جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
نویسنده عراقی در فهرست نهایی بوکر بین‌المللی

نامزدهای نهایی جایزه بوکر بین‌المللی 2018 اعلام شد و نویسندگانی از عراق، کره جنوبی، اسپانیا، فرانسه، لهستان، و مجارستان برای به دست آوردن جایزه 50 هزار دلاری با هم رقابت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، نویسنده عراقی با اولین رمان خود تحت عنوان «فرانکنشتاین در بغداد» نامزد نهایی جایزه من‌بوکر بین‌المللی شده است و با دو برنده پیشین این جایزه، هان کانگ، نویسنده کره‌ای و لاسلو کراسناهورکایی، نویسنده اهل مجارستان رقابت خواهد کرد.
 
احمد سعداوی، نویسنده رمان «فرانکنشتاین در بغداد» داستان هیولای داستان مری شلی را در بغدادِ در حال جنگ روایت می‌کند. وی پیش از این و در سال 2014 برنده جایزه بین‌المللی داستان عربی شده بود که از آن با عنوان من‌بوکر ادبیات عرب نیز یاد می‌شود. سعداوی در انتظار دریافت جایزه 50 هزار دلاری من‌بوکر بین‌المللی است که به طور مساوی بین نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود.
 
از دیگر نامزدهای نهایی جایزه من‌بوکر بین‌المللی در سال 2018 می‌توان به نام هان کنگ برای داستان «کتاب سفید» اشاره کرد. کنگ پیش از این با داستان «گیاهخوار» برنده این جایزه شده بود. نویسنده کره‌ای در این کتاب داستان زندگی خواهر خود را که پیش از به دنیا آمدن نویسنده چشم از دنیا فرو بست و همچنین معانی ضمنی رنگ سفید را روایت می‌کند.
 
لاسلو کراسناهورکایی، نویسنده شناخته‌شده مجارستانی با کتاب «دنیا ادامه دارد» در فهرست نهایی امسال قرار گرفته است. کراسناهورکایی در سال 2015 نیز برنده بوکر بین‌المللی شده بود و اغلب از او به عنوان یکی از بخت‌های اصلی به دست آوردن جایزه نوبل ادبیات یاد می‌شود.
 
اولگا توگارزوگ، نویسنده لهستانی با داستان «پروازها» در فهرست نهایی امسال قرار دارد. «پروازها» اولین داستان این نویسنده است که به زبان انگلیسی ترجمه شده است. ارائه مفهوم سفر در قرن‌های مختلف موضوع اصلی این کتاب است.
 
«ورنون ساباتكس» نوشته ويرجيني ديسپنتس و «چون سایه‌ای محو» نوشته آنتونیو مولینو دو اثر دیگر حاضر در فهرست نهایی بوکر بین‌المللی هستند.
 
هیئت داوران این دوره با ریاست لیسا آپیگنانشی 108 کتاب مختلف را بررسی کردند و 13 کتاب را به عنوان نامزدهای اولیه انتخاب کردند. رئیس هیئت داوران درباره آثار برگزیده‌شده امسال گفت: «فهرست نهایی امسال دارای تنوع و گوناگونی است. بعضی از آثار روایتی قوی دارند و برخی دیگر مفهومی متافیزیکی را به خواننده ارائه کرده‌اند. این 6 کتاب از منظر انرژی و نشاط در روایت جزء بهترین‌ها بودند. هیئت داوران درباره حضور نویسندگانی که پیش از این هم برنده جایزه بوکر شده‌اند با هم سخن گفتند و سپس تصمیم گرفتند خود اثر را در نظر بگیرند، نه نویسنده را. داستان «کتاب سفید» با «گیاهخوار» تفاوت زیادی دارد و گویی هان کنگ آن را ننوشته است.»
 
جایزه بوکر بین‌المللی هر سال برگزار و به آثاری تعلق می‌گیرد که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد. جایزه پنجاه هزار پوندی بین نویسنده و مترجم اثر برنده به طور مساوی تقسیم می‌شود. هیئت داوران برنده امسال من‌بوکر بین‌المللی را در تاریخ 22 مِی(1 خرداد) اعلام خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها