سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۱
مهم‌ترین چالش ما عدم انسجام فرهنگی میان نظام و نهاد‌های فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:مهم‌ترین چالش نظام فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران عدم انسجام فرهنگی در میان نظام و نهادهای فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین افتتاحیه کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (17 اسفندماه) در تالار وحدت برگزار شد.
 
سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدن به قله‌های تعالی و توسعه نیازمند همگرایی و همفکری است و این امر بدون تبادل‌نظر و انتقال تجربیات به یکدیگر امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: برای رسیدن به درکی مشترک از مسائل فرهنگی و هنری کشور برگزاری این کنگره ضروری بود.

صالحی‌امیری با اشاره به نظام فرهنگی و اجزای آن، افزود: امروز سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است. این بخش کار سختی را انجام می‌دهد و تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت رفع بخشی از مشکلات این حوزه است تا بتوانیم این مجموعه اثربخش را در جهت ارتقای سطح مصرف فرهنگی جامعه هدایت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید گفت: ما نیازمند شناخت محیط فرهنگی هستیم. باید بدانیم جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظام فرهنگی کشور کجاست.عدم شناخت از محیط فرهنگی منجر به سردرگمی در این محیط می‌شود و اندیشه، ساختار، نهاد، قوانین، اهداف و برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی باید به صورت منسجم باشد. هر نوع بی‌نظمی و بی‌انسجامی در نظام و منظومه فرهنگی منجر به ناکارآمدی فعالیت‌های فرهنگی در کشور می‌شود بنابراین نیاز دستگاه فرهنگی ایجاد نظم و انسجام درونی است.

صالحی‌امیری گفت: در دستگاه فرهنگی اساس کار بر مبنای باورها شکل می‌گیرد. اگر در داخل دستگاه شکاف ایجاد شود منجر به اغتشاش می‌شود. بنابراین باید از منافع کوتاه‌مدت به نفع منافع بلندمدت بگذریم و همه نهادها و بخش‌های مختلف وزارتخانه باید با یکدیگر رابطه هم‌افزایی داشته باشند. مهم‌ترین چالش نظام فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران عدم انسجام فرهنگی در میان نظام و نهادهای فرهنگی است.

صالحی‌امیری با تأکید بر این‌که تعارض در سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاهی ندارد، ادامه داد: باید با تعریف مرزهای فعالیت‌ها به سوی تفاهم با یکدیگر حرکت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با اشاره به برخی سیاست‌های این وزارتخانه در دوره جدید، گفت: ثبات و آرامش یکی از سیاست‌هایی است که در این دوره بر آن تأکید می‌شود. ثبات به معنای حرکت پویا بدون مناقشه و به منزله ایجاد بستر‌های مناسب برای انجام فعالیت‌های فرهنگی است.

وی افزود: در محیط پر از مناقشه نمی‌توان کار فرهنگی انجام داد. محیط فرهنگی باید محلی آرام باشد. ثبات و آرامش به معنای عقب‌نشینی و تسلیم شدن نیست بلکه به معنای عقلانیت است.

صالحی‌امیری بیان کرد: زمین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید محل مناقشه سیاسیون باشد. این وزاتخانه نهادی مقدس است و وارد حوزه‌های سیاسی نخواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گفتمان فرهنگی تأکید کرد: گفتمان فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی بر اساس گفتمان مقام معظم رهبری و اندیشه‌های حضرت امام است. گفتمان اعتدال فرهنگی مبتنی بر عقلانیت، عدالت، انسجام و دیانت فرهنگی است.

وی بیان کرد: همه ما از یک چشمه تأمین می‌شویم و آن چشمه اهل بیت، تشیع و اندیشه‌های فقهی مراجع و مقام معظم رهبری و حضرت امام است. در عین احترام به همه فتاوای مراجع، از گفتمان رهبری در پیشبرد اهداف فرهنگی کشور تابعیت می‌کنیم.

صالحی‌امیری ادامه داد: فهم ما از گفتمان مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ، نفی جزم‌اندیشی و ولنگاری، آزاداندیشی و افزایش قدرت فرهنگی است.

وی با اشاره به این‌که روزانه ٣ میلیارد تبادل اطلاعات در شبکه‌های مجازی و اجتماعی داریم، افزود: باید بدانیم در این روند جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کجاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر این‌که همه کشور تهران نیست، ادامه داد: با هرگونه تبعیض مخالفیم. در مسیر عدالت حرکت می‌کنیم. عدالت به معنای توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع برای آحاد ملت است.

صالحی‌امیری گفت: برنامه‌های سال ٩٦ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تمرکززدایی باشد. باید به استان‌ها هویت داد و کار را به آن‌ها واگذار کرد.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر گسترش فرهنگ دینی افزود: حرکت نظام و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بر مبنای حرکت دینی باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر رویکردهای وزارت فرهنگی مبنی بر افزایش تعامل و کاهش مناقشه، کاهش عصبیت، ایجاد امید و نشاط فرهنگی تأکید کرد.

وی افزود: نیاز امروز جامعه ارتقای اخلاق است و بخشی از آن مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

صالحی‌امیری با تأکید بر تنوع و تکثر ادامه داد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی تنوع و تکثر را با پذیرش  حرکت در دایره اسلام، انقلاب، امام و مقام معظم رهبری به رسمیت می‌شناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر تعامل فرهنگی نیز تأکید کرد و گفت: رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه و تعالی فرهنگ در جامعه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی افزود: در این وزارتخانه با تشکیل کمیته‌ای، دغدغه‌های ایشان در این حوزه را احصا و نسبت به رفع ساختاری آن تلاش می‌کنیم.

وی بیان کرد: نمی توانیم بدون رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی به حیات فرهنگی در نظام فرهنگی کشور ادامه بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تحولات جامعه در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی و هنری، افزود: باید برنامه‌ریزی‌ها برای قطار در حرکت باشد نه جامعه در حال سکون. باید تغییر نگاه دهیم و برای یک امر سیال برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: در حوزه فرهنگ عمومی برای سال ٩٦ اقداماتی را آغاز کرده‌ایم. اولویت‌های این سال را احصا کرده‌ایم. باید در این حوزه شکوفایی و جهش داشته باشیم.

صالحی‌امیری با اشاره به اقتصاد مقاومتی افزود: در این حوزه نیازمند گفتمان‌سازی هستیم. گفتمان باید درونی باشد. مانند گفتمان عاشورا و اربعین و نوروز که درونی است و مردم به آن باور دارند.

وی با تأکید بر این‌که می‌توان در استان‌ها قطب فرهنگی ایجاد کرد، گفت: شناخت علائق فرهنگی، مفاخر فرهنگی و ... در استان‌ها به توسعه فرهنگی کشور کمک می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقتصاد فرهنگی افزود: کشور ایران امروزه یکی از فعال ترین کشورها در حوزه دیپلماسی فرهنگی است و توجه به این امر نیز ضروری است.

صالحی‌امیری ادامه داد: حج به عنوان مصرف فرهنگ دینی در جامعه محسوب می‌شود و در حال تلاش برای برقراری دوباره حج با پذیرش شروط جمهوری اسلامی ایران از سوی عربستان هستیم.

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های معاونت‌ها و سازمان‌های مختلف این وزارتخانه، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کند تا امور را به متخصصان هر حوزه واگذار و خود به سیاستگذاری، حمایت و بسترسازی و نظارت بپردازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر اخلاق‌گرایی در تمامی سیاست‌ها و عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد.
 
در ادامه این مراسم، محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: برای توسعه کشور موضوع فرهنگ را نه‌تنها به‌عنوان یک بعد بلکه به‌عنوان یک زیرساخت باید پنداشت به عبارت دیگر فرهنگ، بعد رکین و اصلی برای توسعه محسوب می‌شود.
 
وی با بیان این‌که متأسفانه بودجه فرهنگی در شأن فرهنگ نیست گفت: بودجه فرهنگ در 4 سال اخیر از 5هزار میلیارد تومان به 7 هزار میلیارد 200 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات از دیگر سخنرانان این مراسم بود وی اظهار کرد: فرهنگ، ایمان و تقوا که بر جامعه‌ای حکفرما باشد زمینه گشایش دربهای برکت از آسمان فراهم می‌شود و اگر فرهنگ تکذیب ارزش‌ها در جامعه حکمفرما شود به جای تقوا بی‌تقوایی، به جای راستگویی دروغگویی و به‌جای حفظ اسرار دیگران پرده‌دری رواج می‌یابد. قرآن حکمفرما شدن این نوع فرهنگ را باعث آسیب‌دیدن جامعه می‌داند.
 
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ما یک انقلاب فرهنگی است. کار دستگاه فرهنگی ترویج فرهنگ عبودیت و ارزش‌های اسلامی است. اگر در جامعه فرهنگ ارزشی پا بگیرد اثرات سازنده خود را خواهد گذاشت اما پیش‌نیاز پاگیری فرهنگ ارزشی در جامعه اقتصاد شکوفا و امنیت پایدار است.
 
علوی افزود: اگر امنیت نباشد فرهنگ نیز شکل نمی‌گیرد. از سوی دیگر فرهنگ ارزشی در جامعه به امنیت جامعه اثر می‌گذارد بنابراین امنیت فرهنگ به یکدیگر مرتبط‌ند و بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. در فضای امنیت توام با سرور است که در برکات گشوده می‌شود لذا وزارت اطلاعات وظیفه خود را ایجاد امنیت توام با آرامش، شادی و سرور می‌داند؛ خوشبختانه این فضا در دولت تدبیر و امید به‌وجود آمده است.
 
وزیر اطلاعات افزود: باید با فرهنگ ارزشی به بهداشت فرهنگی رسید که اگر چنین شود بهترین پدافند غیرعامل در برابر عوامل ضدامنیتی شکل می‌گیرد.
 
وی بیان کرد: خیلی خوب است که در عرصه‌های مختلف اعم از نویسندگی، موسیقی، تئاتر و نمایشنامه از سبک و قالب‌های غربی‌ها استفاده بکنیم اما چه دلیلی دارد که محتوا را نیز از آنها بگیریم این در حالی است که کشور ما در محتوا بسیار غنی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها