یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
شنل قرمزی و گرگ بدشانس به بازار کتاب رفتند

«شنل قرمزی و گرگ بدشانس» و «گیلی کوچولو و شاه» دو عنوان از آثار ماریو راموس، از سوی موسسه نشر و تحقیقات ذکر برای کودکان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «شنل قرمزی و گرگ بدشانس» و «گیلی کوچولو و شاه» دو کتاب از ماریو راموس است که با ترجمه شیرین صفایی مولوی در قالب مجموعه زیباترین قصه‌های جهان از سوی موسسه نشر و تحقیقات ذکر برای کودکان پیش دبستانی و سال‌های اول و دوم دبستان منتشر شده است.

ماریو راموس (۱۹۵۸-۱۲۰۲) نویسنده و تصویرگر بلژیکی است. او که از کودکی به نقاشی کردن علاقه داشت، در رشته ارتباطات گرافیکی تحصیل کرد و در سال ۱۹۸۳ زندگی خود را به عنوان یک تصویرگر شروع کرد. ناشر دو کتاب اولش ورشکسته شد و این باعث شد که مدتی از نوشتن و تصویرگری کتاب کودک دست بکشد اما در سال ۱۹۹۱ دوباره به دنیای تصویرگری کتاب کودک بازگشت و در سال ۱۹۹۵ نخستین کتابش را منتشر کرد.

راموس حدود 30 عنوان کتاب برای کودکان نوشته و تصویرگری کرده است. کتاب «من از همه زیباترم» او به چندین زبان ازجمله فارسی ترجمه شده است. از این نویسنده کتاب «من چه قدر قوی هستم» نیز به فارسی ترجمه شده است.

ماریو راموس در «شنل قرمزی و گرگ بدشانس» با اقتباس از یک قصه فولکلور، داستان گرگی را تعریف می‌کند که می‌خواهد دختر کوچولوی داستان به نام شنل قرمزی را بخورد. شنل قرمزی برای دیدن مادربزرگش روانه جنگل شده و برای دیدن او باید از جنگل عبور کند. اما گرگ که برای خوردن شنل قرمزی نقشه کشیده است وارد خانه مادربزرگ می‌شود و لباس خواب او را می‌پوشد اما با این کار به دردسر می‌افتد.

راموس در «گیلی کوچولو و شاه» نیز داستان بچه شیری به نام لئون را بیان می‌کند که خیلی کوچک است اما قول داده کارهای بزرگی انجام دهد. او مدتی بعد از تاجگذاری‌اش به عنوان سلطان جنگل تغییر می‌کند و سپاهی از گوریل‌ها را برای محافظت از خودش می‌گمارد و حیوان‌ها برای دیدار با او از مدت‌ها قبل باید وقت می‌گرفتند و در مقابلش زانو می‌زدند. کم‌کم این کارها حیوانات جنگل را ناراحت می‌کند تا اینکه لئون قانونی وضع می‌کند و می‌گوید پرندگان حق پرواز ندارند و پدر و مادرها باید بال‌های جوجه‌هایشان را بشکنند . شورش کم کم آغاز می‌شود و لئون تصمیم می‌گیرد برای پرت کردن حواس حیوانات با کشورهای همسایه وارد همسایه شود.

«گیلی کوچولو و شاه» توانسته برنده جایزه برنارد ورسل 2015 شود.
 
موسسه نشر و تحقیقات ذکر کتاب‌های «شنل قرمزی و گرگ بدشانس» و «گیلی کوچولو شاه» را با شمارگان هزار و 500 نسخه و قیمت 40 هزار ریال برای هرجلد منتشر کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها