شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶
باید همه شاعران ایران زمین اثری زیبا در وصف وطن خلق کنند

شاعر مجموعه «با کمال افتخار ایرانی‌ام» با اشاره به اینکه تمام اشعار این کتاب را در یک شب سروده، تاکید کرد که دوستی وطن، نشانه ایمان است و تمام شاعران صاحب قریحه کشورمان باید شعری در وصف مام میهن داشته باشند.

سیدمسعود علوی‌تبار، صاحب مجموعه شعر «با کمال افتخار ایرانی‌ام» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره این اثر توضیح داد: این مجموعه شعر حاوی تعدادی شعر است که همه آنها را در یک شب (نیمه شب ۱۲ آذر ۱۴۰۱) سروده‌ام و تلاش کرده‌ام، هویت ایرانی خود را در قاب و قالب شعر به تماشا بگذارم «خداوندا وطن را دوست دارم/ به از هر جا، وطن را دوست دارم/ به همراه تمام هستی خویش/ ز سر تا پا وطن وطن را دوست دارم». این مجموعه بر وزن شاهنامه سروده شده و لحنی حماسی دارد.

وی با اشاره به برخی تبلیغات نادرست علیه نظام جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «با کمال افتخار ایرانی‌ام» را در جهت وفاق ملی سروده‌ام و امیدوارم بتواند گامی در تقویت همدلی، همرنگی و همبستگی باشد. این مجموعه با گوشزد کردن تمدن و هویت فرهنگ ایرانی و یاد آوری گذشته‌های دور و نزدیک تکیه بر مفاخر این مرز و بوم الاش دارد، پیوند اخوت و برادری را تقویت کند. یک ایرانی باید به ایرانی بودنش افتخار کند؛ چراکه حب الوطن من الایمان است. «تمام وسعتش تمثال وحدت/ تمام لهجه‌هایش یک زبانی/ زبان عشق همتایی ندارد/ خروش و اشک و پیراهن‌درانی/ وطن اندوه‌ها را ره سپردن/ به سوی جلوه‌های زندگانی/ وطن!‌ ای گریه‌های اشک در اشک/ وطن!‌ ای خنده‌های شادمانی/ فروغ ماهتابت رویت حسن/ حدیث آفتابت مهربانی/ دبستانت ز خشت عقل و عشق است/ کتابت از دروس قهرمانی»

علوی‌تبار همچنین گفت: وظیفه هر شاعر متعهد است که اگر در توان و ذوق خود می‌بیند دست کم یک شعر زیبا در وصف مام میهن بسراید.

به گزارش ایبنا، عبدالرحیم سعیدی‌راد شاعر و منتقد ادبی در بخشی از مقدمه خود بر کتاب سیدمسعود علوی‌تبار آورده است: « به نظرم شاعران در اینکه کوششی هستند یا جوششی به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. مثلا بعضی شاعران 20 درصد شاعرند و 80 درصد بقیه‌اش را کوشش می‌کنند تا شعری بنویسند و این درصدهای شاعری گاهی بالاتر می‌روند. بعضی 50 درصد برخی 70 درصد و برخی که قلم‌های پرشوری دارند و کلمات را مثل موم در مشت دارند و هرجور بخواهند آنها را کنار هم می‌چینند، 100 درصد شاعرند... دوستی را هم می شناسم که می گفت روزی که فوتبال بسیار حساس ایران – استرالیا در جریان بود خیلی استرس داشتم. بین دو نیمه که یه ربع زمان بود، برای اینکه متوجه زمان نشوم به سراغ دفتر شعر رفتم و یک غزل نوشتم. غزل بعدی را هم شروع کردم که داور سوت شروع نیمه دوم بازی را به صدا در آورد. من به این دست شاعران که تعدادشان بسیار اندک است، 100 درصد شاعر می‌گویم. اینها هروقت اراده کنند می‌توانند راجع به هر موضوعی یک شعر زیبا خلق کنند. سربسته بگویم، سید مسعود هم یکی از این صد درصدی هاست و همین جمله مهری بر شاعرانگی اوست... سید مسعود علوی تبار هم از آن دسته شاعران است که همه عشقش را در جوهره خودکارش ریخته و چندین شعر برای ایران سروده و در این کتاب ارایه کرده است و من که سراغ ندارم شاعری را که این تعداد شعر خوب برای ایران سروده باشد.»

 سیدمسعود علوی تبار در جایی از این کتاب قسم می‌خورد:
به ایران زمین عشق تابنده است
که بوم و بر، از نورش آکنده است
به امداد حق خیل اهریمنان
از این اتحادش پراکنده است

انتشارات فرادید اخیرا کتاب «با کمال افتخار ایرانی‌ام» را در 64 صفحه شامل 20 غزل میهنی روانه بازار کرده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها