دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
کتاب «شناخت ابرکوه در آیینه میراث فرهنگی و طبیعی» رونمایی شد

همزمان با هفته گردشگری، کتاب «شناخت ابرکوه در آیینه میراث فرهنگی و طبیعی» با حضور مسئولان در میدان کتاب ابرکوه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، همزمان با هفته گردشگری، مراسم رونمایی از کتاب «شناخت ابرکوه در آیینه میراث فرهنگی و طبیعی» نوشته «زهرا بهپور» در میدان کتاب شهرستان ابرکوه برگزار شد.

زهرا بهپور در این مراسم گفت: گردآوری مطالب این کتاب از سال ۱۳۸۴ کلید خورد که انگیزه این مهم نیز پاسخ‌گویی به نیازهای اساسی در حوزه معماری و میراث فرهنگی ابرکوه بود تا این میراث آنچنان‌ که هست، شناخته شود.

وی بیان کرد: اصلی‌ترین سؤالی که دغدغه ذهنی بنده شد و رسیدن به پاسخ آن به شکل‌گیری این کتاب منجر شد، این بود که چرا ابرکوه با داشتن میراث فرهنگی و طبیعی بسیار ارزشمند، همچون برگی ناخوانده از معماری ایران بوده و به دست فراموشی سپرده شده است.

بهپور با بیان اینکه کتاب «شناخت ابرکوه در آیینه میراث فرهنگی و طبیعی» را می‌توان نخستین کار مطالعاتی انجام شده در رابطه با معماری ابرکوه و در واقع میراث فرهنگی و طبیعی ابرکوه دانست، ادامه داد: این کتاب به آموزه‌هایی برای شناخت معماری ابرکوه می‌پردازد که روزی برای تمام انسان‌ها عیان بوده اما با ظهور اندیشه‌های مدرن، نادیده گرفته شده است.

وی اضافه کرد: کتاب نامبرده علاوه بر شناختی که نسبت به میراث فرهنگی و طبیعی ابرکوه به ما می‌دهد، در رابطه با معماری خاص ابرکوه، چرایی و چگونگی شکل‌گیری و اجرای آن نیز آموزش‌هایی دارد که می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های معماری، باستان‌شناسی، تاریخ، جامعه‌شناسی و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ و هنر مفید باشد.

حمید مشتاقیان، رئیس میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه نیز ضمن تاکید بر ضرورت ارتقا دانش گردشگری در کشور، بیان کرد: گردشگری، صنعتی است که از نظر سرعت رشد، گوی سبقت را از بسیاری از صنایع ربوده است و ظرفیت ایجاد تحول فرهنگی را برای طیف‌ها و اقشار مختلف جامعه دارد.

وی با بیان این که در حوزه گردشگری باید به تولید علم توجه کنیم، ادامه داد: صنعت گردشگری باعث اشتغال میلیون‌ها نفر شده و بیش از آن بر افزایش درآمد افراد تأثیر زیادی داشته است ولی با افزایش گردشگران، ضرورت برنامه‌ریزی مناسب و مدیریت صحیح گردشگری بیشتر آشکار می‌شود و بخش اعظم این تلاش‌ها باید در سطح بومی و محلی انجام پذیرد.

کتاب «شناخت ابرکوه در آیینه میراث فرهنگی و طبیعی» که بخشی از مطالعات نویسنده بوده و در آینده جلد دوم آن نیز به رشته تحریر درخواهد آمد، ۲۵۱ صفحه دارد و در قالب سه فصل «آشنایی با ابرکوه»، «تحلیل و بررسی میراث فرهنگی و طبیعی» و «معرفی مختصر سایر آثار ابرکوه» و چهار پیوست در یک‌هزار نسخه به چاپ رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط