یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
اسناد مجالس شواری ملی، سنا و اسلامی ساماندهی می‌شود

علی اکبر زارع بیدکی،مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس گفت:طرح ساماندهی بیش از دو میلیون برگ سند از اسناد مجالس شواری ملی، سنا و اسلامی درمجلس شورای اسلامی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ به نقل از روابط عمومی و امور بین‌المللی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلام، یکی از مهم‌ترین و معتبرترین اسناد در حوزه تاریخ پارلمان، اسناد موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی است.
 بنابراین گزارش؛این اسناد شامل اسناد ادوار دوم تا بیست و چهارم مجلس شورای ملی، هفت دوره مجلس سنا و اسناد ادوار مجلس شورای اسلامی است. 
این گزارش می افزاید:متأسفانه اسناد دوره اول مجلس شورای ملی به دلیل به توپ بستن مجلس به دستور محمد‌علی شاه از بین رفته است. این مجموعه اسناد که در سال‌های گذشته توسط مجلس شورای اسلامی به کتابخانه واگذار شده، شامل اسناد کارپردازی مجلس، حسابداری و کارگزینی است. همچنین دفاتر ثبت، مکاتبات داخلی مجلس، نامه‌های مهم ارسالی از شخصیت‌های سیاسی کشورهای مختلف به رؤسای وقت مجلس شورای اسلامی و اسناد انتخابات شوراها از دیگر اسناد واگذار شده است.
مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس در مورد طرح ساماندهی این اسناد ارزشمند گفت: متاسفانه به دلیل کمبود فضا، این اسناد در سال‌های گذشته، خارج از استانداردهای لازم در انبار و مکانی دور از کتابخانه نگهداری شده‌اند.
وی افزود:این مجموعه مربوط به دهه 60 تا 90، دوره های اول تا هشتم مجلس شورای اسلامی است.
بیدکی تاکید کرد: ساماندهی اولیه و تفکیک این منابع توسط کارشناسان خبره فراهم‌آوری و سازماندهی منابع، از اواخر مهرماه آغاز شده است.
مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس اظهار داشت: در بین این منابع، مجموعه طرح‌ها و لوایح کمیسیون‌های مختلف مجلس و همچنین بولتن‌ها و آمارنامه‌های بسیار مهم سازمان‌های دولتی و خصوصی دیده می‌شود.
بیدکی افزود: این منابع برای تکمیل بخش گزارشات کتابخانه، بسیار مهم و ارزشمند هستند.
  وی اشاره کرد: همزمان با ساماندهی این مجموعه عظیم، ادامه ساماندهی اسناد کمیسیون اصل نود مربوط به دوره‌های سوم تا ششم مجلس شورای اسلامی در حال انجام است. تاکنون ساماندهی و برگ شماری بیش از 12هزار جلد پرونده از این مجموعه به اتمام رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان بهمن ماه 1400، کار مجموعه اسناد اصل نود به پایان برسد.
بیدکی افزود: این اسناد شامل عرایض و شکواییه‌های مردمی بوده و نامه‌هایی است که در آن مردم از شهرهای مختلف و طبقات مختلف جامعه، مطالبات و مشکلات خود را مطرح کردند.
وی افزود:این نوع منابع دست اول به دلیل آن‌که از متن توده‌های مردم و مناطق مختلف کشور برخاسته، شامل  اطلاعات بی نظیر و منحصر به فردی است که می‌تواند جزء برترین اسناد مورد استفاده پژوهشگران باشد.
مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس اظهار اظهار کرد:در سال گذشته نیز 55000 جلد پرونده از مجموعه اسناد مذکور مربوط به دوره‌های سوم تا هفتم قانونگذاری، برگ‌شماری و ساماندهی شده و به مخازن مربوطه ارسال شده است.
 
زارع بیدکی در مورد اسکن این اسناد مهم نیز گفت: دیجیتال‌سازی و اسکن منابع اسناد مجلس شورای ملی و مجلس شورای اسلامی با سرعت در حال اجرا است.
وی افزود:با اسکن بیش از 900 هزار برگ سند در سال جاری، اسکن این منابع به بیش از دو میلیون و یکصد هزار برگ رسیده است. پیش‌بینی می‌شود در صورت تأمین بودجه، اسکن اسناد مجلس شورای ملی تا پایان سال جاری به اتمام برسد.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها