یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
راهیابی سورئالیست‌ها به جام‌جهانی

تصویرگری‌های کتاب «انسان فوتبالیست، حلقه گمشده در تکامل بشر» نگاهی فانتزی به تیم هنرمندانی نظیر «سالوادور دالی»، «آلبر کامو»، «فریدا کالو» است که به کوشش مت‌کنیون و مایک مک‌اینز هومو پاسینز به تصویر درآمده و در سال 2019 میلادی به بازار نشر جهانی آمد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از هنرمندان به مارسی گریختند، جایی که آندره برتون هر یکشنبه گروهی از سوررئالیست‌ها را برای انجام بازی‌های خلاقانه گرد هم می‌آورد.

با الهام از این موضوع، مایک مک‌اینز نویسنده و مت‌کنیون تصویرساز، سوررئالیست‌ها را به عنوان یک تیم فوتبال تصور کردند و موقعیت‌ها و نقل‌قول‌های ساختگی را به چهره‌هایی از جمله مکس ارنست، فریدا کالو و آلبر کامو که در واقع در اواخر دهه 1920 در الجزایر دروازه بان بود؛ اختصاص دادند. این کارت‌های فوتبالی در کتاب «انسان فوتبالیست، حلقه گمشده در تکامل بشر» آمده است.در واقع در این کتاب تصاویر و دیالوگ‌های نسبت داده شده به هنرمندان خیالی و بر اساس روحیات در دسترس آنها بوده است.

مک‌اینز می‌گوید: «سوررئالیسم و فوتبال مسابقه بسیار خوبی هستند. نوع خاصی از موج مغزی در میان هواداران هنگام تماشای بازی وجود دارد که نوعی حالت رویایی تصور می‌شود. از طرفی روانشناسی رویا بخش مهمی از سورئالیسم است.

با هم تصویرگری‌ها و دیالوگ‌های خیالی هنرمندان را در این کتاب می‌بینیم.

مارسل دوشان (مدافع میانی):«من به فوتبال اعتقادی ندارم. من به فوتبالیست‌ها اعتقاد دارم.»رنه ماگریت (هافبک میانی):«بازیکن لوکس معمایی را تداعی می‌کند که بدون آن جهان وجود نداشت.»ساموئل بکت (بال راست):«تا به حال یک تصادف دوچرخه را امتحان کرده‌اید؟ تا به حال شکست خورده‌اید؟ ایرادی نداره. دوباره امتحان کنید. دوباره شکست بخورید شکست بهترین آموزگار است.»ژان پل سارتر ( مدافع میانی ):«فقط کسی که نمی‌دود وقت دارد به داور شکایت کند.»فرانتس کافکا ( دفاع چپ):«هر کس که بازی زیبا را تماشا کند، هرگز پیر نمی‌شود.»مکس ارنست ( دفاع راست ):«خلاقیت، ظرفیت شگفت‌انگیز بازیکنان برای پاس دادن و حرکت است و جرقه‌ای که در فکر خود کنار هم قرار می‌دهند.»من ری (فورارد وسط):«همه کارشناسان فوتبال باید ترور شوند.»آندره برتون (بال چپ):«از میان همه هنرهایی که خردمندان در آنها برتری می‌یابند، شاهکار اصلی طبیعت گام به گام است.»آلبر کامو (دروازه بان):«پاییز دومین بهار است که فصل فوتبال شروع می‌شود.»فریدا کالو ( مهاجم وسط):«وقتی برای بازی فوتبال پا دارم، من برای چه به بال نیاز پیدا کنم؟»سالوادور دالی (هافبک میانی):«هافبک تهاجمی ویرانگر است، اما او فقط چیزهایی را که به نظرش غل و زنجیر محدودکننده دیده ‌می‌شوند، از بین می‌برد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها