، با افزایش تاری و کدر شدن دید، بینایی فرد را مختل می‌کند. در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود که فرد به آب مروارید مبتلا شده است. این اتفاق درست وقتی ایجاد می‌شود که پروتئین‌های موجود در عدسی تجزیه شوند.
این عارضه سبب می‌شود که در قدم اول، دو بینی، کدر شدن تصویر و تاری دید پیدا کنید و از طرف دیگر، دید خوبی در شب نداشته باشید و به نور شدید نیز حساسیت پیدا کنید. اما آب مروارید در اثر چیست؟ اگرچه این عارضه عمدتا در افراد میانسال رخ می‌دهد، اما ممکن است به علل مختلفی در سنین جوانی هم دیده شود. در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل آب مروارید در جوانی اشاره خواهیم کرد.

دیابت
دیابت بیماری خطرناکی است که در سنین مختلف پدید می‌آید و آسیب‌های بسیاری را برای بیماران خود به همراه دارد. افراد مبتلا به دیابت تا 2 برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آب مروارید هستند. علت آن نیز عدم کنترل قند خون در بیماران دیابتی است.

فشار خون بالا
اگر فشار خون بالایی دارید، مراقب باشید تا به آب مروارید چشم مبتلا نشوید. جریان خون بدن در اثر فشار خون بالا، علاوه بر ایجاد فشار به قلب و دیواره‌های رگ‌ها، فشار بسیار زیادی به چشم ها نیز وارد می‌کند. در نتیجه ممکن است باعث بروز آب مروارید و تاری دید شود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از این عارضه، در مصرف قند و نمک صرفه‌جویی کنید.

سابقه خانوادگی و ژنتیک
یک دیگر از علت های آب مروارید در جوانی پیشینۀ خانوادگی است. اگر قبلا، فردی از خانوادۀ شما به آب مروارید مبتلا بوده باشد، احتمال این که شما نیز به این بیماری دچار شوید، بالا است. بنابراین، اگر چنین سابقه‌ای در خانواده دارید، هر چند وقت یک بار به پزشک متخصص چشم مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

نزدیک بینی
نزدیک‌بینی نیز احتمال بروز آب مروارید در جوانی را افزایش می‌دهد. افزایش طول محور تخم چشم در افراد نزدیک‌بین، ممکن است مانع از انتقال مواد مغذی به پشت عدسی چشم شود. در این صورت شفافیت عدسی‌ها از بین رفته و آب مروارید تشکیل می‌شود.

مصرف داروهای استروئیدی
از دیگر دلایلی که باعث می‌شود در سنین جوانی به آب مروارید مبتلا شویم، استفادۀ مداوم از برخی داروهای استروئیدی است. برای مثال استاتین‌ها، استروئیدها و ... ممکن است باعث تشکیل زودهنگام کاتاراکت در فرد شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر مصرف‌کنندۀ این داروها هستید، به سلامتی چشم‌های خود اهمیت دهید و به صورت دوره‌ای، برای چکاپ به متخصص چشم مراجعه کنید.

استعمال سیگار و دخانیات
به طور کلی مصرف هر نوع دخانیات، فشار زیادی به چشم فرد وارد کرده و احتمال بروز آب مروارید را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. افرادی که سیگار می‌کشند نیز چند برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستند. مواد تشکیل‌دهندۀ سیگار باعث می‌شود کارکرد عدسی ها با مشکل مواجه شده و آب مروارید ایجاد شود. از طرف دیگر نابودی تدریجی قلب و ریه، تاثیرات منفی بسیاری روی سلامتی چشم‌ها نیز ایفا می‌کند.

چاقی و افزایش وزن
نداشتن برنامه غذایی سالم و مغذی، یکی دیگر از چندین علت آب مروارید در جوانی به ‌شمار می‌رود. چرا که عدم وجود رژیم غذایی سالم، فشار خون را بالا برده و احتمال بروز دیابت را افزایش می‌دهد. در نتیجه به طور غیرمستقیم، خطر ابتلا به آب مروارید در جوانان را بیشتر می‌کند.

مصرف الکل
اگر مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، باید بدانید ماهیچه‌های چشم خود را ضعیف کرده و اعصاب بینایی‌تان را تحت آسیب قرار خواهید داد. این اعصاب وظیفه انتقال تصویر به مغز را بر عهده دارند و اگر تحریک شوند، به درستی عمل نخواهند کرد. به عبارتی الکل ارتباط بین چشم و مغز را به طور کامل با مشکل مواجه می‌کند و احتمال بروز آب مروارید را بالا می‌برد.

پیشگیری از بروز آب مروارید در جوانان
اکنون که با چندین علت آب مروارید در جوانی آشنا شدید، لازم است با چند راهکار مناسب از بروز این بیماری جلوگیری کرده و از سلامتی چشم های خود مراقبت کنید.
در صورت ابتلا به دیابت، قند خون خود را مرتب چک کنید و در صورت بالا رفتن آن، سریعا برنامه غذایی سالمی جایگزین کنید.
به طور منظم تحت معاینه چشم‌پزشک قرار بگیرید.
مصرف الکل را کاهش دهید و سیگار (یا هرگونه دخانیات) را ترک کنید.
رژیم غذایی مغذی و مناسبی را دنبال کنید.
در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. اشعه ماورا بنفش برای چشم‌ها مضر است.
استرس خود را کنترل کرده و از موقعیت‌های اضطراب‌آور دوری کنید.
از مصرف ویتامین های لازم و مفید غافل نشوید.
از مواد غذایی دارای اسید چرب، امگا 3 و ... در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
 


بهترین دکتر آب مروارید در تهران
بهترین جراح آب مروارید در تهران
در این مقاله به طور کامل به بررسی علت های آب مروارید در جوانی پرداختیم و چندین راهکار ساده برای پیشگیری از بروز این بیماری در سنین میانی زندگی را به شما پیشنهاد دادیم. امیدواریم با انجام این راهکارها و تغییر سبک زندگی خود، احتمال بروز آب مروارید را به شدت کاهش دهید و فشار را از روی عدسی‌های چشم خود کم کنید.

اما اگر به هر دلیلی با تاری چشم مواجه شدید، در اولین فرصت به بهترین دکتر آب مروارید که می‌شناسید، مراجعه کنید. اگر ساکن تهران هستید، ما به شما مراجعه به دکتر رضا پورمازار، بهترین جراح چشم در تهران را پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید برای رزرو وقت و معاینه چشم خود به وبسایت www.binaii.com وارد شوید. همچنین برای اطلاع از قیمت عمل آب مروارید چشم می‌توانید از طریق سایت اقدام کرده و یا با شماره تلفن 02126760892 تماس بگیرید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها