شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۶
انتشار شعرهای سیاهپوستان آمریکا

کتاب «سیاه‌پوست بودن» برگزیده‌ای از شعر سیاهپوستان آمریکاست که به تازگی با ترجمه حسن فیاد از سوی نشر ثالث منتشر شده است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این مجموعه اشعاری از 18 شاعر سیاهپوست گنجانده شده و توضیحاتی نیز درباره زندگی و آثار این شاعران به مخاطب ارایه می‌شود. پُل لورنس دانبر، جیمز ولدون جانسون، کلود مک‌کی، کلاریسا اسکات، کانتی کالن، لنگستون هیوز، استرلینگ براون، وارینگ کانی، مارگارت واکر، جیمز امانوئل، مایا آنجلو و هنری دوما از شاعرانی هستند که گزیده اشعارشان در این مجموعه آمده است.

شاعران سیاهپوست در طول تاریخ کم نبوده‌اند، از زمانی که برده‌داری در کشورهای مختلف رواج داشت سیاهپوستان شعر سروده‌اند و هنوز هم این روند ادامه دارد. طبق آن‌چه در مقدمه کتاب هم آمده، فهرستی در سال 1916 منتشر شد که در آن نام بیش از 100 شاعر سیاهپوست در آمریکا گنجانده شده بود که مجموعه‌هایی بین 100 تا 300 صفحه داشتند. در این مجموعه شعرهایی انتخاب شده‌اند که رشد، تحول و تکامل شعر سیاهپوستان را نشان می‌دهند.

در بخشی از شعرهای این کتاب، سروده لنگستون هیوز آمده است:
«دموکراسی، با مصالحه و ترس،
نه امروز؛ نه امسال،
و نه هیچ وقت دیگر
به دست نخواهد آمد.
من به اندازه دیگران
حق دارم
که روی پای خودم بایستم
و زمین زیر پایم را تصاحب کنم...»

«آزادی» گزیده اشعار اکتاویوپاز و «آوازهای غمناک» گزیده اشعار لنگستون هیوز آثاری هستند که با ترجمه فیاد از سوی نشر ثالث منتشر شده بودند.

مجموعه «سیاه‌پوست بودن؛ برگزیده شعر سیاهپوستان آمریکا در 276 صفحه، با شمارگان هزار و 100 نسخه و به بهای 12 هزار تومان از سوی نشر ثالث منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها