یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲
کتاب «آدام اسمیت و ثروت ملل» به چاپ نهم رسید

کتاب «آدام اسمیت و ثروت ملل» نوشته محمدعلی همایون کاتوزیان توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ نهم خود رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، هنوز هم می‌توان «آدم اسمیت» را یکی از موثرترین افراد در فلسفه اقتصاد سیاسی دانست، اندیشمندی که می‌توان او را به مثابه فردی در نظر گرفت که  دیگر افراد بر دوش اندیشه‌های او ایستاده‌اند و یک بنای فکری را به وجود آورده‌اند. اسمیت؛ این فیلسوف اسکاتلندی، با نوشتن کتاب «ثروت ملل» به ارزیابی مفاهیمی چون، تقسیم کار، تولید، و بازار آزاد می‌پردازد.
 
ثروت ملل رساله‌ای است که پایه‌های نظری سرمایه‌داری مبتنی بر اصل آزادگذاری را بنا نهاد، او‌ در آن استدلال می‌کند که منفعت شخصی، در محدوده حکومت مشروطه، ناگزیر باید تعادل خط و مشی سیاسی را تنظیم کند؛ انسان، با فعالیت برای نفع شخصی خود به خود در جهت خیر و نفع همه فعالیت خواهد کرد.
 
اثر هوشمندانه اسمیت مطالعه و تحقیق در زمینه اقتصاد سیاسی بوده است و تکیه‌گاه نظری و فلسفی برای اظهار نظر  متفکرانی چون دکتر جانسون را فراهم کرد که انسان هیچ‌گاه مانند وقتی که مشغول پول‌اندوزی است کم‌زیان‌تر نیست. بنابراین بررسی و غور در «ثروت ملل» نه تنها خوب است بلکه یکی از الزامات بررسی شرایط اقتصادی حال حاضر دنیای سرمایه‌داری است. در پشت جلد کتاب می‌خوانیم:
 
«ایده اصلی کتاب، خودکاربودن اقتصاد است که اگر اقتصاد، آزاد گذاشته شود، خود را متعادل و تنظیم می‌کند، و خودخواهی هر شخصی در نهایت منجر به پیشرفت کل جامعه می‌شود. این مفهوم معمولا با نام «دست نامرئی» شناخته می‌شود.»
 
محمدعلی همایون کاتوزیان در سال 1976 بخش‌هایی از «ثروت ملل» را ترجمه کرده و کتابی ذیل عنوان «آدام اسمیت و ثروت ملل» را نوشته است و سال 1358 برای نخستین بار در انتشارات امیرکبیر به چاپ رسید. این کتاب از دو بخش تالیف و ترجمه تشکیل شده است. بخش اول تالیف خود کاتوزیان است و بخش دوم مطلقا ترجمه‌ای دست‌چین از متن ثروت ملل است که در هفت فصل، عرضه‌شده است. این انتخاب و دست‌چین بر اساس آگاهی کامل مترجم از تمامی متن کتاب ثروت ملل انجام پذیرفته است.
 
چاپ نهم کتاب «آدام اسمیت و ثروت ملل» نوشته محمدعلی همایون کاتوزیان در 204 صفحه و با قیمت85 هزارتومان و در شمارگان 350 نسخه توسط موسسه انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها