سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
«خان کُشی»؛ رمانی تاریخی از مقاومت مردم چهارمحال و بختیاری

کتاب «خان‌کُشی» رمانی تاریخی به قلم احسان قائدی است که به همت نشر معارف چاپ و روانه بازار نشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «خان‌کشی» رمانی تاریخی به قلم احسان قائدی است که به همت نشر معارف چاپ و روانه بازار نشر شده است.

کتاب «خان‌کشی»، روایت حماسه آفرینی اهالی روستای مارکده در استان چهارمحال و بختیاری است که در برابر ظلم و غارت خان‌های بختیاری که در تلاش بودند همه زمین‌های آن منطقه را به زور از مردم بگیرند ایستادگی کردند و در برابر حمله غارتگران و دزدان منطقه که از آن‌ها باج می‌خواستند جانانه می‌ایستند و حماسه آفرینی می‌کنند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «هوا خنک شده بود و از ابرها در آسمان خبری نبود. احمد چشم‌هایش را بسته بود تا نوازش باد را ذره‌ذره روی صورتش احساس کند و با تمام وجود خنکی بادی که از روی زاینده‌رود می‌گذشت را به ریه‌هایش بکشد. انگار اسب‌ها هم در این هوا کیفور شده بودند، بال می‌زدند و می‌رفتند. افسار را شل گرفته بود تا هرجور دلش می‌خواهد بتازد. بوی علف تازه بدجور در دماغش پیچیده بود. خودش را کمی روی اسب کش آورد. صدای نازک و زنانه اما پرهیبتِ هِی کردن اسب، رشته افکارش را پاره کرد. فراموش کرده بود هرکس مسابقه را ببازد، باید تاوان بدهد و وسط روستا آبرویش را به حراج بگذارد.»

«خان کُشی» روایتی عاشقانه است علاوه بر این در فضای روستایی و بکر روایت می‌شود. اهالی روستا در برابر زورگویی‌های ۲ خان منطقه می‌ایستند و آنان را در رسیدن به اهدافشان ناکام می‌گذارند به همین دلیل اسم خان کشی انتخاب شده است. خان کُشی در چاپ اول خود به قیمت ۵۵ هزار تومان ودر شمارگان هزار جلد وارد بازار شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها