پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
تلاش برای غنی‌ساختن ادبیات معماری و شهرسازی با دیدگاه‌های جنسیتی در کتاب «شهر و جنسیت»

اولا ترلیندن در کتاب «شهر و جنسیت» می‌کوشد تا در راستای غنی‌ساختن ادبیات معماری و شهرسازی با دیدگاه‌های جنسیتی یا ادبیات جنسیتی موجود با موضوعات مربوط به شهر و معماری گام بردارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «شهر و جنسیت» نوشته اولا ترلیندن با ترجمه مینوش صدوقیان‌زاده به تازگی از سوی انتشارات کلاغ وارد بازار نشر شده است.

مقالات 10گانه این کتاب از دیدگاهی جنسیتی به بررسی جنبه‌های متفاوت اجتماعی، اقتصادی،‌ فرهنگی و کالبدی شهر می‌پردازد. مقالات کتاب حاضر، در قالب چهار فصل با عناوین جنبش زنان و فضاهای عمومی، نمادها و فضای شهری، تفاوت‌های اجتماعی و توسعه شهری و توسعه پایدار و برنامه‌ریزی منتشر شده است.

مقالات این مجموعه را نویسندگانی از کشورها و جوامع مختلف (از آمریکا گرفته تا ترکیه) نوشته‌اند. ناگفته پیداست معماری و شهرسازی به عنوان یک مقوله متأثر از متن اجتماعی پیوندی گسترده با فرهنگ، باورها و شیوه زندگی جوامع بشری دارد و نظریه‌های علمی قابل گرته‌برداری یک‌به‌یک برای همه جوامع و از جمله کشور ما با باورها،‌ ارزش‌ها و مناسبات ویژه‌اش نیست. پژوهشگران در این عرصه این تجارب جهانی را باید با اتکا بر داده‌های بومی به‌کار گیرند.
 
به گفته مترجم این اثر در پیشگفتار کتاب، به‌طور کلی در ایران، ادبیات و متونی که از چشم‌انداز جنسیت به تحلیل موضوعات تخصصی شهر و معماری پرداخته باشند،‌ بسیار اندک است. تلاش برای غنی‌ساختن ادبیات معماری و شهرسازی با دیدگاه‌های جنسیتی یا ادبیات جنسیتی موجود با موضوعات مربوط به شهر و معماری، انگیزه اصلی ترجمه این کتاب است. این مقالات را استادان دانشگاهی کشورهای مختلف، با زمینه‌های تخصصی متفاوت از جمله، معماری، شهرسازی،‌ جامعه‌شناسی، جغرافیا و محیط زیست نوشته‌اند؛ به‌رغم این، آنان در دیدگاه جنسیتی خود نسبت به موضوعات تخصصی شهر مشترک هستند.

صدوقیان‌زاده در ادامه یادآور می‌شود که زمینه‌ گردآوری این مقاله‌ها را یک دوره کوتاه‌مدت دانشگاهی فراهم ساخت که به مدت سه ماه در تابستان سال 2000 در چند شهر آلمان، زیر عنوان «دانشگاه بین‌‌المللی زنان» برگزار شد. هدف از این دوره،‌ رشد و بهبود خودآگاهی زنان دانشگاهی و کمک به گسترش موضوعات جنسیتی در عرصه علمی بود. این دوره با دعوت از زنان دانش‌جو یا دانش‌آموخته از سراسر جهان و شرکت آنان در کارگاه‌ها و سمینارها در چندین موضوع کلی سازمان‌دهی شد. «شهر و جنسیت» یکی از این عنوان‌ رشته‌های کلی بود که در شهر کاسل برگزار شد. مقالات این کتاب در پیوند با موضوعات مطرح‌شده در سمینارها و کارگاه‌های گروه «شهر و جنسیت» و توسط استادان این گروه نوشته شده است. پروفسور اولا ترلیندن که ریاست گروه» شهر و جنسیت» را به عهده داشتند،‌ ویراستاری کتاب را انجام داده و خود در تألیف آن دست دارد.

کتاب «شهر و جنسیت» نوشته اولا ترلیندن ترجمه مینوش صدوقیان‌زاده با شمارگان هزار نسخه در 302 صفحه به بهای 19 هزار تومان به همت انتشارات کلاغ منتشر شده است.
 
برای دریافت اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها