پنجشنبه ۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
جنجال سرقت ادبی در موزه بریتانیا/ «قرن پنهان چین» تغییر کرد

ییلین وانگ، نویسنده و مترجم، ادعا می‌کند که هیچ مبلغی برای ترجمه اشعار کیو جین- نویسنده و شاعر چینی قرن نوزدهم- که در نمایشگاه «قرن پنهان چین» به نمایش درآمده، دریافت نکرده است.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، پس از اینکه نویسنده‌ای ادعا کرد که ترجمه او از شعر یکی از شخصیت‌های انقلابی و ادبی چین، دزدیده شده است، موزه بریتانیا بخشی از نمایشگاه خود در مورد چین را حذف می‌کند.
 
ییلین وانگ، مترجم، شاعر و ویراستار برنده جایزه که در ونکوور زندگی می‌کند، گفت که هیچ اعتبار یا پرداختی برای ترجمه آثار کیو جین- که ادعا می‌کند متعلق به اوست- دریافت نکرده است. این آثار در نمایشگاه و کاتالوگ نمایشگاه قرن پنهان چین در موزه لندن، ارائه شده‌اند.  
 
وانگ در توییتر خطاب به موزه بریتانیا نوشت: «متوجه شدم که نمایشگاه شما با عنوان «قرن پنهان چین» از ترجمه‌های من از شعر کیو جین استفاده می‌کند، اما شما هرگز برای کسب اجازه با من تماس نگرفتید. توجه داشته باشید که این کار، نقض حق چاپ است.»
 
این نویسنده، در ادامه مقالاتی شامل ترجمه‌هایی که ادعا می‌کند متعلق به خودش است، منتشر کرد. وانگ بر میزان تلاشی که برای ترجمه این آثار انجام داده است، از جمله خواندن بیش از 200 شعر کیو جین و صرف یک هفته تا چند ماه، شاید به طور متوسط 20 تا 50 ساعت برای تحقیق و ترجمه هر شعر، تاکید کرد.
 
وی افزود: «خواستار حذف همه ترجمه‌هایم از نمایشگاه قرن پنهان چین و همه مطالب مربوط به این نمایشگاه- از جمله کتاب‌های نمایشگاه، همه مواد ویدئویی، عکس، نمایشگر، همه تابلوها، همه موارد دیجیتال یا چاپی مانند بروشورها و هر جای دیگری که ترجمه‌ها منتشر شده باشد- هستم، مگر اینکه موزه پیشنهاد مناسبی برای جبران و پرداخت فوری خسارت به من بدهد.»
 
موزه بریتانیا اعلام کرده است که همه تلاش خود را برای تماس با صاحبان حق چاپ تصاویر، رسانه‌های چاپی و دیجیتالی که از آنها استفاده می‌کند، انجام می‌دهد و در راستای اثبات حسن نیت خود، موارد مورد بحث را تا زمانی که موضوع حل و فصل شود، حذف کرده است.
 
موزه لندن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «موزه بریتانیا مجوزهای کپی رایت را جدی می‌گیرد. ما به طور مستقیم با ییلین وانگ در تماس بوده‌ایم تا در مورد این موضوع صحبت کنیم.» اولین باری که موزه از این موضوع مطلع شد، از طریق توییتر وانگ بود.
 
نمایشگاه «قرن پنهان چین» نتیجه یک پروژه تحقیقاتی چهار ساله است که توسط شورای تحقیقات هنر و علوم انسانی به رهبری موزه بریتانیا و دانشگاه لندن حمایت می شود و با همکاری بیش از 100 محقق از 14 کشور جهان ساخته شده است.
 
این نمایش شامل 300 شی است که نیمی از آنها از موزه بریتانیا و نیمی از 30 تامین‌کننده بریتانیایی و بین‌المللی مختلف قرض گرفته شده است- که اکثر آنها برای اولین بار به صورت عمومی به نمایش گذاشته می‌شوند. بسیاری از این اقلام در طول چندین سال، بازسازی شده‌اند.
 
در این نمایشگاه زندگی و میراث کیو جین (1875 - 1907)، نویسنده انقلابی، فمینیست و شاعری که در سن 31 سالگی محاکمه شد، تجلیل می‌شود. نمایشگاه با دیواری که به تصاویر کیو، قطعاتی از ترجمه‌های انگلیسی شعر او و نیز آهنگی صبط شده بر اساس شعر او توسط گروه کر فیلارمونیک چینی لندن اختصاص داده شده است، به پایان می‌رسد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها