یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
گذرگاه یکی از بهترین رمان‌های ژانر 10 سال گذشته است

محمد حسن شهسواری در نشست نقد و بررسی سه‌گانه "گذرگاه" نوشته‌ جاستین کرونین آن را یکی از بهرتین رمان های ژانر دانست که در 10 سال گذشته منتشر شده است. این رمان قصه‌ای آخرالزمانی دارد و قرار است از این رمان سریالی در آمریکا ساخته شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - زهرا سعیدزاده:، به مناسبت روز کتابگردی در شهرکتاب بهشتی، پنجشنبه 2 آذر؛ نشستی به نقد و بررسی سه‌گانه "گذرگاه" اختصاص یافت. در این نشست محمدحسن شهسواری و محمد جوادی حضور داشتند.

جلد سوم سه گانه‌ «گذرگاه»، با نام «شهرآینه‌ها» نوشته‌ جاستین کرونین با ترجمه محمد جوادی چند ماهی‌ست که در نشر کتابسرای تندیس وارد بازار کتاب شده است. دو جلد دیگر سه‌گانه «گذرگاه» و «دوازده» نام دارد.

سه گانه‌ «گذرگاه» رمانی علمی‌تخیلی و آخرالزمانی است که در آن دست‌آوردهای علمی انسان بیشتر از آنکه موجب بقایش شود، موجب نابودی‌اش می شود. کتاب پر از شخصیت‌های سخت و جالب است که در جاهایی از رمان به هم می‌رسند و اتفاقات آن‌ها را از هم جدا می‌کند. داستانی پر از حوادث غیرمنتظره و پرهیجان که به راحتی می‌تواند ساعت‌ها انسان را از زندگی عادی خود دور نگه دارد.

محمدحسن شهسواری در این نشست، رمان «گذرگاه» را یکی بهترین رمان‌های ژانر 10 سال گذشته خواند و برخی از نقاط قوت ترجمه آن را برشمرد و مترجم را شایسته‌ی تقدیر دانست.

وی با اشاره به جمله‌ای از کازانتزاکیس «عمل اصیل ترین شکل نظریه است» ؛ این رمان ژانر را رمانی بزرگسال خواند و افزود سرتاسر کتاب پر از اعمال قهرمانانه‌ای ست که از شخصیت‌های اصلی برای به دست آوردن اولین نیازهای طبیعی بشرصورت می‌گیرد.محمدجوادی درباره روند نوشتن این رمان گفت: جاستین کرونین ده سال از زندگی‌اش را به نوشتن این سه‌گانه اختصاص داد. البته بین کتاب دوم و کتاب سوم فاصله‌ زیادی افتاد که آن هم به تازگی مشخص شده است به خاطر بیماری سرطانی بود که خود نویسنده گرفته است. همین موضوع بن مایه‌ اصلی جلد سوم شده است.

وی افزود: در نهایت سه گانه‌ گذرگاه یک داستان عاشقانه است. عشقی که در ابعاد مختلف خودش را در داستان نشان می‌دهد.جهان با نیروی عشق در معرض نابودی قرار می‌گیرد و باز با عشق است که بقای خود را به دست می‌آورد.

جوادی در انتها اضافه کرد که هم اکنون ساخت سریالی از این کتاب آغاز شده است و پاییز سال 2018 اکران خواهد شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها