سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
الگوی مدیریت اسلامی به شیوه امام علی(ع)

کتاب «مدیریت اسلامی (با تاکید بر شیوه‌های رهبری امام علی (ع))» به قلم محمد بخت‌آزمای بناب و مریم حسین‌زاده اقدم، مدیریت اسلامی را براساس دیدگاه تاثیرگذاری اسلام بر مدیریت از طریق نظام ارزشی با تاکید بر مدیریت و شیوه‌های رهبری امام علی (ع) بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اجزای پیکره نظام و حکومت را مدیریت‌ها تشکیل می‌دهند. وقتی گفته می‌شد تشکیل حکومت لازم و ضروری است و حکومت باید عادلانه عمل کند، به معنای آن است که باید مدیریت‌هایی براساس عدل از راس حکومت تا پایین‌ترین اجزای آن به‌وجود آید. در نظام اسلامی، مدیران باید قبل از هر چیز تکالیف خود را در حیطه «مدیریت اسلامی» بشناسند و براساس آن عمل کنند.
 
کتاب حاضر در هشت فصل با عنوان‌های «حکومت و مدیریت اسلامی»، «الگوهای رفتاری امام علی (ع) و تئوری‌های مدیریت»، «رهبری»، «صفات فردی رهبر»، «رفتار رهبری»، «سلوک مدیریت»، «اصول مدیریت و وظایف مدیران از دیدگاه امام علی (ع)» و «مقایسه رهبری از دیدگاه قرآن کریم و امام علی (ع) با رهبری از دیدگاه تئوری‌های غربی» به بررسی دیدگاه‌های مختلف در این زمینه می‌پردازد.
 
در صفحه 28 کتاب آمده است: «در تعالیم سیاسی اجتماعی حضرت امیرالمومنین (ع) بخصوص آن دسته از رهنمودهایی که به 5 سال حکومت آن حضرت اختصاص دارد، انواع مدیریت‌ها مطرح و جوانب گوناگون و ارزش‌ها و ساختارها و شیوه‌های اجرایی آن، دقیقا ارزیابی و معرفی شده است، زیرا امام علی (ع) در اداره حکومت و جامعه آن روزگاران که هم‌اکنون به ده‌ها کشور اسلامی تقسیم شده است، با بکارگیری انواع مدیریت‌ها و شیوه‌های صحیح اداره دولت و ملت، توانست با به‌وجود آوردن مدیریت صحیح اقتصادی، عدالت اقتصادی را در تمام جوانب آن تحقق بخشد و با مدیریت دقیق و کاربردی نظامی، ارتش مکتبی خویش را به‌وجود آورد تا از جان و ایمان و مرزهای عقیدتی و جغرافیایی کشور دفاع کند و ارزش‌های اخلاقی مدیران ارشد نظامی را در عمل و با تربیت مجاهدان در راه خدا، عینیت بخشد. در نامه 53 نهج‌البلاغه به انواع مدیریت‌ها پرداخت و آئین کشورداری را به روشنی برای مالک اشتر توضیح داد و شیوه‌های کاربردی انواع مدیریت‌ها را مطرح کرد تا در اداره کشور اسلامی، آن را بکار گیرد و فرد جامعه را برای رسیدن به کمال رهنمون گردد.»
 
در فصل چهارم کتاب نیز در صفحه 70 درباره «صفات فردی رهبر» می‌خوانیم: «اهمیت تبیین صفات و خصوصیات مدیران از دیدگاه حضرت علی (ع) را می‌توان به این صورت توضیح داد که در اندیشه حضرت علی (ع) هیچ خطری برای جامعه اسلامی، همچون خطر برسر کار آمدن افراد فاقد اهلیت یا کم‌صلاحیت نیست. آن حضرت در نامه‌ای به مصریان که با مالک اشتر فرستاد، هنگامی که او را حکومت آن سرزمین گمارد، چنین هشدار داده است: «من بیم آن دارم که نابخردان و نابکاران زمام امور این ملت را به‌دست آرند و مال خدا را دست به دست گردانند و بندگان او را بردگان خود گیرند و با صالحان به دشمنی برخیزند و فاسقان را حزب خود قرار دهند» (نهج‌البلاغه: نامه 62).»
 
نخستین چاپ کتاب «مدیریت اسلامی (با تاکید بر شیوه‌های رهبری امام علی (ع))» در 234 صفحه با شمارگان 300 نسخه به بهای 15 هزار تومان از سوی نشر انتخاب منتشر شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها