شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۸
«آهسته‌خوانی»‌‌ میرافضلی از راه رسید

مجموعه شعری از کوتاه سروده‌های سیدعلی میرافضلی با عنوان «آهسته‌خوانی» منتشر شد. این شعرها از درونمایه اجتماعی و عاطفی برخوردارند.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجموعه شعر «آهسته‌خوانی» دربرگیرنده 229 شعر کوتاه نیمایی است. اغلب این شعرها از مضمون عاطفی و تا حدودی اجتماعی برخوردارند و به نوعی روایتی از تنهایی انسان در دنیا معاصر هستند.

هیچ‌یک از این شعرها عنوان مشخصی ندارند. گاهی در دو سطر و حداکثر در 6 سطر شکل گرفته‌اند، اما نقطه مشترک تمامی این شعرها همان اتفاق شاعرانه‌ای است که در همگی این سروده‌ها به تصویر کشیده شده است.

میرافضلی پیش‌تر درباره شعرهای این مجموعه به «ایبنا» گفته بود: «این شعرها طی سه یا چهار سال اخیر سروده شده‌اند. پیش‌تر نیز این سروده‌ها در فضای مجازی منتشر و با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شده بود. این کتاب در حقیقت دومین مجموعه شعر کوتاه من و هفتمین دفتر شعرم است.»

وی درباره ویژگی‌های این شعرها نیز گفته بود: «فکر می‌کنم به لحاظ تنوع تصویرهای شعری، پختگی زبانی و تنوع تجربه سروده‌های کتاب «آهسته‌خوانی» نسبت به دفتر‌ «گنجشک ناتمام» من از سطح بالاتری برخوردارند. هرچند که زمینه مضمونی شعرهای مجموعه «آهسته‌خوانی» و شعرهای دفتر «گنجشک ناتمام» به یکدیگر نزدیک است.»

چند نمونه شعر از این مجموعه:
«سر بهبود ندارد این زخم
قصد آرام ندارد این داغ
دست‌های تو مگر...»

«برگ‌ریز است دلم
باد می‌آید و
احوال خیابان مرا می‌پرسد»

«و عشق و مرگ
از ابتدای خلقت
کاری به‌غیر خاطره‌سازی نداشتند.»

میرافضلی متولد 1348 در رفسنجان و فارغ‌التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است. از آثار او می‌توان به مجموعه شعرهای «تقویم برگ‌های خزان»، «گنجشک ناتمام»، «رباعیات خیام در منابع کهن»، «در آستانه تازه شدن»، «گوشه تماشا» (مروری بر جریان رباعی معاصر از 1300 تا 1382)، تصحیح «رباعیات فکری مشهدی»، تصحیح «رباعیات سنایی غزنوی» و تصحیح «رباعیات حامد بن ابی‌الفخر اوحدالدین کرمانی» اشاره کرد.

مجموعه شعر «آهسته‌خوانی» در 128 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 6 هزار و 500 تومان از سوی نشر «نون» منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط