سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
نور ظرفیت‌های فرهنگی فراوانی دارد/ وجود بیش از 35 کتاب‌فروشی در شهرستان نور

داوود فلاح درباره فعالیت‌های گسترده‌ای که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور در ارتباط با فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی داشته است، گفت: طرح «یک کتاب یک عیدی» طرحی بود که از نوروز سال جاری میان مردم شهرستان نور به راه انداختیم و اکنون در قالب نذر کتاب در حال اجراست. در این طرح دو هزار عنوان کتاب از سوی مردم جمع‌آوری شده است.

داوود فلاح، رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور ضمن حضور در تحریریه خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره ظرفیت‌ها و امکانات فرهنگی و تعاملاتی که اداره کل فرهنگ ارشاد و اسلامی این شهرستان با اهالی قلم دارد گفت: شهرستان نور از نظر جغرافیایی یکی از شهرستان‌های وسیع در استان مازندران است. این شهرستان یک پایگاه فرهنگی وسیعی به حساب می‌آید و مشاهیر ادب و هنر بسیاری را در این شهر پرورش یافته‌اند.
 
وی افزود: از جمله این مشاهیر می‌توان به نیما یوشیج؛ پدر شعر نو، استاد غلامحسین بنان؛ خواننده مشهور، علامه محدث نوری، ابوالحسن صدیقی؛ پدر مجسمه‌سازی نوین ایران و غلامحسین صدیقی؛ پدر جامعه‌شناسی ایران اشاره کرد.
 
فلاح با اشاره به اینکه شهرستان نور یک شهر ساحلی است اما از نظر وسعت و جمعیت غنای فرهنگی بسیار بالایی دارد، خاطرنشان کرد: در شهرستان نور ظرفیت‌های بسیار بالای فرهنگی و هنری وجود دارد. نویسندگان و مولفان زیادی در این شهرستان هستند که به تالیف کتاب‌های ارزنده می‌پردازند. در مجموع 35 تا 40 فروشگاه کتاب و کتابفروشی در این شهرستان موجود است و کتابخانه‌های عمومی بسیاری در شهر نور، رویان، ایزدشهر، چمستان و بلده فعال هستند.

به گفته فلاح کتابخانه‌های روستایی در قالب کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد فعالیت دارند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نیز به تقویت آنان می‌پردازد.
 
این مقام مسئول ضمن اشاره به طرحی که درباره اهدای کتاب از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان نور برپا شده بود گفت: خوشبختانه در نوروز سال جاری طرحی با عنوان «یک کتاب یک عیدی» در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد که افراد را به عیدی دادن کتاب تشویق می‌کرد؛ این طرح در قالب نذر کتاب همچنان در حال اجراست و بسیاری از افراد در مساجد و مکان‌های فرهنگی کتاب را به عنوان نذری میان مردم پخش می‌کنند. این امر تحت حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هدایت شده است.
 
فلاح ادامه داد: نزدیک به دو هزار جلد کتاب در این طرح جمع‌آوری شد و این کتاب‌ها در مساجد شهرستان، در سطح مدارس در اصناف و پایانه‌های مسافربری نور توزیع شدند. همچنین در مساجد هم ترویج این طرح به خوبی صورت گرفت.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از رونمایی از چهار کتاب نویسندگان شهرستان نور در هفته جاری خبر داد و گفت: در راستای اعتلای فرهنگ نشر و توسعه کتاب‌خوانی و معرفی نویسندگان و مولفان شهرستان نور، چهارشنبه هفته جاری همایش رونمایی از چهار جلد کتاب از مولفان این شهرستان را داریم که در سالن پیامبر اعظم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار خواهد شد.
 
به گفته فلاح در این همایش چهار جلد کتاب از عبدالعظیم سالاریان، رمان‌نویس و متخصص اعصاب و روان؛ طیبه کریمی، جعفر داودی و علی اکبری رونمایی خواهد شد. همچنین بسیاری از نویسندگان و مولفان اظهار تمایل برای شرکت در این حرکت فرهنگی کردند.
 
نوسازی کتاب‌فروشی‌ها از اردیبهشت ماه
وی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما بازار کتاب در شهرستان نور پاسخ‌گوی نیازمندی‌های افراد در این شهرستان هستند، گفت: چندی پیش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تمام کتابفروشی‌های شهرستان نور جلسه‌ای برگزار کرد که در این جلسه طرحی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان تجهیز، نوسازی و توسعه کتابفروشی‌ها برپا کرده است را مطرح کردیم.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: تمامی شرکت‌کنندگان تشویق شدند که در این طرح که از سوی معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده است، شرکت‌کنند و اقدام به نوسازی در کتاب‌فروشی‌هایشان کنند.
 
فلاح تاکید کرد: به عقیده من باید از ابزار روز در کتابفروشی‌ها استفاده کرد تا مردم تمایل بیشتری برای رفتن به کتابفروشی‌ها پیدا کنند. با این رویکرد طرح تجهیز، نوسازی و توسعه کتابفروشی‌ها در دست اقدام است و فکر می‌کنم از اردیبهشت‌ ماه بشود منتظر اجرایی شدن آن باشیم.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا در شهرستان نور پتانسیل برای جذب سرمایه‌گزاری برای احداث دنیای کتاب‌ها و فروشگاه‌های بزرگ کتاب‌فروشی وجود دارد، عنوان کرد: با توجه به اینکه نور شهرستانی توریستی است و افراد زیادی به این شهر در طول سال سفر می‌کنند، طبیعتا سرمایه‌گزاری برای احداث فروشگاه‌های بزرگ کتاب ثمر بخش خواهد بود. چندی بیش در قسمتی از این شهرستان مجتمعی با عنوان الناز افتتاح شد که یکی از طبقات آن به کتابخانه اختصاص داده شده است.
 
به گفته رئیس کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور، شهرداری‌ها و هلال‌اهمر در در روزهایی که توریست‌های بسیاری به بازدید این شهرستان می‌آیند کتاب‌هایی را به مسافران اهدا می‌کنند که در صدد افزایش کمی این فعالیت هستند.
 
کافه‌ کتاب‌ها در نور طرفداران زیادی دارد
فلاح با اشاره به وجود کافه‌ کتاب‌ها در شهرستان نور گفت: در سال های اخیر اداره کل ارشاد شهرستان نور مجوز کافه‌ کتاب بسیاری را برای درخواست‌کنندگان آن صادر کرده است و مردم این شهرستان استقبال فراوانی از این مکان‌ها تاکنون داشته‌اند.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره قابلیت تبدیل این شهرستان به پایتخت کتاب گفت: با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این شهرستان که پایتخت ساحلی ایران به حساب می‌آید، ظرفیت پایتخت کتاب شدن نور وجود دارد. به نظر من باید ارتباطات خود را با مجموعه‌های فرهنگی به ویژه خانه کتاب بیشتر کنیم تا این اتفاق به نحو بهتری رخ دهد.
 
وی در انتها درباره ارتباط با کتابخانه‌های نهاد کل کشور گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در کتابخانه‌های نهادی از جمله فعالیت‌هایی است که در ارتباط با نهاد کتابخانه‌های کشور انجام شده است. علاوه بر آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با دیگر نهاد‌های کتابخانه‌ای از جمله کتابخانه‌های مدارس و مراکز آموزشی ارتباط گسترده‌ای دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها